Beykoz’da futbol dışı branşlarda panorama -2

  • 11.04.2020 17:37
  • Okunma: 3931 kez

BEYKOZ GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ATLETİZM TAKIMLARI

Beykoz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Atletim takımı olarak 120 sporcusu var. Çalışmalarını Marmara Üniversitesi Spor Akademisi {A.Hsarı} Atletizm sahasındaki atletizm pistinde yapıyorlar. Antrenmanlarını hafta içi ve hafta sonu her gün saat 14.00 da başlayıp 19.00 kadar gruplar halinde devam ediyorlar. Her hafta içi sabah 09.00 13.00 arasında okullarımıza gidip yetenek taraması yapıyorlar. Bu taramalardan yeni yetenekleri bulup Beykoz’umuza ve Ülke sporuna yeni yetenekleri kazandırıyorlar.

Ayrıca, Spor Bakanlığımızın başlatmış olduğu ilkokul 3.sınıflara yönelik Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme projesi seçmelerini yapıyorlar. Bakanlıktan gelen sonuçlar neticesinde seçilen öğrencilere eğitimlerini hafta sonu 6 tane antrenör eşliğinde 6 grup şeklinde belirlenen okullarımızın salonlarında eğitimlerini yapıyorlar.

İrem Zehra Karababa, milli sporcu yüksek atlama Dünya 4.üncüsü Balkan 3.üncüsü Avrupa gençlik olimpiyatları 5.incisi,

Damla Özgül, yüksek atlama Türkiye şampiyonu,

Batuhan Aşık, 110 metre engelli Türkiye şampiyonu,

Rıdvan Koçoğlu, 60 metre Türkiye şampiyonu,

Melisa Çevikel, 3 adım atlama Türkiye 4.üncüsü,

Songül Akyol, 800 metre Türkiye 4.üncüsü,

Senanur Kuruderi, 200 metre Türkiye 4.üncüsü,

Kerem Demiray, yüksek atlama Türkiye 4.üncüsü,

Alp Tuğrul Altay, 800 metre İstanbul 3.su,

Emirhan Genç, uzun atlama İstanbul 3.üncüsü,

Poyraz Efe Ayan, 60 metre İstanbul 3.üncüsü,

Neslihan Gökdemir, 60 engel İstanbul 3.su,

Doğanur Yılmaz, uzun atlama İstanbul 2.si,

Semira Özenli, gülle atma İstanbul 2.incisi,

Ceren Dikman, 60 metre Beykoz şampiyonu,

Sümeyye Nas Derman, 60 metre Beykoz 2.incisi,

Ecrin Şengül, Beykoz 4.üncüsü,

Edanur Çınar, 60 metre Beykoz şampiyonu,

Bu sene ilk kez katıldıkları okullararası kros yarışmalarında İstanbul şampiyonu Anadolu Hisarı ortaokulu takımımız oldu ve Türkiye şampiyonasına finallerine gitmeye hak kazandılar.

Sporculardan: Songül Akyol, Rahime Bek, Senanur Kuruderi, Ayşe Nisa Dandin, Nazlıcan Yılmaz Türkiye finallerinde Türkiye 2.incisi oldular. Aydın Kuşadası’nda.

En minik sporcuları, Türkiye’nin en hızlısı yarışmalarında Anadolu yakası seçmelerinde koşup finallere gitmeye hak kazandılar.

U14 TAF-Türkiye Atletizm Federasyonu kupası bölge şampiyonasında ilçe takımları Edirne’de Türkiye 2.si oldular.

Türkiye Atletim Federasyonu’nun düzenlediği U14 Bayrak Festivali’nde Beykoz ilçesi şampiyon oldu.

Hazırlandıkları yarışmalar

Şuan Anadoluhisarı ortaokulu olarak okullar arası puanlı atletizm Türkiye şampiyonu olmak için hazırlıklarımızı tüm hızıyla devam ediyorlar.

Küçük takımımızla mayıs ayında yapılacak olan TAF kupası yarışmalarına hazırlanıyorlar.

Küçük takımımızla mayıs ayında yapılacak olan U14 bayrak yarışmalarına hazırlanıyorlar.

Haziran ayında yapılacak olan Türkiye’nin en hızlısı yarışmalarına hazırlanıyorlar.

Haziranda U16 Türkiye şampiyonasına hazırlanıyorlar.

Ayrıca da Seçme yarışmalarına hazırlanıyorlar.

Beykoz’da yaptıkları etkinlikler

Beykoz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak bu yıl ilk defa yaptıkları Anadolu yakası olarak koşuyoruz engelleri aşıyoruz sloganıyla onları da unutmayarak 200 öğrencinin katılım sağladığı özel sporcular puanlı atletizm yarışmalarını Marmara üniversitesi Anadoluhisarı atletizm sahasında eğlenceli coşkulu bir şekilde gerçekleştirdiler. Ayrıca her hafta Çarşamba günü Spor bakanlığımızın başlatmış olduğu mutlu Çarşamba projesiyle özel sporcularımıza Kanlıca spor tesislerinde eğlenceli ve coşkulu bir şekilde spor yaptırıyorlar.

Beykoz Gençlik ve Spor İlçe Müdürümüz Sayın Bülent Küçük’ün yönetiminde ki ekiple yukarıda bahsettiğim tüm çalışmaları makamında oturmadan birebir takip ederek tüm sportif çalışmaların mimarıdır. Bülent Müdürümüze ve ekibine bu başarılı çalışmaları nedeniyle İlçemiz adına çalışanlarına da çok teşekkür ederim. Beykoz Gençlik ve Spor İlçe müdürlüğünün eğitimci ve antrenörü İbrahim Kumral hocanın koordinatörlüğünde ve spor müdürlüğünde çalışan ilçemizin yetiştirdiği çok saygın ve değerli Atletizm baş Antrenörümüz Miray Gür hocamız ve ekibinde  bulunan Antrenör Elif Koca, Sevilay Baş, Vahide Varol, İbrahim Kurne ve Kavacık sporun Teknik sorumlusu gönüllü antrenör Murat Yılmaz hocalarımızın bu çalışmalarda  emekleri çok.

BEYKOZ BELEDİYESPOR

TEKWANDO TAKIMI: Türkiye,  Avrupa ve Uluslararası şampiyonlukları bulunan başarılı sporcuları kadrosunda barındıran Kulübümüz yedi yıldan beri Tekvando sporuna adeta damgasını vurmuş bulunmaktadır.  Beykoz Belediyespor ve Milli Takım antrenörü Osman Günaçtı, yaptığı planlı programlı çalışmalar doğrultusunda hep ileriyi, hep başarıyı hedefleyen çağdaş bir eğitimci profili sergilemektedir. Aynı zamanda Uluslararası Hakemlik görevini de sürdüren en yüksek siyah kuşak seviyesine sahip olan Osman hocamız sizin anlayacağınız on parmağında on marifet barındırıyor. 

Teknik ekibinde, yardımcılıklarını 3. kademe antrenörü Besyo mezunu milli sporcu Y.Kaan Günaçtı ve 1. kademe antrenörü Milli sporcu Yıldız Üniversitesi mezunu Şeyma Uzun yapmakta olup,  kadrolarına yeni katılacak uzman hocalar ile sporcu sayısını 1500’e çıkarmayı hedeflemiş bulunmaktalar. 

Bu yoğun çalışmalar sonucunda öncelikle minikler, yıldızlar, gençler ve ümitler kategorilerinde de yeni sporcular çıkartarak başarılı olmalarını, daha uzun hedefteyse Türkiye, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonları olarak göğsümüzü kabartan ve onlarla gurur duymamızı sağlayan elit ve yıldız sporcularımız olması olacaktır.

Kulübümüzün son 7 yılda kazandığı 6 Türkiye şampiyonluğunun yanında, bireysel başarılara gelince; Defalarca İstanbul ve Bölge şampiyonluklarıyla, yıldız ve gençlerde 2 kez Avrupa 3.lüğüyle, “Turkish Open Uluslararası şampiyonasının” 1.si olan Berra Nur Çiftçi, elde ettiği bu başarılarından dolayı Ankara’da bulunan İLBANK Takımına transfer oldu. Aynı zamanda Konya’da bulunan Türkiye Milli Olimpiyat Okulunda burslu okuyan bu başarılı sporcumuzun tüm gereksinimleri Devlet tarafından karşılanıyor. Berra Nur’a ilk Türkiye şampiyonu olduğunda o zamanki belediye başkanımız olan merhum Yücel Çelikbilek ile Beykoz Kulüpler Birliği olarak törenle ödül verilmişti. 

Yine Türkiye şampiyonu olan Zeliha ve Begüm ile Avrupa Uluslararası 3.su Kaan oldu,  Turkish Open Uluslararası şampiyonasında 2. olan Şeyma Uzun ve 3.su Milli sporcu Begüm Aktel olmuştur. Başarılı kulübümüzün an itibariyle toplam sporcu sayısı 76 dır.

VOLEYBOL TAKIMI - Türkiye Voleybol Federasyonu TVF Kadınlar 3.liginde iken takım şampiyon olmadı diye kadın voleybol l takımını o dönemki yönetim lav ettikten Antrenör Aykut Aydın hocayla alt yapılarda İstanbul yerel liglerine katılıyorlar. Şimdi 75 lisanslı sporcuları var. Yardımcı antrenörlükleri de Zübeyde Öztürk ve Eray Gülsüm yapmaktadır.

BİSİKLET TAKIMI - Bu branş Beykoz da Anadoluhisarı İdman Yurdu spor kulübünden sonra ilk defa bu kulübümüzde kuruldu. Yeni kurulmuş olmasına rağmen 10 sporcusu ile ilk defa Edirne’de yarışmaya katıldılar. Çalışmalarına devam ediyorlar bisiklet sporunu seven gençlerimiz bu imkândan faydalanmalılar ve isteyenler Beykoz Belediye   spora başvuru yapabilirler.

KARATE TAKIMI- Kulüp kurulduğundan itibaren karate de faal oldular. Diğer branşlara göre biraz sessiz kaldılar umarım bundan sonra Baş antrenör Mehmet Ustabaşı hoca ile daha sesli olurlar lisanslı sporcu sayısı 123 ama bunların 60 sporcusu faaller, 63 sporcuda bu kulüpte faal değiller.

KICK BOKS TAKIMI - Baş Antrenör Salih Morgül hoca nezaretinde çalışmalarında bölge ve yerel yarışmalara katılıyorlar. 30 lisanslı sporcu var bunların 20 sporcusu faal devam ediyor. 40 sporcununda lisansları yok başarılı oldukça onlara da sırası ile lisans çıkacak ve faal sporcu olacaklar.

BEYKOZ GENÇLİK SPOR

BASKETBOL TAKIMLARI: 2016 Yılında faaliyetine başlayan kulübümüzü Beykoz’da doğmuş büyümüş Basketbolun duayeni Basketbol Baş Antrenörü Bülent Girgin kurdu. Bülent Girgin daha önce de Beykoz 1908 Spor’da hem sporcu hem de antrenör olarak hizmet verdi. Milli Takım deneyimleri de bulunan Bülent Hoca 2016 yılından itibaren basketbola hizmetlerine bu kulüpte devam ediyor. Çalışmalarını Anadoluhisarı ve Kavacık’ta bulunan iki spor salonlarında sürdürmektedir. Türkiye Basketbol Federasyonu {TBF} Ligi ile İstanbul Gelişim Ligi {İGL}  U10,U11, U12, U13, U14, U16 ve U18 yaş kategorilerinde ilçemiz adına yarışmalara katılarak ilçemizi başarıyla temsil ediyorlar. Amaçları ise milli takımlara ve üst liglere sporcu yetiştirmek. Bu sezonda U14 te bir sporcu Milli Takım aday kadrosuna seçildi ve Milli Takımda çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca, Basketbola yön veren Anadolu Efes’e 1 sporcusunu, Başakşehir Basketbol Takımına da 3 sporcuları transfer oldu. U11 takımları çıktığı her maçta galip geldi. U12 takım bu sezon TBF VE İLG liglerinde namaglûp lider olarak Final gruplarında yer almaktadır. U16 Takımları da TBF liginde namaglûp lider ve Final grubundalar. Basketbol branşında başarıyla hizmet veren bu kulübümüzde 1.ci Baş antrenör ve 2 Yardımcı antrenör hizmet vermektedir. Toplam sporcu sayısı ise 70 kişidir.

BEYKOZ VOLEYBOL SPOR:

VOLEYBOL TAKIMLARI- İlçemizde sadece kadınlara spor yaptıran kulüp olarak hizmet veriyor. Beykoz Belediye Sporun Kadın Voleybol Takımının Baş Antrenörü olarak Beykoz da Voleybolun tekrardan sevilmesine aracı olan Bektaş Durmaz hocamız bu konuda başarılı çalışmalarıyla aranılan isim olmuştur. Beykoz Belediye Spor Kadın Voleybol A Takımını kapattıktan sonra boşta kalan sporcular için Bektaş hoca Beykoz Voleybol Spor Kulübünü kurdu. Bu kulübün halı hazırda Başkanlığını ve Baş antrenörlüğünü de yapıyor.  Ömriye Öncül anrenörlüğünü, yardımcı antrenörlüklerini de Muhammet Emin Halebi ve Murat Gökay Masur yapıyor. Kulüp Çubuklu da hizmet veriyor. Türkiye Voleybol Federasyonu {TVF} liglerinde mücadele ederken aynı zamanda da yerel lig olan TVF İstanbul liglerinde katılıyorlar.

Bektaş hocamız bu sezon Erkeklerde talep olursa Erkek Voleybol takımlarını da kuracağını söyledi. Beykoz da şu an en çok aranan spor dalı olan bilhassa kadınlarda Voleybol branşı öne çıkıyor. Kulüp bu boşluğu hiç yardım almadan sadece kendi imkânlarıyla doldurmayı başarmış durumda. Beni de çocuklarına voleybol sporunu yaptırmak için arayan eş dost veya sporseverleri Bektaş Hocamıza yönlendiriyorum o da sağ olsun gönderdiğim sporculara sahip çıkıyor.

Futbol haricinde ilçemizde çok sevilen ve ilgi gören branşlardan biri olan Voleybol, Beykoz Belediye Sporundan sonra Beykoz’da bu boşluğu Bektaş Hocamız kendi imkânlarıyla kapatmaya çalıştıysa da kulübün kısıtlı olanaklarıyla bu zor şartlarda bir hizmet veriyor.  Bu branşın önündeki en büyük engel ise Salon yokluğu. Beykoz’un sporda kanayan yarası olarak bir türlü aşamadığımız en büyük engeli salon sporlarının yapılacağı yeterli sayıda Spor Salonunun bulunmaması.

Bu konuda Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Fatih Sağlam’ın Beykoz Belediyesi tarafından önümüzdeki yıllarda iki adet Spor Salonu yapılacağını söylemesi bu tür sporlara gönül verenlerin yüreğine su serpmiş oldu. Bizler de konunun takipçisi olurken, elimizden gelebilecek her türlü desteği vermeye hazırım.

BEYKOZ OKCULUK GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ

OKÇULUK TAKIMLARI- Bu Kulübümüz 2018 de öncelikle Okçuluk olmak üzere birçok amatör branşta faaliyet göstermek üzere İbrahim Kumral başkanlığında kuruldu. Başta Geleneksel Okçuluk sporunda planladıkları 8 yarışmaları vardı. Bu yarışmalardan ikisi İstanbul’ da diğerleri il ve yurt dışında yapılacaktı. 15 geleneksel okçu sporcuları bulunan kulübümüz, 2018 yılında Beykoz Uluslararası “Ruzı-ı Hızır Okçuluk Yarışmasında” genç erkekler kategorisinde 3.cü oldu. Aynı sporcuları 2019 yılında yine Beykoz da yapılan aynı yarışmada 2. oldu. Kulüp okçuluk branşında, modern okçuluk, geleneksel okçuluk kategorilerinde Baş Antenör İbrahim Kumral, antrenör Ömer Tunç ve Aykut Aktürk hocalarımızla eğitimlerine devam ediyorlar.

Voleybol branşında da önümüzdeki yıldan itibaren Antrenör Şule Keskin ve Kurtuluş Çavdar Hocalarımızla voleybol eğitim çalışmalarına başlayacaklar. Türkiye Voleybol Federasyonu TVF liglerine girerek faal olacaklar. Antrenör Zeliha Çakır hocalarıyla da Plates sporu için çalışmaları devam ediyor.

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesinin destekleriyle 2018 ve 2019 yıllarında iki yıl üst üste Beykoz’da düzenlenen Uluslararası Ruz-ı Hızır Geleneksel Okçuluk yarışmalarını düzenleyerek bin yıldır bu topraklarda var olan fakat şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bu Geleneksel Sporlar kapsamındaki Okçuluk Bayramını Beykoz’da yapmanın gurunu yaşıyorlar.

Dünyada ve Ülkemizde yaşanan Koronavirüs (Kovid-19) ölümcül salgını nedeniyle, 2020 yılı yaz aylarında ikisi İstanbul’da beşi ülke genelinde biri de Haziran ayında Almanya’da düzenlenecek olan etkinliklerin iptaliyle katılamayacak olmalarını, büyük bir talihsizlik olarak görmektedirler.

BİLGİLENDİRME- 2020 Mart ve Nisan aylarında ki Beykoz kulüplerimiz ile ilgili yazılarımda vermiş olduğum bilgilerde, ilgili spor federasyonların daha önceden programlarına göre planlamış oldukları ligleri biten ve ligleri bitmeyen veya sportif yarışmalar için bilgilerdi. Maalesef  Dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan ve İnsan sağlığını ölümcül olarak tehdit eden, salgın Koronavirüsü (Kovid-19) tehdidi nedeniyle Dünyada ve Ülkemizde tüm sportif etkinlikler durdurulmuş veya ileri belirsiz tarihlere ertelenmiştir. Bu nedenle, öncelikle insan sağlığı tehlikesini Allah’ın izniyle ortadan kalktıktan sonra birlik ve beraberlikler içinde kaldığımız yerden çalışmalara devam edeceğiz inşallah.

Tüm okurlarıma, Koronavirus belasından uzak sağlıklı mutlu günler dilerken, evlerinden çıkmadan Devletimizin ilgili kurumlarınca belirtilen tüm kurallara harfiyen uymalarını dilerim.                                                                                      

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları