Beykoz’da geçmişte bugün… 30 Mart

  • 30.03.2020 16:03
  • Güncelleme: 30.03.2020 16:38
  • Okunma: 12159 kez
  • Yorum: 1
Beykoz’un tarihinde en heyecanlı seçimlerden birisi olarak hafızalarda yer edinen 30 Mart 2014 seçimleri 6 yıl önce bugün yapıldı.
Beykoz’da geçmişte bugün… 30 Mart

İlçe tarihine adını yazdıran rahmetli Başkan Yücel Çelikbilek, 6 yıl önce bugün üçüncü kez Belediye Başkanı seçilmişti.

Beykoz’da birçok hizmetin ilki olan rahmetli Yücel Çelikbilek, AK Parti’nin Beykoz’daki 3. Seçiminde ilçe tarihinde bir ilki gerçekleştirerek üst üste ikinci defa Belediye Başkanı seçildi.

Yücel Çelikbilek, 29 Ekim 2013 günü beraberinde dönemin Başkan Yardımları M. Hanefi Dilmaç ile Nevin Çalışkan ve Basın Danışmanı Abdurrahman Fidancı ile birlikte Dost Beykoz Haber Merkezini ziyaret etti.

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, dönemin Yazıişleri Müdürü Sinan Kavrak, Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Öztürk ve Yayın Koordinatörü Erdal Öztürk tarafından karşılanan Çelikbilek, burada yaklaşık 1.5 saat süren ziyaretinde 1 Kasım 2013 günü AK Parti İlçe Başkanlığına giderek aday adaylık başvurusunda bulunacağını ilk kez ifade etmişti.

Beykoz’un belediyecilik tarihinde 3., 6. ve 7. Dönem Belediye Başkanlığı görevi üstlenerek ilçeye hizmet eden Yücel Çelikbilek 1 Mart 2013 tarihinde 3. defa Başkan olabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisinden yetki istedi.

Çelikbilek, 1 Mart 2013 Cuma günü Kavacık Hasan Yavuz Camisinde Cuma namazını kıldıktan sonra beraberindeki kalabalıkla birlikte AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığına yürüdü. Kendisini dönemin İlçe Başkanı Adem Sefer kapıda karşıladı.

Yücel Çelikbilek burada yaptığı konuşmada, “Benim siyasetteki ve belediyecilikteki son beş yılım. Allah izin verirse bir sonraki beş yılda aranızda olmayacağım.” ifadelerini kullanmıştı.

O dönem 12 aday adayının iktidar partisi adayı olmak için yarışırken AK Parti Üst Kurulu 24 Ocak 2014 tarihinde geç saatlere kadar süren toplantısında son kararını verdi. Beykoz’da 2B arazilerinin Özel Proje Alanı ilan edilmesinin baş mimarı Yücel Çelikbilek, Beykoz’da halktan yetki almak için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin kurullarından onay aldı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 26 Ocak 2014 Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ilçe Belediye Başkan Adayları tanıtım toplantısı düzenledi.

Toplantıda yeniden Beykoz Belediye Başkan adayı olarak anons edilen Yücel Çelikbilek’in kısa özgeçmişi okundu.

Özgeçmişin sonunda yer alan “9 çocuk babası” sözleri, salonda büyük takdir toplayarak başta Başbakan Erdoğan olmak üzere katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı 1 Mart 2014 Cumartesi günü R. Şahin Köktürk Spor Salonunda Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri aday tanıtım toplantısı organize etti.

30 Mart’ta yeniden Yücel Çelikbilek” sloganının kullanıldığı kampanya, Başkan adayı Çelikbilek’in burada yaptığı hafızalara kazınan tarihi konuşmayla resmen başlamış oldu.

Çelikbilek, Beykoz'un önünü açtıklarını söyleyerek 60-70 yaşında insanlarımıza her gün buradan gönderileceksiniz diyenler olduğunu kaydetti.

Beykoz’daki üçüncü dönemine hazırlanan Çelikbilek, “hayır asla buradan gitmeyeceksiniz” diye seslendi.

Beykoz Belediye Meclis üyeleri adaylarının da tanıtıldığı toplantıdaki konuşması sırasında Yücel Çelikbilek, ilçe halkının nadiren şahit olduğu anlardan birini yaşayarak duygularına hakim olamadı.

AK Parti’nin Beykoz’da yürüttüğü 45 günlük seçim kampanyasının sonuna yaklaşılırken, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ilçe halkıyla akşam mitinginde bir araya geldi.

Bakan Güllüce, Çelikbilek başkanlığındaki Beykoz Belediyesinin 2B arsalarının sahiplerine satışına başladığını ve bu satışlarla belediyenin tarihi bir görevi yerine getirdiğini söyledi.

Çelikbilek, 30 Mart’ta çok sevdiği Beykoz’a yeniden Başkan oldu

Kimi Beykozlunun Yücel ağabeyi, kiminin amcası, kiminin de başkan dedesi olan Yücel Çelikbilek, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde yüzde 44 oy alarak AK Parti’nin girdiği 3. Yerel seçimde 3. kez Beykoz Belediye Başkanı seçildi.

Seçim akşamı Kavacık Meydanında ‘balkon konuşması’ yapan Çelikbilek, “Beykoz’da üst üste üçüncü dönem AK Partiye Belediye Başkanlığını kazandırdınız, üst üste ilk kez aynı ismi Belediye Başkanı seçtiniz, Beykoz’un makus talihini de yenmiş oldunuz.” dedi.

Çelikbilek, Milletvekili Metin Külünk’e, İlçe Başkanı Adem Sefer’e, SKM başkanı Mustafa Gürkan’a Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Başkanlarına da teşekkür etti. 

Neredeyse Beykoz’da adım atmadığı sokak, girmediği ev kalmayan Yücel Çelikbilek, 5 yıl boyunca elindeki imkanlarla Beykozlular için en iyisini amaçlayarak hizmet etti. İlçenin çocuklarını kendi çocuklarından ayırmadı. 2019 Yılında görev süresi sona erdikten sonra İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını sürdürdü.

Çelikbilek, 69 yaşında, 19 Mart 2020 günü sabaha karşı tedavi gördüğü Koç Hastanesinde hayatını kaybetti.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Mithat (2 yıl önce)

‪Beykoz’a ve Beykozlulara çok emeği geçti, nur içinde yat Yücel ağabey.‬

Yorum Yaz