Beykoz'da Gökkuşağı Çocukları hizmet verecek

  • 10.02.2017 19:56
  • Güncelleme: 10.02.2017 19:58
  • Okunma: 12021 kez
  • Yorum: 0
Beykoz, bir ilke daha ev sahipliği yaptı ve sadece engellilerin hizmet vereceği kafe Beykoz Vakfı'nda hizmete girmek için gün sayıyor.
Beykoz'da Gökkuşağı Çocukları hizmet verecek

Beykoz Vakfı'nın öncülüğünde Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi'nin destekleriyle tamamlanan Gökkuşağı Çocukları Kafe, hizmete girmek için son hazırlıklarını tamamlıyor.

Kamu kurumlarının işbirliğiyle gerçekleştirilen proje de son aşamaya gelinirken 15 Şubat Çarşamba günü açılması planlanıyor. Gökkuşağı Çocukları, Türkiye'de sayılı olan sadece engelli çocukların hizmet vermesi yönüyle ön plana çıkarken, projenin mimarları ilçe basınının karşısına çıktı.

Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Tamer ve Nesrin Balıkçı, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ile birlikte bir takım açıklamalarda bulundu.

"Sadece hayaldi, gerçek oldu"

Vakıf Yöneticilerinden Arzu Tamer, Beykoz Vakfı Gökkuşağı Kafe'yi kurmanın ilk başta sadece bir hayal olduğuna değindi ve şunları söyledi:

"Bizler bu hayalimizden yola çıkarak bir sivil toplum kuruluşu olarak çocuklarımız için bir proje geliştirdik. Bu projemizi hayata geçirmek için ilk adım olarak Beykoz Kaymakamımız Ahmet Katırcı'yı ziyaret etti. Bizi desteklemekle beraber Beykoz Belediyesi'ne yönlendirdi. Belediyemizde sağ olsun destek vereceğini belirtti ve büyük bir moralle işe koyulduk."

"Her adım engelsiz bir dünya için"

Beykoz'da eğitim-öğretimine devam eden iki engelli okulu öğrencilerinin hizmet vereceği kafenin hazırlanma süreciyle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Beykoz Vakfı'nın 22 yıllı yöneticisi Arzu Tamer, "Bu projemiz sadece çocuklarımızı değil herkesi mutlu etsin istiyoruz. Amacımız engelsiz bir dünyamız olsun, gelin kimsenin ayrımcılık yapmadığı herkesin bir şeyler başardığı bir dünyayı beraber oluşturalım. Belki bilirsiniz az ya da çok tahmin edersiniz engelli olduğunu düşündüğümüz çocuklar için yaptığımız şeyler sadece vicdanımızı rahatlatmak amacıyla ve birkaç saat onlarla zaman geçirip ya da eğlendirmeye çalışıp sonrada hayatlarından gitmek oluyor. Peki ya aileleri? Hayır! Onlar sadece birkaç saat ya da bir kaç gün değil sürekli onların yanındalar. İmkanları dahilinde hayata hazırlamak için var güçleriyle çalışıp çaba harcıyorlar. Ama ne yazık ki hayatları da bir yerden sonra kısıtlı hale gelip kısa bir süre sonra da sona eriyor. İşte tam olarak bizde burada devreye giriyoruz." ifadelerini kullandı.

"Farklı bir uygulama alanı oluşturduk"

Beykoz Yalıköy'de bulunan vakıf binasında çalışmaları tamamlanan Gökkuşağı Çocukları Kafe'nin, "Uygulama okulunda eğitim alan öğrencilerin ve özel eğitim okulundan mezun olan çocukların koşarak gelip bir şeyler öğrenebileceği ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir alanın oluşturulmasının" hedeflendiğinin de altı çizildi.

Beykoz Vakfı Gökkuşağı Kafe'nin tanıtım toplantısına katılan Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında zaman içerisinde projenin başarabileceğiyle ilgili endişe duyduğunu fakat girişimcilerin iyi motive olduklarını belirtti.

"Farkındalık oluşturmak için önemli bir yol seçtiniz"

Kaşıtoğlu şöyle konuştu:

"Tabi bu mekan önemli, Beykoz'un 45 mahallesi var ama benim en sevdiğim ikinci mahalle Yalıköydür. Yalıköy'ü sevmemin bir nedeni de büyük bir kültür adamı olan Ahmet Mithat Efendi'den dolayıdır. Hemen onun yaşadığı yalının dibinde böyle bir mekan ortaya koyulması gerçekten güzel oldu. İnşallah güzel şeyler yapacağınızı ben ümit ediyorum. Bu proje de ya ne var bunda diyenler olacaktır ama çok kıymetli bir proje olduğuna ben inanıyorum. BU kardeşlerimizin toplumumuzun bir parçası olan bu bireylere dair farkındalık oluşturmak ve dikkat çekmek için uğraşıyoruz. Farkındalık oluşturmanın önemli yollarından bir tanesini siz tercih ettiniz. Türkiye'de bunun örneği fazla yok ve siz etkili bir yol seçtiniz. Beykoz Yalıköy'deki bu mekan Gökkuşağı Çocukları mekanı başka güzel projelere de vesile olmasını temenni ediyoruz."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz