Beykoz’da günahı olmayan tek adam! Mustafa Gürkan

  • Güncelleme: 10.05.2017 11:19
  • Yorum: 3
AK Parti Beykoz İlçe Danışma Meclisi referandum sonrası ilk kez toplandı. İlçe başkanı Mustafa Gürkan tarihi bir rezilliğe daha imza attı.
Beykoz’da günahı olmayan tek adam! Mustafa Gürkan

Oldukça dar bir alana sıkıştırdığı AK Parti Beykoz teşkilatını toparlama hamleleri yapan Gürkan, mevcut kadroyu bir arada tutabilmek adına parti içi muhalefete yüklendi. Eleştirilere cevap vermek yerine kendini aklamayı tercih eden Gürkan, Beykoz’da kendini günahsız tek adam ilan etti.

Dost Beykoz Gazetesi’nde yer alan “Beykoz’da ikinci Merve Kavakçı vakası” haberine de açıklık getiren Gürkan, AK Parti İlçe Danışma Toplantılarında gelenek olan, Dilek ve Temenniler bölümünü kaldırarak, eleştiri yönelttiği isimlerin kendisine cevap vermesine müsaade etmedi.

FETÖ gibi ses kaydı aldı, Kılıçdaroğlu gibi salona dinletti…

Mustafa Gürkan tarihi bir rezilliği daha imza atarak, Dost Beykoz yazarı olduğu için,  AK Parti’ye yakışmayacak bir üslupla partiden kovulan Büşra Şen hakkında yönetim kurulu kararı ve devamsızlık çizelgesini konu alan telefon görüşmesini, yasa dışı yollarla kayda alarak, Danışma Toplantısında partililere dinletti.

Yapılan özel görüşmeleri kumpas yoluyla elde ederek, salona dinleten Mustafa Gürkan’ın telefon görüşmesini yapan tarafları hedef göstermesi ise “ahlaksız bir siyaset” olarak yorumlanırken, salonda zaman zaman gerginlikler yaşandı. 

Konuşmasına, 16 Temmuz 2017 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylamasını değerlendirerek, başlayan Gürkan,  25 Şubatta AK Parti’nin startı verdiğini ve ilçeler bazında 60 günlük bir çalışma yaptıklarını söyledi.

“Bana bu çalışmadan sonra aklında ne kaldı diye sorarsanız. Benim aklıma seçimden sonra CHP'nin yalanları kaldı. Bir diğeri de Türkiye'deki seçimlerde belki farklı şekilde dış güçler etkili olmuştur ama ilk kez bu kadar açık oynadılar. Gazetelerle ve farklı yöntemlerle etkilemeye çalıştılar.” şeklinde konuşan Gürkan şöyle devam etti:  

"12 Eylül yasakları 70 bin oy ile kalktı"

Bu seçimin en önemli özelliği Cumhurbaşkanımız çok sık dile getiriyor, katılım oranıdır. Kasım da katılım oranı 88'di yine bu defa 86 oldu. Biz seçimde, seçmen bizi seçimde kırık bıraktı diyemeyiz.  Ne verirse başımızın tacıdır. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu işin içindeki herkes de yüzde 35 ile başlayıp 51 ile biten sonucun başarılı olduğunu söylüyor. Biz 53 aldık ama biz açık ara farklar beklediğimiz için buruk kaldık. 12 Eylül yasaklarının kalktığı seçim sadece 70 bin oy ile kabul edilmişti. Bunu da hatırlayalım.

Bu işin bir de Beykoz ayağı var. Normalde genel merkezden daha erken başladık. Sahayı daha farklı bir enerjiyle tutmaya çalıştık. Renklendirerek, çalışmalarımıza devam ettik.

 

Erken seçim olursa SKM Başkanı yine Tuncer Dede’dir

Bu dönemde bizim SKM Başkanımız Tuncer Dede oldu. Ben görev tebliği ettiğimden beri Tuncer kardeşim taşın altına elini değil vücudunu koyarak görevleri yerine getirmiştir. Seçimin içinde olanlar bilir, öyle bir yerlerden atan tutanlar bunları bilmez. İki ay üç ay her şeyi bırakarak SKM Başkanlığı görevini layığıyla yapmıştır. Bir erken seçim olmaz. Olursa da yakın zamanda yine SKM Başkanımız Tuncer Dede olacaktır. Bazıları diyor ki SKM Başkanı neden değişmiyor? O niye değişmiyor, bu niye değişmiyor. Mustafa Ataş, bizim Genel Merkez Teşkilat Başkanımız. Merak eden kaç dönem SKM Başkanlığı yaptığına baksın.

