Spor

Beykoz’da futbola dair ünlülerle sohbet

Beykoz’da futbola dair ünlülerle sohbet
2014.10.15 00:00
| | |
5348

Beykoz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik takviminin birisi de sportif anlamda bir söyleşi ile gerçekleşti.

Beyaz TV'de "Beyaz Futbol" Programının sunucusu Ertem Şener ve Yorumcusu Eski Milli Futbolcu Abdülkerim Durmaz Beykoz Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'de dolu bir salonda "Türk Futbolunun nereye gittiği" konusunda görüşlerini aktardılar. Programın ikinci ölümünde soru-cevap kısmında Milli Takımlar ve Türk Takımlarındaki başarısızlıkların cevabı arandı.

Deneyimli spor programcısı Ertem Şener Beyaz Tv de Ümit Özat'ın Teknik Direktörlük görevi dolayısı ile programdan ayrılması ile Program Yorumculuğuna Fenerbahçe ve Milli Takımın eski futbolcularından Abdülkerim Durmaz'ın yorumculuğa başladığını söylerken, "A. Kerim Hoca gerçekten de işe eğlence kattı. Kendisi ile yeni tanıştık. Babam koyu Fenerbahçeli idi, Fenerbahçe takımından futbolcular saymaya başladığında ilk ismi geçen 4-5 kişiden biri A.Kerim Durmaz idi. Kendisi programımıza gerçekten de renk kattı. Bugün de kendisi ile karşınızdayız" diye konuştu. A.Kerim Durmaz ise spor yorumculuğunun kendisi için oldukça yeni bir konu olduğunu söylerken, " İlk kez olarak da bir kalabalık önünde söyleşi etkinliğine katılmaktayım." diye konuştu ardından eğlenceli yaklaşımla tv programcılığının kendisi için anlamlı olduğunu açıkladı.

A.Kerim Durmaz daha sonra kamuoyunda sıklıkla anılan Türkiye-İngiltere müsabakasındaki maç anlarından aktarımlar bulundu."Kaleci Yaşar ile de çok muhabbetimiz olurdu, maalesef onu burada bile Kova Yaşar olarak anmaktasınız. Milli maçta Teknik Direktör Coşkun Özarı'nın o zamanlar çok genç 19 yaşında olan daha sonra yıldızlaşacak olan Lineker'i tutma görevini bana vermişti, o maçta 3 gol atınca Kaleci Yaşar ile ilginç muhabbetimiz olmuştu!"


" Maalesef bizim o günkü İngiltere'den yediğimiz 5 ve 8 golü bugün Milli takım olarak yaşadığımız mağlubiyet ve beraberliklerden sonra o yenilgileri yaşamak mı yoksa İngiltere'ye yenilmek mi daha ağırdı diye sormak gerekir."

"Beykoz'un benim içinde özel bir yeri var, Beykoz'da maçlarda çok dayak yedik! Tabii Vefa'daki müsabakalarda da bizler de karşılık verdik. İşin bu yönü bir yana Beykoz eskiden gerçekten de çok büyük bir camia idi. 1972 yılı idi galiba, çocuktum Vefa Stadında 10 Bin Beykoz taraftarının maça geldiğini çok iyi anımsarım."

"Türk Futbolu gereksiz tartışmaları yaşıyor, yok efendim şu kadar yabancı kontenjanı olmalı yok bu kadar olmalı bunlar boş tartışmalar. Sizin içinizden futbolcu çıkacak ise her şartta, çıkar."

"Bunca yıl profesyonel futbol oynadım 5 sene Fenerbahçe takımında forma giydim, Milli Takımlarda görev yaptım sadece Şişli'de bir daire sahibi olabildim. Şimdilerde futbolculara hak etmedikleri rakamlar sunulmakta. İllaki Futbolda başarılı olunacak diye bir şey yok, hem o kadar sorun yaşamaktayız ki ülke olarak her şeyi futbola endekslememek gerekir. Üç yanımız denizlerle çevrili mesela neden Dünya Şampiyonu yüzücülerimiz çıkmıyor? Türk insanına en yatkın spor mücadeleci, dövüş sporları olsa da nerede Boksta ve diğerlerinde şampiyonluklar. Eskiden güreşte Olimpiyatların tozunu alırdık, almadık madalya bırakmazdık, şimdi gelin siz çocuğunuzu futbolcu mu yapmak istersiniz yoksa güreşçi mi ?"Beyaz Tv programcısı Ertem Şener ise Türkiye'de televizyon ve gazetelerde maalesef hayatında halı sahalarda bile futbol oynamamış kişilerin yorumcu olduklarını söylerken, "Ben futbolun içinden gelmeyenlere hiçte yorumcu gözü ile bakmıyorum, onlar başka yere oynuyor. Entel kılıklı, gömlek üzerine kazak giyip bir de gözlük eklediniz mi oldunuz bir yorumcu. Ben dahi bunca yıldır futbolun içinde, Avrupa Kupalarına, Milli Maçlarda defalarca yorumculuk yapmış biri olarak 3+4+3 den, 4+4+2'ye olana değişimi anlatamam, bunun için A.Kerim Durmaz gibi futbolun içinden gelen kişilerin yorumlarına değer veririm. Ben top oynamadım ki bu konuda bir şeyler konuşayım. Hatta bir maçta bunu yapmıştım yarın gazetede Mustafa Denizli Hocam iğneli bir ifade ile "Ertem Şener yorumladı, ben ne konuşayım ki!" demişti.

Şimdi bakıyoruz dün akşamki Milli maçı Fatih Altaylı yorumlamakta idi! diyecek başka bir söz var mı?"Daha sonra çeşitli soru-cevaplarla oldukça samimi bir ortamda devam eden söyleşi tamamlandıktan sonra ikili ile aynı karede buluşma anları yaşanmaya başladı. Söyleşi programında salonda boş yer kalmaz iken çeşitli spor kulüp temsilcileri, Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Abdullah Yümsel, teknik adamlar, futbolcular ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Futbol, Ertem Şener, Ümit Ozat, Abdulkerim Durmaz, Sohpet

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"