Beykoz’da futbol dışı panorama

  • 29.03.2020 23:42
  • Okunma: 7433 kez

BEYKOZ BELEDİYESPOR HENTBOL TAKIMI: Türkiye Hentbol Süper Liginde yer alan başarılı Kulübümüz an itibariyle ligin son maçı öncesi yılların şampiyonu BJK ile aynı puanda ve 1 gol averajla 2. Durumda. Lig bitimiyle birlikte oynanacak olan Play Off maçlarıysa COVID-19 Virüs engeline takıldı. Hentbol takımı bu sezon çok başarılı oldu. Türkiye Hentbol liglerine ipotek koyan ve 110 maçtır yenilmeyen BJK’yı evinde yenme başarısını gösterdi. Avrupa kupaları tarihinde ilk kez çeyrek finalin kapılarına kadar geldi ve Avrupa Hentbolunun devleri ile oynadı 1 gol averajla kaybetti. Bu sezon Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden tek Türk takımımız oldu. Türkiye kupasında da finale kaldılar ve finalde yine BJK ile mücadele edecekler. Üç kulvarda mücadele ederken üst düzeyde çok başarılı oldular.

Alt yapılarından da iki oyuncuyu milli takıma, 8 oyuncusunu da İstanbul karmasına gönderdi. Beykozlu 4 hentbolcuyu A takıma dâhil ettiler ve bu oyuncular kadroda yer buluyorlar. Önümüzdeki sezonda altyapıdan 2 oyuncusunu daha A Takım kadrosuna dâhil edecekleri duymak bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Başarılı takımımızın aldığı bu güzel sonuçlardan sonra geçmiş senelere göre seyirci sayısının arttığını da görüyoruz. Hentbol maçlarında salon tıklım tıklım oluyor. Böyle giderse Beykoz’da artık hentbol Futbolun tahtını eline geçirecek gibi görünüyor.

Hentbol A Takımın bu başarıları Altyapı çalışmalarını da teşvik etti. An itibariyle, 20 okulda 20 alt yapı takımı kuruldu ve bu takımlar liglerde mücadele ediyor.

Beykoz’da Hentbol çalışmaları, Spor Direktörü ve Baş Antrenör Akın YENİGÜN’ün önderliğinde başarılı ve araştırmacı genç antrenörlerden kurulu bir teknik ekiple sürdürülmektedir. Hentbol şu anda ilçemizin en popüler spor dalı olarak gençlerimizin de ilgi odağı oldu.

Alt yapıların oluşmasında Marmara Üniversitesi Besyo Öğretim üyesi Çetin Tiryaki’nin de emekleri bir hayli fazla. Çetin hocamı yıllardır tanırım. Bu son derece çalışkan, akçeli işlerle uğraşmayan bu spor adamımız başka spor branşları içinde emek verir ama Türkiye’de Hentbolun duayenlerinden biri olarak tanınır. Akın ve Çetin Hocalarımız Beykoz için bir şans olmalarının yanı sıra bir kazançtır da aynı zamanda.

Yazımda bu başarılı dalda emekleri çok olan değerli yönetici, antrenör ve çalışanlara değinemedim. İnşallah ileriki günlerde sadece hentbolu yazacağım ve tüm paydaşları görevleriyle birlikte tek tek yazacağım.

TEKWANDO:

BEYKOZSPOR, BEY TEKWANDO KICK BOKS VE FİTNESS SPOR, BEYKOZ

ELMALI SPOR, BEYKOZ ÇAĞLAYAN SPOR:  Bu yazımda anılan kulüplerimizin sadece Tekvando sporuyla ilgili bilgileri yazacağım. Bu dört güzide spor kulüplerimizin Başkan ve antrenörleri Beykoz da Tekvando sporu için birlikte çalışarak Tekwando sporunu gençlerimize sevdirmeyi adeta görev edinerek başarılı bir şekilde faaliyet göstermektedirler.

