Bölge

Beykoz'da geminin çarptığı yalıda incelemeler başladı

Beykoz'da geminin çarptığı yalıda incelemeler başladı
09.04.2018 13:00
| | |
9435

Beykoz Kanlıca sahilinde Malta bandıralı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih efendi Yalısı'nda incelemeler başladı.

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden iki kişilik ekip, Malta bayraklı "VITASPIRIT" isimli geminin cumartesi günü Kanlıca önlerinde çarparak büyük zapta hasar oluşturduğu Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda inceleme başlattı.

Ekibin yalının yeniden ihyasıyla ilgili çalışmalar yapacağı ve bu yönde bir rapor hazırlanacağı öğrenildi. Sahil Güvenlik ekipleri ve zabıtanın da yalı çevresinde fotoğraf çekerek son durum hakkında bilgi aldığı görüldü.

 

 

Ailenin avukatı, yalının birinci derece tarihi eser niteliği taşıdığını anımsattı. Avukat, “Kurtarılabilecek eşyaları çıkarmaya çalıştık ancak büyük bir kısmına ulaşamıyoruz. Yalı ve içindeki eşyalar 200 yıllık. Ne kadar maddi zarar var bilemiyoruz. Hekimbaşı Salih Efendi'nin odasındaki özel eşyaları hepsi perişan olmuş durumda” diye konuştu.

 

Çarpmanın olduğu sırada yalıda bulunan ailenin dördüncü kuşak torunu Aslı Zeynep Ertürer, yaşadıklarını anlatırken "Korku filmi gibiydi. Kimse ne olduğunu anlamadı" demişti.

 

 

Ertürer, "Bir anda gemi binanın yükseğinde bir noktada olduğu için biz bahçeye inene kadar girmişti. Sonrası bizim için de psikolojik olarak karanlık" diye konuştu.

 

 

Ertürer, "Bu bir aile yapısı. Sonradan alınmış bir yalı değil. Tamamen bizim kuşaklardır korumaya çalıştığımız birinci sınıf tarihi eser bugün yok. Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak" ifadelerini kullandı.

 

 

Tarihçi ve seyahat seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç ise 'insanın içi acıyor' diyerek feci kazayı yorumladı.

 

 

Tonguç, Malta bayraklı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na ilişkin yaptığı açıklamada, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın Boğaz'ın en güzel yalılarından birisi olduğunu ifade ederek, yalının böyle bir kazaya kurban gitmesinden dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi.

 

 

Yalıya ismini veren Hekimbaşı Salih Efendi'nin, Osmanlı Devleti'nde açılan ilk tıp okulundan mezun, üç sultanın doktorluğunu yapmış çok önemli bir isim olduğunu anlatan Tonguç, "Bunların içinde 2. Mahmud ve 1. Abdülhamid de var.

  

Salih Efendi, Sultan 1. Abdülmecid 1861 yılında tüberkülozdan öldüğünde saray başhekimiymiş" bilgisini verdi.

 

 

Saffet Emre Tonguç, yalının bahçesinde yetiştirilen bir gül olduğunu ve bu gül türünün 'Hekimbaşı gülü' diye anıldığını anlattı.

 

 

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı 'Binbir Gece'de dizisinde ve son olarak Ferzan Özpetek'in İstanbul Kırmızısı filminde kullanıldı.

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Gemi, Kaza, Malta, Hekimbaşı Salih efendi Yalısı

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"