Gençlik Kolları ilerde daha iyi olacaktır...

Gençlik Kolları başkanımız var. Furkan kardeşim seçimin başında geldi. Gençler çok heyecanlıydılar. Ama heyecan iyi de, ötesinde bazı şeyler gerekiyor. Bu yapıya iyi şeyler katmak isteyen herkesin yanında olacağız. İnşallah ilerleyen dönemde onlarda daha iyi olacaktır. Bizim teşkilatımız bu seçimde her kademesiyle çok çalıştı. Teşkilat içinde Mahalle Başkanlarının en can alıcı yer olduğunu düşünüyorum. Teşkilatta çok can siper hane çalışan insanlar oluyor. Birkaçından bahsedeceğim. AK Parti teşkilatları çalışmıyor diye bazıları kafasına göre söylüyor. Bir kere herkesin kendini eski yeni diye, Reisçi diye tanımlayanların bazılarından helallik alması lazım. Benden değil, benden helallik almasın. Kimden biliyor musunuz? Her sabah Okmeydanı'ndan otobüse binerek gelip çalışmalara katıldıktan sonra Nebiye Çakmak'tan helallik alması lazım ve özür dilemesi lazım.

Kadın Kollarımıza teşekkür ettim…

Kadın Kolları... Kadın Kollarımıza farklı yerlerde de teşekkür ettim. Bugün onları nasıl anlatayım diye düşünüyorum. Köpek balıkları vardır, korkutur bizi. Köpek balığının ekosistemi içindeki görevi denizde bir saniye durmaz. Sadece denizi temizler, Rabbim onu öyle yaratmış. Seçim süreci boyunca kim kadın kolları ile ilgili bir şey demişse ben onlardan yapamam gibi bir cümle duymadım.

"Belediye Başkanı, biz çıkmadan basılmadık yer bırakmadı"

Biz 7 Haziran Seçimleri’nde de iyi bir oy aldık. 1 Kasım'da kendisi kısa bir rahatsızlık geçirmişti. Kendisi o çalışmalarda olamamasından dolayı ben hep kendisine şunu söyledim. Siz daha önce çalışırken biz evde oturuyorduk, bu defa sen evde otur biz çalışalım dedik. Ben inanıyorum ki her ikisinde de güzel bir sonuç armağan ettik. Bu seçimde biz daha kollarımızı sıvamadan sahaya çıktı. Biz sahaya çıkmadan basılmadık bir yer bırakmadı.

"Yücel Çelikbilek, siyasi bir markadır"

Bu sevgi, aşk başka bir şey. Belediye Başkanımızın da şu anda bir şeye ihtiyacı yok. Şu anda evde oturabilir. Biraz daha yapmayayım diyebilir. Bu kuşak mı öyle diyeyim, ama o kuşak iyi ki var. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Belediye Başkanımız olmak üzere uzun zaman daha Allah sağlık verdiği sürece biz yanımızda olmasını isteriz. Yücel Çelikbilek Beykoz'da bir siyasi markadır.

"AK Parti yakında 105 bin oy alacaktır"

Bugün ben çalışmayı kesebilirim de uzayabilir de, biz buradaki seçim atmosferinde bir siyasi parti var. Onlar sahayı her türlü kirlettiler. Tokatköy'ü çok karıştırmaya çalıştılar. Ayazma'da başka Bombalı'da başka konuşuyorlar. Kampanyanın 3'te 2'lik bölümünü bu pislikleri temizleyerek geçirdik. Biz bu süreci öğrenerek geçiriyoruz. Başarılı bir kampanya süreci geçirdiğimizi düşünüyorum. Kampanyanın başında hedef yüzde 65 ve 105 bin oy. Bizim MHP ile toplamımız 103 bin, totalde yüzde 63 yapıyor. Dışarıda böyle bir tablo varken, ne demeliydik? Şunu çok açık söylüyorum. Bizim neden 2 bin oy az aldığımızla kendini tatmin etmeye çalışanlar var ya onlar şu kafalarına bunu iyi yerleştirsinler, Adalet ve Kalkınma Partisi çok yakında Beykoz'da 105 bin oy alacaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Oy oranı değişebilir ama biz ilk seçimde Beykoz'da 85-90 bin bandında bir oy almayı hedefliyoruz. Biz nereye bastığımızı biliyoruz.