Tekvando sporu Beykoz’da 1970 yılında başlamış ve bu güne kadar tarihi birçok başarılı sporcu da yetiştirilmiştir.  Erkek Sporcumuz Halit Avcı, Türkiye’nin ilk büyükler Avrupa Şampiyonu olmuş olimpik sporcumuzdur. Kadın sporcumuz Sibel Yıldırım da Dünya 3.cüsü olarak Beykoz’umuzu gururlandırmış ve Dünya Takımlar şampiyonluğu başarısını yaşamıştır. Yaşar Aydınoğlu ise 13-17 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya da yapılan 6. Uluslararası Turkish Open Tekvando Şampiyonasında ülkemizi temsil ederek Poomsae kategorisinde Bronz madalya kazanmıştır.

Beykozspor Tekvando antrenörü Yaşar Aydınoğlu, Beykoz Elmalıspor Tekwando antrenörü Alaattin Başkurt, Bey Tekvando Kıck Boks ve Fitness Tekwando antrenörleri Mustafa Zurnacı, Nurullah Enes Çetin ve Kübra Demir. Beykoz Çağlayan Spor Tekvando antrenörleri Çağlayan Bağdatlıoğlu ve Muhammed Emin Çebi olarak tekvando sporunu sevdirmek ve yaşatmak adına tamamen kendi imkânlarıyla ve büyük bir özveriyle çalışıyorlar. 2020 yılı için erkek-kadın 270 sporcuları var. Bu dört kulübümüz ayda bir kez kendi aralarında dostluk antrenmanları ve müsabakaları yaparak sporcularının hem birbiriyle tanışmalarını hem de birlikte çalışmalarını sağlamaktadırlar.

Bu çabalarıyla aynı zamanda sporcularının sosyalleşmeleriyle birlikte kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı, saygılı, sevgi dolu, hayata bağlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmaktadırlar Ayrıca aldıkları eğitim sonucu Tekwando felsefesine göre disipline edilen sporcular da bundan çok memnun olduklarını ifade ediyorlar.

İstanbul ve Türkiye şampiyonalarında dereceye giren sporculara sahip bulunan bu başarılı takımlarımızın ortak hedeflerine gelince; Tüm sporcularımızın elit sporcular olarak ulusal ve uluslararası alanda şampiyonluklar ve kürsü dereceleri yaşarken, bizleri de gururlandırmaları olacaktır.

İmkânlar dâhilinde ileride bu çalışma ile hedeflerine yavaş yavaş ulaşacaklarına da bizlerin inancı tamdır.

Bu kulüplerimize Beykoz Belediyesi başta olmak üzere, sivil toplum örgütlerinin, kurum ve kuruluşların maddi ve ayni, her türden yardım ve katkılarıyla, saptanan hedeflere bir an önce varmalarının sağlanması gerekmektedir.

Verilecek bu destek ve katkılar, Sporun Başkenti Beykoz İlçemizin yüzünü güldürecek ve gururlanmamızı sağlayacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.  

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (2 Yorum)

Y. Aydınoğlu (1 yıl önce)

Futbolun dışında İlcemizde gösteren kulüplerimizi ve özellikle de son günlerde adından vede başarılarından çokca söz ettiren Taekwondo branşını kaleme almanız bu sporun halkımız tarafından daha da bilinmesine katkınız büyük. Bu vesileyle bu başarılı kulüplerimize ve sporcularımıza köşe yazılarınızda sık sık yer vermeniz spora ve ilçemiz gençlerine ışık tutacağı kanaatindeyim. Teşekkürler

Osman (1 yıl önce)

Son 7 yılda 6 kez Türkiye Taekwondo Şampiyon olan Defalarca istanbul Ve Bölge Şampiyonluğu bulunan Yıldız ve Gençlerde 2 kez Avrupa 3cüsü olan Beykozun Ve Beykoz Bld Taekwondo nun Başarılar ile dolu güzel kızı BerraNur Çiftçi yi Türkiye Şampiyon olan Zeliha ve Begümü , Avrupa Uluslararası 3 olan Marmara Besyo Mezunu Kaan ı Şuanda Türkiye Taekwondo Federasyonunda Görevli Milli Takım ve Beykoz Bld Antrenörü Osman Günaçtı olarak Avrupa 2 liği Avrupa 3 olan Milli Antrenörü olarak tebrik ediyorum. Futbol dışı panorama yazınızdan dolayı yazıda başı geçen başarıları ve sizi kutlarım Üstad.

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları