Beykoz’da eğitimin kalitesini yükseltecekler

  • 11.11.2015 21:09
  • Güncelleme: 13.11.2015 14:09
  • Okunma: 9253 kez
  • Yorum: 0
Eğitim-Bir-Sen 3 No’lu Şube’ye bağlı olan Beykoz Temsilciliği’nin yetkilileri, ilçedeki yerel basınla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
Beykoz’da eğitimin kalitesini yükseltecekler

Eğitim-Bir-Sen 3 No’lu Şube’ye bağlı olan Beykoz Temsilciliği’nin yetkilileri, ilçedeki yerel basınla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Merhum Şair ve Yazar Mehmet Akif İnan tarafından 1992 yılında kurulan ve 2001 yılında çıkarılan 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu kapsamında tüzel bir kişiliğe kavuşan Eğitimciler Birliği Sendikası'nın (Eğitim-Bir-Sen) Beykozlu Yöneticileri, ilçedeki yerel basınla bir araya geldi. Geçtiğimiz yıl göreve gelen Eğitim-Bir-Sen 3 No'lu Şube'ye bağlı Beykoz Temsilciliği Yöneticileri, geçen süreçte gerçekleştirdiği faaliyetleri gözler önüne serdi. Üye sayısını bir yıl içerisinde yüzde 50 oranında artıran Eğitim-Bir-Sen Beykoz Temsilciliği, bu sırada 100'ün üzerinde dava açıp kazanarak, üyelerine destek de verdi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltılı toplantı sırasında Eğitim-Bir-Sen'e bağlı yöneticiler, ilçede görev yapan meslektaşlarının yaşadıkları sorunlara da dikkat çekti.

Küçüksu'da bulunan Sabancı Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıya, Eğitim-Bir-Sen 3 No'lu Şube'ye bağlı Beykoz Temsilciliği Başkanı Mehmet Bakır Sarımurat ile Başkanvekili Candar Keskin, Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Levent Morgül, Mevzuattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Urgancı, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Küçük ve Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Semra Birdal Ergün katıldı. Beykoz'un yerel basın temsilcilerinin de hazır bulunduğu programa, kahvaltının ardından genel sohbetle devam edildi. Beykoz Temsilciliği Başkanı Mehmet Bakır Sarımurat, yaptığı konuşmada, geçen 1 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetlere değindi ve ilçede görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sorunlardan bahsetti. Özellikle 'ev kiralama' konusunda sorun yaşandığına dikkat çeken Mehmet Bakır Sarımurat, şunları söyledi:

Başkan Sarımurat: “Kısa sürede görev yerlerini değiştiren öğretmenlerimizin sorunları giderilirse, Beykoz’daki eğitimin kalitesi artacak”

"Beykoz'a gelen öğretmenler, kalacak yer bulmak konusunda sorun yaşıyor. Özellikle okullara ulaşımın da zor olduğu ilçede, uzun süre kalmayarak, evlilik ya da tayin sonrası kısa sürede ayrılıyorlar. Çekmeköy'de yaşanmayan sorunlar, Beykoz'un Çavuşbaşı ilçesinde yaşanıyor. Bir adım ötesinde binalar yükselirken, bir adım geride yaprak bile kıpırdamıyor. Özellikle mülkiyet konusunda Beykoz'da çözülecek sorunlar, öğretmenlerimizin burada daha uzun soluklu kalması ve ilçeye katma değer sağlaması açısından fevkalade önem taşıyor.

Bir diğer sorun ise ne yazık ki, Beykoz'da eğitim gören öğrencilerin nitelikli üniversitelerde istihdam oranının giderek düşüyor olmasıdır. Kuşkusuz bunda kısa süreli görev yapan öğretmenlerin de etkisi bulunmaktadır ancak bunun da ötesinde bizim gibi sendikaların bu konuya daha fazla dâhil olmasına yönelik bir ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Eğitim-Bir-Sen'in Beykoz Temsilciliği olarak biz, hazırlayacağımız projelerle, önümüzdeki dönemde bu konuya çok daha fazla eğilecek ve ilçedeki genel öğrenci başarı seviyesini yukarıya çıkarabilmek için gayret göstereceğiz. Beykoz'daki okullardan mezun olan öğrencileri, önümüzdeki yıllarda puanı daha yüksek üniversitelerde görmek istiyoruz. Bunun için de önce öğretmenlerin sonra da öğrencilerin önünde biriken engelleri kaldırmanın yollarını arayacak ve bulgularımızı da ivedilikle hayata geçirmeye uğraşacağız."

‘Levent Morgül ve Semra Birdal Ergün, ilçede görev yapan öğretmenlerin ulaşım sorunlarına dikkat çekti’

Eğitim-Bir-Sen 3 No'lu Şube'ye bağlı Beykoz Temsilciliği'nin Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Levent Morgül ise ilçedeki öğretmenlerin yaşadığı ulaşım sorununa dikkat çekti. Özellikle Beykoz Belediyesi'nin de gündeminde olan 'Beykoz-Kozyatağı' arasında konulacak bir İETT Hattı'nın ilçeye büyük bir kolaylık getireceğini ifade eden Levent Morgül, 500T hattında sabah-akşam yaşanan çilenin de altını çizdi. Aynı zamanda Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi Müdiresi de olan Eğitim-Bir-Sen Beykoz Temsilciliği'nin Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Semra Birdal Ergün de ulaşım alanında yaşanan sıkıntılara dikkat çeken isimlerden birisiydi. Beykoz'daki okullarda görev alan öğretmenlerin, sabah ve akşam saatlerinde büyük sorunlar yaşadıklarına dikkat çeken Semra Birdal Ergün, Çavuşbaşı'nda bulunan Beykoz Anadolu Lisesi, Çavuşbaşı İmam Hatip Lisesi ve Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde görev yapan öğretmenlerin ulaşımda yaşadığı sorunları dile getirdi.

Toplantıda, Eğitim-Bir-Sen Beykoz Temsilciliği'nin üye sayısının 513'ten 750'ye çıktığı vurgulanırken, Sendika'ya bağlı öğretmenlere tanınan imtiyazlardan da bahsedildi. Buna göre Eğitim-Bir-Sen'e bağlı öğretmenlere, Medipey Tıp Merkezi ve Özel Otağtepe Tıp Merkezi'nde gerçekleştirecekleri tüm işlemlerde yüzde 20 indirim sağlanıyor. Öte yandan Erkan Ersöz Bayan Güzellik Salonu'nda tüm üye ve eşlerini kapsayan yüzde 50 indirim, Sabancı Öğretmen Evi'nde bulunan Ayla Kuaför'de ise öğretmen indirimine ek olarak yüzde 25'lik ek indirim sağlanıyor. Eğitim-Bir-Sen'e bağlı öğretmenler, Çiçek Mobilya Mağazası'ndan yüzde 25 indirimle alış-veriş yaparken, Gymnasium Fitness Salonu'ndan da yine indirimli olarak yararlanıyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz