Kültür

Beykoz'da evlilik öncesi ehliyet şartı

Beykoz'da evlilik öncesi ehliyet şartı
27.05.2016 00:04
| | |
5049

Foto galeri

Beykoz Aile Koruma Derneği'nin açılışında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, nikâh öncesi eğitimin şart olduğunu söyledi.

İlçenin en önemli isimlerinden birisi olan merhum Dr. Özer Odabaşı'nın bir projesi olarak hayata geçen Aile Koruma Derneği, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de katıldığı bir törenle resmen açıldı. Açılış kurdelesini CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Süleyman Erdoğdu gibi isimlerle birlikte gerçekleştiren Başkan Yücel Çelikbilek, gelecek ay Meclis'ten önemli bir karar çıkartmaya hazırlandıklarını bildirdi. Buna göre Beykoz'da nikâh kıydırmak isteyen vatandaşlar, bunun öncesinde 8 saatlik bir 'Evlilik Öncesi Eğitime' tabi tutulacak. Bu eğitim sonrasında birer sertifika alacak olan çiftler, bu sertifikalarla nikah başvurusu yapacak. İstanbul'da ve hatta belki de Türkiye'de ilk olacak olan eğitimin altyapı çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, böylece Beykoz'da gerçekleştirilen evliliklerin sağlam temellerin üzerinde yükseleceğini söyledi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Beykoz Aile Koruma Derneği açılış töreni, verilen kokteyl ile başladı. Mahalle muhtarlarından parti yöneticilerine ve sivil toplum kuruluşlarına kadar pek çok davetlinin yer aldığı törende Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Muhtarlar Derneği Hüseyin Hüsnü Kolcu gibi isimler de yer aldı. Kokteylin ardından başlayan programda ise önce slayt gösterisi yer aldı. Derneğin çalışmalarından kareler ekrana yansıtılırken, bu sırada yapılan faaliyetler ve ziyaretler de anlatıldı.

'Başkan Yücel Çelikbilek, evlilik öncesi eğitimin şart olduğunu söyledi'

Gerçekleştirilen konuşmalarda aile kurumunun önemine dikkat çekilirken, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Son olarak kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de aile kavramının önemine dikkat çekerken, nikâhın anlamına vurgu yaptı. Toplum olarak nikâhlı yaşamaya alışıldığına dikkat çeken Yücel Çelikbilek, nikâhsız yaşamların kişileri sorumluluk almaktan uzaklaştırdığının da altını çizdi.

Nikâh kıyan çiftlerin ise kimi zaman boşanmaya gittiklerini hatırlatan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, evliliğin ne kadar önemli bir kurum olduğunu daha evlenmeden anlatmak gerektiğine dikkat çekti. Önümüzdeki ay Beykoz Belediye Meclisi'ne bu konuyla ilgili bir önerge getireceklerini de belirten Başkan Yücel Çelikbilek, İstanbul ve hatta belki de Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceklerini haber verdi. Evlilik öncesi çiftlerin 8 saatlik bir eğitime tabi tutulacağını haber veren Başkan Çelikbilek, bunun sonrasında çiftlere bir sertifika verileceğini ve nikâhın ancak bu sertifika sahibi çiftlere kıyılacağını belirtti.

Konuşmaların ardından geniş bir katılımla, Beykoz Aile Derneği'nin açılış kurdelesi kesildi.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Yücel Çelikbilek, Aile Koruma Derneği

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"