Beykoz'da gergin anlar... Polis havaya ateş açtı

  • 0
  • 6339
Beykoz'da gergin anlar... Polis havaya ateş açtı
Beykoz'da gergin anlar... Polis havaya ateş açtı
Beykoz'da gergin anlar... Polis havaya ateş açtı

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinde yürütmeyi durdurma kararı alındı, güvenlik güçleri uyarı ateşi açmak zorunda kaldı.

İstanbul 13. İdare Mahkemesinin, Beykoz Tokatköy'de ikamet eden vatandaşların talebi doğrultusunda tedbir amaçlı yürütmeyi durdurmasının ardından yıkım çalışmalarına devam etmek isteyen Beykoz Belediyesi ekipleri ile bölge halkı karşı karşıya geldi.

Yürütmeyi durdurma kararının ardından Beykoz Belediyesi ekipleri bölgede yıkım çalışmalarına bu sabah itibarıyla devam etmek istedi.

İdare Mahkemesi'nin 6 Temmuz 2022 günü oy birliğiyle verdiği kararı yıkım ekiplerine ileten bölge halkı, "yıkım yapılamayacağını, yapılması halinde hukuksuz bir işlem olacağı" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Dost Beykoz'un yetkililerden aldığı bilgiye göre ise yürütmeyi durdurma kararının kentsel dönüşüm projesine ilişkin olmadığı, proje kapsamında yapılacak yeni yapılarına planlarına ilişkin olduğu, bu durumun dönüşümün gerçekleştireceği alanın boşaltılmasına engel teşkil etmediği öğrenildi.

Beykoz Belediyesi ekipleri sabahın erken saatlerinde yıkımlara devam etmek için bölgeye geldi. Yıkım yaptırmak istemeyen vatandaşlar evlerinin çatısının üzerine çıktı.

Bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) sevk edilirken, zabıta ekipleri ile vatandaşlar arasında çıkan arbede sırasında kalabalığı dağıtmak isteyen emniyet ekipleri havaya silahla ateş açtı.

Beykoz Belediyesi İmar Müdürü Emre Genç vatandaşlara yürütme kararının yıkıma engel olmadığını anlatmaya çalışırken, vatandaşlar ise alınan kararla yıkımların da durması gerektiğini savundu.

Tokatköy’de kentsel dönüşüm alanı olan 487 ada, 3 parseldeki kentsel dönüşüm çalışmalarında çıkan tartışmada ise fenalaşan bir vatandaş hastaneye kaldırıldı.

Haber Merkezi

Beykoz'da köyden merkeze ücretsiz aktarma tek bilet
Önceki Beykoz'da köyden merkeze ücretsiz aktarma tek bilet
Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Sonraki Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz