Yaşam

Beykoz'da engellilere yeni hayat

Beykoz'da engellilere yeni hayat
20.08.2015 20:10
| | |
5365

Beykoz Göksu Evleri'nin içinde bulunan Özel Eğitim, Rehabilitasyon ve Psikoloji Danışma Merkezi, engelli bireylere 'Yeni Bir Hayat' sunuyor...

Beykoz Göksu Evleri'nin içinde bulunan Başlangıç Özel Eğitim Merkezi, Psikologları Anıl Yetişen ve Arzu Ay ile bir mucizeyi gerçekleştiriyor. Devlet destekli okullarında eğitim gören zihinsel engelli bireylerin hayatına adeta 'sihirli bir değnekle' dokunan genç Psikologlar, hazırladıkları projeleri kararlılıkla hayata geçirerek, önemli işlerin altına imzalarını atıyorlar. Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni Şuanur Işık Beyefendi'nin çabalarıyla, zihinsel engelli bireyleri Beykoz toplumuna entegre etmeye çalışan okul yöneticileri, yaz-kış demeden zamanlarının büyük çoğunluğunu öğrencileriyle geçiriyorlar.

Okulun bahçesine zihinsel engelli öğrencileriyle birlikte girerek, taze sebze yetiştiren Psikologlar, şimdi öğrencilerle birlikte Göksu Evleri Sitesi girişinde, bu ürünlerin satışını gerçekleştiriyorlar. Öğrencilerle kurdukları 'Turuncu Tezgâh' önünde Dost Beykoz'a özel olarak bir açıklama da yapan ve doğma büyüme Beykozlu olan Psikolog Anıl Yetişen, "Bizler, birkaç yıldır burada çok önemli işler gerçekleştiriyoruz ve özellikle de öğrencilerimizin sosyal hayata entegre olmasını gururla izliyoruz. Beykoz'da faaliyet gösteren BEDES gibi TOFD gibi sivil toplum kuruluşlarına da verdikleri destek dolayısıyla teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Öte yandan kazandıkları paralarla ne yapacaklarını anlatan Gülten adlı bir öğrenci, bu parayla topluca sinemaya gitmek istediklerini anlattı.

‘Göksu Evleri Sitesi girişinde domates, biber ve salatalık satıyorlar…’

Onlar, Beykoz'un en genç ve aynı zamanda da en kıymetli Psikologları... Psikolog Anıl Yetişen ve Psikolog Arzu Ay, sabahın erken saatlerinden akşam saat 18.00'e kadar zihinsel engelli öğrencilerle birlikte oluyor, onlara yeni bir şeyler öğretmek için çabalıyorlar. Özellikle dersliklerde 'kâğıt üzerinde' kalan öğretilerin pratiğe geçmesi için harekete geçen genç Psikologlar, öğrencilerle birlikte bahçelerinde taze sebze yetiştiriyor. Okul bahçesine domates, sivri biber ve salatalık ekimini birlikte gerçekleştiren ekip, bugün ise Göksu Evleri Sitesi'nin giriş kapısında bu ürünlerin Beykozlulara satışını gerçekleştiriyor.

Dost Beykoz'a özel poz da veren ekip içerisinde Psikolog Anıl Yetişen ve Psikolog Arzu Ay'ın yanı sıra zihinsel engelli öğrenciler Gülten, Murat, Orhan, Ebru ve Meriç bulunuyor.

‘Beykoz’un tanınmış simaları, Turuncu Tezgâh’a gelip, zihinsel engelli öğrencilere destek veriyor’

Toplamda 60 kişilik bir mevcudu olan okulda Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni Şuanur Işık da engellilere, davranışsal değişimleri ve gelişimleri konusunda dersler veriyor. Son derece eğlenceli ve ferah bir ortamda gerçekleştirilen dersler, genel olarak yüz yüze ve bire bir dersler şeklinde yapılıyor. Tabi, iletişimin olmazsa olmazı olan 'grup' ve 'sınıf' çalışması da yine zaman zaman gerçekleştiriliyor.

Göksu Evleri Sitesi'nin hemen girişinde kurdukları tezgâhı ise ilçeden tanınmış kişiler de ziyaret ediyor. BEDES Başkanı Gülay Demirel, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, ELDAY Çevre Mühendisleri Nisa Demirel ve Ayfer Baykan gibi isimler, Turuncu Tezgâh’a gelerek hem okul yöneticilerine hem de öğrencilere destek verdi. BEDES Başkanı Gülay Demirel, öğrencilerin ekip hasat ettiği sebzelerden satın alırken, TOFD Başkanı Saniye Efe, üyelerinin tezgâhlarında ürettiği torbaları destek amaçlı olarak zihinsel engelli öğrencilere hediye etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Başlangıç Özel Eğitim Merkezi, Anıl Yetişen, Arzu Ay, Şuanar Işık

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"