Beykoz’da engeller kalktı, sıra?

  • 05.12.2016 23:38
  • Güncelleme: 14.02.2022 14:50
  • Okunma: 9271 kez
  • Yorum: 0
TOFD Beykoz Şubesi’nin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği program Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde yapıldı.
Beykoz’da engeller kalktı, sıra?

'Engeller ve engellenenler' başlıklı programın sunumunu dernek gönüllülerinden Arzu Başlantı üstlendi.

Şehit Muhammed Talha Dinleyici Konferans Salonu'ndaki programa; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, TOFD Gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 'engel olmayalım' isimli kısa filmin ardından TOFD Beykoz Şubesi'nin proje faaliyetlerini içeren sunum katılımcılara izletildi.

Yapılan sunumların ardından TOFD Beykoz Şubesi'nin üyeleri günlük hayatta karşılaştıkları kısa bir gösteri yaptı. Skeç şeklindeki gösteri izleyicileri güldürürken, zaman zaman düşündüren sahnelerde sergilendi.  

"Bu anneler çekmesin diye sokaklardayım anne"

TOFD üyelerinin kısa gösterisinin ardından bir konuşma yapan TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, "Bu evlatlar sizin olsaydı, böyle mi davranırdınız?" diye sordu.

"Benim mutluluktan kaç gündür içim içime sığmıyor. Hadi birlikte olalım da şu etrafımızdaki engelleri hep birlikte yıkalım.” şeklinde konuşan Bayan Efe, “Yıllardır programlarıma bekleyip getiremediğim biri vardı, annem! Hiçbir zaman onu programıma getirememiştim. Ama bu akşam hasta olmasına rağmen beni kırmamış arka tarafta oturuyor. Hani diyordun ya niye sokak sokak dolaşıyorsun gel dizimin dibinde otur. Ne iş yapıyorsun diye merak ediyordun ya? İşte geçmişte seninle benim çektiğim sıkıntıları bu evlatlar çekmesin, bu anneler çekmesin diye sokaklardayım anne" dedi.

Başkan Efe, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın destekleriyle derneğe yeni bir araç alındığınında müjdesini verdi.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve 15 Temmuz gazilerinden Muharrem Kaşıtoğlu'nun darbe girişiminde aldığı gazilik unvanı nedeniyle verilen parayı Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi'ne bağışladığı ve Artvin'den gelerek ilçedeki yetkililerden tekerlekli sandalye istendiğini, o talebi de bu şekilde karşıladığını açıkladı.

Taner Mert’ten Gazi Kaşıtoğlu’na teşekkür

TOFD Beykoz Şubesi'ni temsilen Artvin'e giderek tekerlekli sandalyeyi teslim eden tanınmış simalardan Taner Mert, yaptığı konuşmasında Muharrem Kaşıtoğlu'na teşekkür etti.

Yılın gönüllüsü İbrahim başlantı

TOFD Beykoz Şubesi'ne Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve İbrahim Başlantı'nın destekleriyle alınan yeni araca verdiği desteklerden ötürü Başlantı, yılın gönüllüsü seçildi. Ödülünü ise Kaymakam Katırcı, Şube Başkanı Saniye Efe’nin elinden aldı...

Programın son bölümüne girilirken Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek birer konuşma yaptı.

"Geldiğim günden beri Saniye Hanım kafama vuruyor"

Kaymakam Katırcı, yaptığı konuşmasında bir yıldan uzun süredir araç işiyle ilgilendiklerine değinerek şunları söyledi:

"Yaptığımız işi aman aman çok büyük bir iş, bir lütuf gibi anlatmaya gerek yok. Bu bizim insan olarak da devlet olarak da zaten görevimiz. Önemli olan sahip çıkabilmemizdir. İşin açıkçası biz bunu bir yıldan bu yana konuşuyoruz. Geldiğim günden beri Saniye hanım bunu kafama vuruyor. Sadece nasıl bir formül bulacağımız konusunda sıkıntı yaşamıştık. Milli Eğitim Müdürümüz Kazım Bey sağ olsun dedi ki bu işi İbrahim Başlantı yapar. Biz kendisine bu teklifi yaptığımız zaman da 'çok kısa bir zaman da yapabileceğini' söyledi. Söz verdiği gibi de aracımızı kendi imkanlarıyla 15 gün içinde hazırladı. Biz de taşınmasına yardım edeceğiz. Tabii bu meseleyi çözdü mü? Hayır. Şu anda sekiz çocuğumuz için çok şey değişti ama geri kalanlar içinde aynısını yapmaya çalışacağız."

"Ben hayatı sizler kadar kolaya alamıyorum"

Kaymakam Ahmet Katırcı'nın ardından Belediye Başkanı Çelikbilek ise, "Herkes engelli adayıdır" ifadelerini kullandı.

Başkan Çelikbilek şöyle dedi:

"Herkes engelliliğe adaydır. Hayat insanın karşısına ne çıkartır bilemeyiz. Bazen insanlar doğuştan bizim tabirimizle engelli doğarlar. Bazen sonradan engelli olurlar. Birçok insan hayatta engelli olmadığını zannederler ama onlar başka türlüdür ve engelli olduklarının farkında değildirler. Buradaki arkadaşlarında hayatla böyle dalga geçtiklerini görün şimdi onlar mı engelli, ben mi engelliyim, düşünmeye başladım. Ben onlar kadar şen-şakrak değilim. Ben hayatı bu kadar kolaya alamıyorum. Bu arkadaşları bundan dolayı vallahi tebrik ediyorum. Çok canlı olmak, diri olmak hayatı anlamaya yetmiyor, kafi gelmiyor. Bu arkadaşlarda farklı bir ruh var onları kutlamak istiyorum. Belki onların bu durumu onları farklı bir ruha çıkarıyor. Hayatta çok sağlıklı insanlar görürsünüz, bir dokunursunuz ama çok farklı, onlar bu arkadaşlar gibi değildirler fakat engelleri çok farklıdır."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz