Beykoz'da gidilmesi gereken 10 adres

  • 19.07.2020 16:27
  • Güncelleme: 19.07.2020 16:30
  • Okunma: 51057 kez
  • Yorum: 1
Anadolu yakasında Beykoz'un mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik.
Beykoz'da gidilmesi gereken 10 adres

Beykoz İstanbul Anadolu Yakasının en kuzeyinde yer alır. Boğaz'ın en güzel manzaralarından biri Beykoz'dan izlenir. İstanbul'un incesi Beykoz'da tarihi yerlere oldukça sık rastlanılmaktadır.

MÖ 700'lü yıllara dayanan bir tarihi olan Beykoz, İstanbul'un en tarihi ilçelerinden biridir. Beykoz ilçesinin bilinen ilk ismi ise Amikos'dur. Amikos sözcüğünün kökeni Farsçadan gelmektedir. Farsçada ki kos kelimesi "köy" anlamını taşır. Daha sonra Türkçede ki "Bey" kelimesi ile bir araya gelen isim Beykos olmuştur. Zamanla Beykos ismi söylenene söylene Beykoz halini almıştır.

Osmanlı imparatorluğu dönemine ise Beykoz ismi pek çoğu zaman bir av merkezi olarak kullanılan bir ilçeydi. Beykoz ormanları bol olan oldukça güzel bir ilçedir. Hem Akdeniz iklimi hem de Karadeniz'e kıyısı olması sebebi ile Karadeniz iklimi bulunmaktadır.

1) Otağtepe 

Beykoz'un en güzel manzarasına ev sahipliği yapan Otağtepe gidip görülesi yerler arasında. Otağtepe Fatih Sultah Mehmet köprüsünün hemen yanında bulunan bir halka açık parktır. Burada çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz gibi bol bol temiz hava da alabilirsiniz.

Otağtepe'ye ulaşmak için Üsküdar merkez veya Beykoz merkez'den de direkt olarak otobüslere binebilirsiniz. Otağtepe'nin tarihteki önemi İstanbul fethedilirken Fatih Sultan Mehmet fetih hazırlıklarını burada yapmıştır.

2) Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi Beykoz'un en popüler yerlerinden biridir. Özellikle yabancı turistlerin ve yerli turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır. Yuşa tepesi denize en yakın ve en yüksek tepedir. Hz. Yuşa peygamberin burada kabri bulunduğuna inanılmaktadır. Bundan dolayı tepeye gelip dua etmek isteyenler Beykoz ilçesine uğramaktadırlar.

Yuşa peygamberin türbesi 17 metre uzunluğundadır. Sadrazam Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan bu türbe günümüzde en çok ziyaret edilen tepelerden biridir.

3) Yoros Kalesi 

Beykoz'da yer alan tarihi bir kaledir. Yoros kalesi ayrıca Ceneviz kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Beykoz'un Anadolu Kavağı mahallesinde yer alan Yoros kalesi, Doğu roma imparatorluğu döneminden günümüze gelmeyi başarmış bir kaledir. Roma imparatorluğu zayıflama dönemine girdiğinde kaleyi Cenevizliler ele geçirmiştir.

Bu yüzden zaman zaman Ceneviz kalesi olarak da tarih sayfalarında adlandırılır. Tam karşısında bulunan Rumeli kavağı ile birlikte İstanbul'un boğazdan giriş çıkışlarını kontrol etmek maksadıyla inşa edilmiştir.

4) Karlıtepe Mesire Alanı

Beykoz'un en üst bölgesinde yer alan mesire alanı, yeni Çamlıca Tepesi olarak nitelendiriliyor. 2014'ten sonra yapımına Yücel Çelikbilek tarafından başlanan alan, Murat Aydın'ın bazı değişiklikleriyle vatandaşların hizmetine açıldı. Hafta sonu ailenizle piknik yapabileceğiniz 3 köprü manzaralı mesire alanı.  

Beykoz'da yer alan tarihi bir kilisedir. Meryem ana kilisesi oldukça fazla ziyaret edilen Beykoz'un uğrak yerlerindendir. Polonezköy’de yer alan Meryem ana kilisesi 1842 yılında inşa edilmiş bir tarihi kilisedir. İstanbul depreminden sonra yıkılan Meryem ana kilisesi daha sonra 1914 yılında Osmanlı imparatorluğu döneminde tekrardan inşa edilmiştir. Polonezköy'de ki ilk dini yapı olarak bilinir.

5) Elmasburnu Mesire Yeri 

Biraz da Beykoz'un doğal güzelliklerinden bahsedelim. Beykoz'da pek çok orman olduğunu söylemiştik. Elmasburnu mesire yeri de o yerlerden biridir. İstanbul'un en güzel piknik alanlarından biri olan Elmasburnu mesire yeri aynı zamanda kampçıların da uğrak noktalarından biridir. Doğa yürüyüşü yapabilir bol oksijen alabilir ve çok güzel manzaraya karşı fotoğraf çekebilirsiniz.

6) Anadolu Feneri 

Beykoz tarihi yerleri bakımından çok zengin bir ilçedir. Anadolu feneri de Beykoz'un o tarihi yerlerinden biridir. İstanbul boğazının Karadeniz ile buluştuğu noktada yer alır. Anadolu feneri gemilere yol göstermek amacı ile inşa edilmiş bir fenerdir. Anadolu feneri 1834 yılında inşa edilmiştir.

7) Polonezköy Tabiat Parkı 

Beykoz'un en güzel doğal yerlerindendir. Polonezköy tabiat parkı aileniz ile birlikte gelip göreceğiniz yerlerdendir. Parkta dilerseniz bisiklet sürüşü yapabilir veyahut piknik yapabilirsiniz. Bol bol oksijen alabileceğiniz bu mekanda çok güzel zamanlar geçireceksiniz. Zamanında buraya Polonezköy denmesinin sebebi 1775 yılında Polonya'nın işgal edilmesinden sonra Anadolu'ya gelen Polonyalıların bu köye yerleştirilmesindendir.

8) Küçüksu Kasrı 

1751 senesinde inşa edilen Küçüksu Kasrı oldukça tarihi yerlerden biridir. Boğazın hemen yanında bulunan bu tarihi bina manzarası ile meşhurdur. Padişahların konaklaması ve keyifli zamanlar geçirmesi için inşa edilmiştir. Küçüksu Kasrı'nın mimari ise Nikoğos Balyan Kalfa'dır.

9) Mihrabat Korusu 

Beykoz'da ki bir diğer tarihi yer ise Mihribat korusudur. Mihribat korusu özellikle kır düğünü yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir mekandır.

10) Göksu Deresi 

Anadolu Hisarı semtinde yer alan Göksu deresi yemyeşil ağaçların olduğu çok güzel bir doğal yerdir. Derenin yapımı Bizans dönemine dayanmaktadır.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Mehmet Kasarcı (1 yıl önce)

Akbabada sarıköşk restorant damağınızın gercek tadı.

Yorum Yaz