Aramızda bir iki söz geçti…

Büşra Şen tartışmasında yaşanan birçok diyalogu üstü kapalı geçerek, “sadece aramızda bir iki söz geçti” demekle yetinen Mustafa Gürkan,  “bizim yönetimimizde bir bayan arkadaş vardı. İlk yıl 50 toplantı yapmışız, 30 küsuruna gelmemiş. Geldiklerine de son dakika da geliyor. 2. yıl toplantıların büyük bir bölümünde yok. Artı nöbet tutmaz, nezaretçilik yapmaz. Şehir içi, şehir dışı programlara gelmez.” ifadelerini kullandı.

Yasal olmayan ses kaydını dinletti. Devamsızlık çizelgelerini gösteremedi…

Dost Beykoz’da köşe yazarı olduğu için İlçe Yönetim Kurulu’ndan kovulan Büşra Şen’in devamsızlıktan dolayı partiden gönderildiğini anlatan Mustafa Gürkan, kumpas kurarak elde ettiği ses kayıtlarını dinlettiği toplantıda, Büşra Şen’in devamsızlık çizelgelerini gösteremedi.

Mustafa Gürkan’dan müthiş kumpas

Ses kayıtlarını elde etmek için kendisinin talimat verdiğini ve o kişi bir daha ararsa, sesini kayda alın bana verin dediğini söyleyen Mustafa Gürkan, ses kayıtlarını elde etmek için kumpas kurmak amacıyla karşı tarafı kendilerinin aradığını ve Büşra Şen’in devamsızlık çizelgeleri ve alınan kararla ilgili bilgi vermek için İlçe Merkezi’nden para istendiğini söylemedi.

Gürkan, Kılıçdaroğlu yolunda hızla ilerliyor

“Bundan daha üzücü bir şey, olayın geçtiği gece evime gittim. Telefon çaldı, dediler ki, ‘falanca gazeteden bizi arıyorlar. Bize para teklif ediyorlar, o belgeyi bize ver. ‘Saçmalamayın’ dedim. Kapattım telefonu, biraz sonra aradım. Bir daha aradığında çekin ses kaydını bana verin dedim” şeklinde konuşan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun politikasını örnekleyerek ses kaydı dinletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdoğlu’nun, FETÖ kanalıyla piyasaya yayılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını grup toplantısında dinletmiş olmasının yarattığı infiali unutan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti teşkilatlarına CHP siyaseti monte ettiğini açıkça gösterdi.

“Figüranım” dediği olayda başroldeydi…

2011 yılında AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi’nde yaşanan başka bir rezilliği normal bir olaymış gibi anlatan Mustafa Gürkan, o dönemde Teşkilat Başkanı olmasına rağmen figüran olduğunu söyledi.

2011 yılında yaşanan olayı; “İlçe Başkanı Adem Sefer, ilçe yönetiminden iki kişiyle, ben yanındayım figüran. Adem Beyin kongresini müdahale edip, onu oradan almak ve önümüzdeki yerel seçimlere yatırım yapmak için ne yaptılar biliyor musunuz? İlçeyi karış karış gezmişler. Bir evrak arıyorlar. İlçe Başkanını zor durumda bırakmak için, bir evrak buluyorlar” şeklinde anlattığı olayda, AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi ilk kez haftalık olağan toplantısını yapamamış bu olay ise Dost Beykoz’da haber konusu olmuştu.

2011 olayı neydi?

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, o dönemde Adem Sefer’in yanında figürandım dediği olay, AK Parti’nin tarihinde ilk kez kimse olmadığı için haftalık olağan toplantının yapılmamış olmasıyla başlayan bir süreçti.

Karadeniz turundayken Beykoz’da toplantı yapmışlar…

12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Beykoz’da AK Parti % 52 oy almış olmasına rağmen, o zamanın teşkilat başkanı Mustafa Gürkan, sırf kendilerini eleştirdikleri için ve kongrede kendilerine muhalefet etmesinler diye en yüksek oy alan mahalle temsilcilerini görevden almış olmasının verdiği rahatlıkla,  yönetim kurulu üyesi Tuncer Dede ve dönemin İlçe Başkanı ile birlikte Karadeniz gezisine gitti.

AK Parti Genel Merkezi’nin almış olduğu karar gereği 6 Eylül 2011 günü yapılması gereken Yönetim Kurulu Toplantısında İlçe Başkanlığı Kongre takviminin kararı alınarak, sürecin başlatılması gerekiyordu…

Üst düzey takım gezmede olduğu için AK Parti ilk kez haftalık olağan toplantısını yapamıyor ve genel Merkez’in işlettiği takvim doğrultusunda İlçe Kongre kararı alınamıyor… Gezmede olan teşkilat Başkanı Mustafa Gürkan, Tuncer Dede ve dönemin İlçe Başkanı gezme dönüşünden bir hafta sonra yapmış oldukları toplantıyı Karadeniz turunda oldukları 6 Eylül 2011 günü yapmış gibi göstererek, sahte bir toplantı tutanağı hazırlıyor ve bunu ilçe yönetimine imzalatmaya çalışıyorlar.

Bazı yönetim kurulu üyeleri ise bunun sahte bir tutanak olduğunu ve geçmişe yönelik yapılmayan bir toplantının yapılmış gibi gösterilemeyeceğini ifade ederek, sahte tutanağa imza atmıyor… Yönetim Kurulu’nda bu olay nedeniyle yaşanan sert tartışmalar sonrası karar defterinde yer alan o sahte tutanak imha ediliyor ve yerine farklı bir toplantı tutanağı yapılıyor.

Sahte tutanağa imza atmayanlar yönetime alınmıyor

AK Parti’yi kendi şirketleri gibi yönetmeye çalışanlar, yasa dışı olduğu için sahte tutanağa imza atmayanları yönetim dışı bırakıyor…

Bugünün AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ise, 6 yıl önce yaşanan bu olayı başrolde olmasına rağmen figüran olduğunu söyleyerek anlatıyor, üstelik evrak dediği de kendisinin de imza attığı sahte bir toplantı tutanağı…  

16 Nisan günü yapılan halk oylamasının değerlendirmesini yapmak üzere organize edilen Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısında, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın, bir takım ithamlarla Dost Beykoz’u zan altında bırakmaya çalışması salonda havayı iyice gerginleştirdi…

Başkan Çelikbilek’ten anlamlı mesajlar

Gürkan’ın ardından kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise gergin havayı yumuşatmaya çalışarak, “Bu akşam gerçekten güzel bir akşam. Bazı ufak tefek şeyler olmasa, söylenmek zorunda kalınmasa nezih bir ortam olacaktı” yorumunu yaptı.

“Burası AK Parti'nin danışma meclisi toplantısıdır. Burada kim ne konuşacağını bilir. Herkese ne söz verilirse söylenir. Kim ne konuşursa herkesin tarzıyla ilgilidir.” şeklinde konuşan Başkan Çelikbilek, Mustafa Gürkan’ın ifadeleriyle zan altında bırakmaya çalıştığı Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’e yönelik, “Ben sana bir kardeş olarak ve zaman zaman bir araya geldiğimizde söylediğim bir cümle vardır. Kendi bulunduğun ocağı asla ateşe verme diye sana söylediğimi hatırlarsın. Bunu bir arkadaşımızı, dışlamak veya yok saymak anlamında söylemiyorum. Yoksa laf söylemeye kalkarsak çok şey söyleriz. İlçe Başkanım dolmuş, suskunluğunu muhafaza etmesine rağmen teşkilatına sorumlu hissederek, ne oluyor arkadaşlar sorularına cevap vermiş” dedi…

Bunun üzerine, Kader Gür İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın yalan söylediğini ve Dilek temenniler bölümünde söylenenlere cevap vereceğini bildirdi… Başkan Çelikbiklek ise Gür’ün bu sözlerine karşın, “Sen zaten yazıyorsun, elinde kâğıdın var kalemin var, bilgisayarın var fotoğrafın var yapıyorsun. Burası bir aile meclisidir. Bu aile meclisine herkes gelir, kendini buraya ait hisseden varsa gelir konuşur ama kimse İlçe Başkanına saygısızlık yapamaz. Buna sende dahilsin, bende dahilim” şeklinde konuştu.

Adam olursun adam!...

“Yanlışlık varsa o bahsettiğin yerde yazı yazmakla olmaz. O yanlışı düzeltmek değildir. O fitne çıkartmak için bir adımdır, yazık olur sana da, kardeşlerine de, ortak inancımıza da yazık olur. Üstüne basa basa ifade ettiğin gibi bu ilçeyi ben kurdum dersen, eyvallah saygı duyarım. ‘Bu teşkilatın temelinde ben varım’ dersen, ‘Recep Tayyip Erdoğan varsa varım’ dersen, bunların hepsini dedikten sonra da Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu partiyle ilgili eksik görürsen bunu gider bir yere söylersin” ifadelerini kullanan Başkan Çelikbilek, “Biraz hırsını, egonu kurtarabilsen belki çok faydalı işler yapacaksın. Ama ne hikmetse bir kardeş olarak, ağabey olarak bunları sana hep ifade ettim. Bu arkadaş senin kardeşin, siz kendi insanınıza sahip çıkmazsanız kim sahip çıkacak? Bunları sana daha önce de söyledim. Yapman gereken bir şey var. Buradaki arkadaşlardan bir kardeş olarak helallik dilemektir. O seni küçültmez, tam tersi adam olursun adam” dedi.

“Mustafa Gürkan’ın hukukunu korumak sana düşer”

 “Bizim bu insanları kazanmaya ihtiyacımız var. Burada kardeşçe konuşuyorum. Bu camianın insanları yanlış da yapsalar gerektiğinde helallik dilemek haklarıdır. Bunu yapmak ne insanı küçültür, ne bir şey yapar. Hata yapmayanlar Peygamberlerdir. Zaman zaman, ‘hırs gelir, göz kararır. Hırs gider yüz kararır’ derler. Hırsınızın esiri olmayın. Yüzünüzün kararmasını istemiyorsanız hırsınızın esiri olmayın emin olun kazanırsınız” diye konuşan Çelikbilek, “aklı selim ile düşüneceğiz. Eğer bu davaya bir nebze olsun katkı yapmak istiyorsak, çorba da benim de tuzum olsun diyorsanız, ne dediğimi arifse anlamıştır. Bu camiayı kim parçalamak isterse, ondan biz davacıyız. Kim bu camiaya bütünlük kazandırmak isterse onun başımızın üstünde yeri vardır. Ona canımız fedadır. Mustafa Gürkan'ın yanındaki arkadaşları kadar, onun hukukunu korumak sana da düşer, sana da yakışır. Korumazsan yanlış yaparsın. Ben bir kardeşiniz olarak, bu camianın insanını korumak en büyük görevimdir benim. Uzun zamandır yaşanan bir şeyi İlçe Başkanı burada konuşarak kapatmıştır. Bildiğim kadarıyla kimseye bir düşmanlığı da yoktur.” cümlelerine yer verdi…

Bu partide herkes bir göreve geldi…

Salonda yaşanan gerginliği yumuşatmak üzere kullandığı ifadelerin ardından referandum değerlendirmesini yapan Başkan Çelikbilek, “Bu partiyi kurduktan sonra herkes bir görevlere geldi. Bende Belediye Başkanı oldum, ne işe yarıyorsa; bir işe yarıyordur illa ki. En azından birileri başkalarının kirletmemesi için dolduruyoruz. Kardeşlerim, 16 Nisan sizin için asla üzüntü verici bir tablo değildir. Gönlünüzden çok daha yüksek rakamlar geçiyordu. Ama 16 Nisan öncesi konuştuğumuz zaman bu rakamlar olacağını söyleyeyim. Bizler konuşurken 65-70 diyoruz. Bunu ayrı bir motivasyon için sizlere diyoruz.”

“2009’da % 55 dedik, 39 ile bitirdik”

 Ben 2009'da geldiğimde yüzde 55 dedik ve 39 ile bitirdik. Öyle demeseydim de ne olurdu? Hatta şunu söyleyeyim size meşhur anket firması bizi 60 olarak gösterdi. Çalışma yapan arkadaşlarımıza tezgâh olduğunu söyleyebilirim. Bizi rehavete kaptırmak için atılan adımlardan bir tanesiydi. Biz o rehaveti yaşamadık. Biz her seçimde burada çok ciddi anlamda Reis'in desteğini hissettik.

Reis gelecekti, Sarıyer’e geçti…

Bu sefer gelecekti bize Sarıyer'de ciddi bir şey oldu. Oraya geçmesi gerekti, Beykoz bu defa bu seçimleri Reissiz geçirdi. Onun düşüncelerini hissederek çalıştık. Onu burada görseydik, 53 belki de 55 olacaktı. Biz 1 Kasım'daki oylarımızın hiçte altında kalacak bir durumda değiliz. Başa baş giden bir durumumuz var. Bunu hiç kimse küçümsemesin, eksik görmesin.

AK Parti Beykoz İlçe Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısında yaşanan gerginlik üzerine, teşkilattan söz alıp konuşmak isteyen hiç kimseye söz verilmedi. İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın, çeşitli ifadelerle zan altında bırakmaya çalıştığı Dost Beykoz Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Kader Gür ise, bu durum tepki gösterdi.

İstanbul Milletvekili Hasan Sert ve İl Yönetim Kurulu üyesi Sadettin Çay’ında hazır bulunduğu toplantı, vekil Hasan Sert’in konuşmasının ardından sonlandırıldı.

Haber Merkezi