Beykoz’da Göksu Deresi taşarsa ne olur?

  • Güncelleme: 21.02.2020 09:28
  • Okunma: 16869 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un turizme açılan kapısı olan, kenarında bulunan kafe ve gençlik mekanlarıyla her gün binlerce insanın yararlandığı Göksu Deresi yatağına sığmıyor.
Beykoz’da Göksu Deresi taşarsa ne olur?

Küçüksu’dan Yenimahalle’ye giden yol üzerindeki küçücük tarihi köprünün altından geçemeyen Göksu Deresi, zarafetiyle insanları büyülediği gibi taşınca da hayatı cehenneme çeviriyor. Yenimahalle Yolu üzerindeki İSKİ binasının olduğu bölgede olan tarihi küçük köprünün altına sığmayan dere, köprünün üzerinden taşıyor ve bölge esnafına milyonlara varan zararlar veriyor.

Bölge esnafı ise bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için girişimde bulunsa da, her defasında karşılarına tarihi köprü çıkıyor.

Her yağmur yağdığında, “eyvah” diyen bölge esnafı; bu sorunun çözümü için yetkililere, “artık duyun sesimiz” diye seslenirken, bölgede altyapının yetersiz olduğunu, birde derenin taşması durumunda caddelerin, sokakların ve yolların adeta Göksu Deresi ile bütünleştiğini ifade ediyor.

Hatta o kadarki, küçük araçların güzergâhtan gitmesi mümkün olmadığı gibi yayalarda hayati tehlike ile karşı karşıya kalıyor.

Esnafın dükkânlarını su basıyor. Milyonlara varan zararlar

Üzerindeki küçük köprünün akışını engellediği Göksu Deresi, aşırı yağmur karşısında, adeta çılgına dönüyor. Köprünün üzerinden taşan dere, yol boyunca Küçüksu’ya doğru akıp gidiyor. Kontrolsüz bir şekilde yola akan dere, yol boyunca bütün esnafları mağdur ediyor. Suyun bastığı dükkânlarda milyonlara varan zararlar meydana geliyor.

Bölge esnafı ise, Köprünün biraz daha kaldırılması gerektiğini, derenin altında geçebilecek şekilde yükseltilmesinin bu sorunu ortadan kaldıracağını söylüyor.

Bölgede en son tehlike ise hafta için yağan yağmur sırasında yaşandı. Yine aynı şekilde köprü altından geçemeyen dere, köprü üstüne çıkınca, esnaf mağdur oldu. Bunun yanında küçük araçlar yollarda kaldı. Büyük araçların destekleriyle sel sularından çıkmayı başaran küçük araç sürücüleri de ciddi tehlike atlattı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Göksu Deresi, Sel, Esnaf, Mağdur