Güncel

Beykoz’da gönüllü afet ordusu kuruluyor

Beykoz’da gönüllü afet ordusu kuruluyor
2014.09.30 00:00
| | |
2908

Olası İstanbul depremine hazırlık kapsamında kurulan Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi (BEY-AFAD) tatbikatlara başladı. Başkan Çelikbilek, ekibi 2500 kişiye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Beykoz Belediyesi’nin 37’si gönüllü toplam 65 kişilik arama kurtarma ekibi çalışmalara start verdi.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi’nin (BEY-AFAD) Akbaba Köyü’ndeki eğitim merkezi törenle hizmete açıldı. Tam donanımlı arama kurtarma araçlarına sahip olan ekipler ardından Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi’nde inşaat enkazlarında tatbikatlara başladı. 

Son teknoloji ürünü araç- gereçlere sahip olan ekipler tatbikatta senaryo gereği depremde yıkılan bir binanın altında kalan bir yaralıyı kurtardı. 
 
645 BİN LİRA HİBE ALDI 
 
İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan 645 bin lira hibe alan BEY-AFAD, Beykoz’dan 2 bin 500 kişilik bir gönüllü ordu kurmayı amaçlıyor. BEY-AFAD Merkezi’nin açılışında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  “1999 Marmara Depremi tecrübesini yaşadık,  2011’de Van depremini de gördük. İlkyardımın ve arama kurtarmanın daha bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor. Artık bizim eğitim merkezimiz de var. Hedef Beykoz nüfusunun yüzde biri kadarına yani 2 bin 500 gönüllüye ulaşmaktır. Bunun için kaynağımız da hazır. Tamamen profesyonel bir ekip oluşturulacak.  İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan bu proje için bir hibe alındı. Ciddi bir arama kurtarma ordusu kuracağız. Bu kişiler tamamen profesyonel kişilerce eğitilecekler. Bu iş için araç gereçlerimiz de teknolojinin son ürünleri olarak alındı. Beykoz’un bütün mahallelerinde arama kurtarma çalışmaları yapacağız. Vatandaşlarımızı gönüllük esasında bu işe dahil edeceğiz” dedi. 
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Arama Kurtarma Birimi, Bey-Afad, Beykoz, Tatbikat, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"