Beykoz'da engelliler üretiyor, doğa kazanıyor…

  • 0
  • 12379
Beykoz'da engelliler üretiyor, doğa kazanıyor…
Beykoz'da engelliler üretiyor, doğa kazanıyor…
Beykoz'da engelliler üretiyor, doğa kazanıyor…
Beykoz'da engelliler üretiyor, doğa kazanıyor…

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin (TOFD)’nin öncülüğünde, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF)’nin işbirliğiyle başlatılan “Engelli Üretiyor Doğa Kazanıyor” Projesi’yle hem doğayı kirleten naylon poşetle mücadele ediliyor hem

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin (TOFD)’nin öncülüğünde, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF)’nin işbirliğiyle başlatılan “Engelli Üretiyor Doğa Kazanıyor” Projesi’yle hem doğayı kirleten naylon poşetle mücadele ediliyor hem de engellilere istihdam sağlanıyor.


Engelliler için istihdam olanağının artırılması ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Engelli Üretiyor Doğa Kazanıyor” Projesi kapsamında, engelliler tarafından üretilen bez torbalar, alışveriş merkezleri ve mağazalarda naylon poşete alternatif olarak TOFD yararına tüketicilere ulaştırılacak.
 
330 Bin Sipariş Alındı
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün de destek verdiği projenin başlangıcı TPF’ye üye firmalardan alınan 330 bin bez torba siparişiyle yapıldı.
 
Proje kapsamında TOFD genel merkezi ve TOFD Beykoz Şubesi’nde bulunan tekstil atölyelerinde bugüne kadar 20 bin bez torbanın üretimi ve teslimi tamamlandı. Kalan siparişlerin yetiştirilmesi için ise atölyelerde yoğun bir mesai harcanıyor, gönüllüler de siparişleri hazırlayabilmek için üretime katkı sunuyor.
 
Tüm Türkiye’ye Ulaşacak
 
Türkiye çapında yaygınlaşması planlanan projenin tanıtım toplantısı Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve TOFD ev sahipliğinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, projeye destek veren kurumların ve dernek üyelerinin katıldığı toplantıyla gerçekleştirildi.
 
 
Projenin tanıtım toplantısında konuşan TOFD Beykoz Şubesi ve TPF Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Paşalı: “Bugün Türkiye’de bir kişi haftada ortalama 6, yılda 312 poşet kullanıyor. Bu miktarı azaltarak çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Projeye federasyon üyelerinden 330 bin sipariş alarak başladık. 3 ay içinde İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de 3 bin 450 noktada dağıtıma başlayacağız” dedi.
 
Üretimde Engeller Aşıldı
 
Bez torba projesinde tasarımdan baskıya ve dikişe tüm aşamaların engelliler tarafından yapıldığını belirten TOFD Başkanı Ramazan Baş ise: “Meslek sahibi olmak ve çalışabiliyor olmak engelliler için büyük önem taşır. Meslek sahibi bir engelli hem ürettiğini tüketir hem de toplumda saygın bir yer edinir, böylece ‘engelli eşittir acınacak insan’ algısını yıkmış olur. Bu projeyle engelli istihdamı ve toplumsal bilinçlenme açısından önemli bir adım atmış oluyoruz.” diye konuştu.
 
TOFD’nin Beykoz Ortaçeşme’deki dernek binasında kurulan atölyede 10 engelli istihdam ediliyor. 450 üyesi bulunan Beykoz Şubesi başlatılan projeyle engelli üyelerine evden çıkma ve istihdam olanağı sağlıyor.
 
 
Projenin fikir sahibi olan TOFD Beykoz Şubesi'ne Başkanı Saniye Efe, dernek olarak yıllardır üyelerine mesleki eğitim verdiklerini şehirdeki ulaşım sorunları dolayısıyla engellilerin iş bulmada zorluk çektiğini ve üyeler için dernek bünyesinde bir tekstil atölyesi kurduklarını söylüyor.
 
Atölyenin hazırlanmasıyla arayışa girdiklerini ve bu projeyi geliştirdiklerini belirten Saniye Efe: “Biz burada bu çalışmayla bir ışık yaktık. Üretmeye başladıktan sonra arkadaşlarımız hayata daha sıkı sarıldı, yüzüne mutluluk geldi. Kendilerine imkân sağlanınca her birinin azim ve gayretle çalışmaya başladığını gördük. İki yönü olan bir proje hem istihdam hem çevre bilinci artıyor. Böyle güzel bir projeyle toplumu bilinçlendirebilirsek ne mutlu bize. Umarım bakanlarımız da projeye gereken ilgiyi gösterir ve sahip çıkarlar” diyerek duygularını dile getirdi.
 
Beykoz Kaymakamlığı ve Belediye’ye Teşekkür
 
Projeye katkı sunan kurumları da belirten Saniye Efe: “Beykoz Kaymakamımız Süleyman Erdoğan 5 adet makine alarak projemize katkı sağladı, Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek atölye yeriyle ilgili sorunların çözümünü sağladı. İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arkadaşlarımıza dikiş eğitimi vermek üzere hoca tahsis etti. Projeye katkı sunan herkese gönülden teşekkür ederiz” dedi.
 
Okullarda Bilinçlendirme Yapılacak
 
“Engelli Üretiyor Doğa Kazanıyor” Projesi kapsamında ilçedeki okullarda öğrenci ve velilere yönelik seminerler düzenlenecek, naylon poşetlerin çevreye verdiği zarar konunun uzmanları tarafından anlatılacak ve topluma bez torba kullanım bilinci aşılanacak.
 
TOFD Beykoz Şubesi: 0 216 323 99 50/51
 
Haber Merkezi
TBMM Arsasının Rayiç Bedeli Ne Kadar?
Önceki TBMM Arsasının Rayiç Bedeli Ne Kadar?
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz