Makaleler

Beykoz’da eğitime önem verilmeli!

21.10.2017 13:22
| | |
6387

Okullar açıldı, çocuklarımız eğitim hayatına başladı ya da devam ediyor.

İlk okul, orta okul derken lise çağına bir anda geliyor çocuklar. Teog’un kalkması ile yerine hangi sistemin ikame edileceğini henüz idrak edemedik. Muhtemelen ne eğitimciler, ne de Milli Eğitim’i idare edenler de konuya vakıf değil. Neredeyse her bakanla değişen sınav sistemi ve müfredat bugün birçok eğitimcinin itirazlarına maruz kalıyor.

Biz elbette eğitimci değiliz, dolayısıyla da onlar kadar meselenin aslına esasına vakıf değiliz. Ya da bizzat işin içinde olmadığımız için bir eğitimcinin bakış açısını anlamamız kolay olmayabilir. Ancak yine de gerek yüz yüze görüşmelerde gerek medyadan takip ettiğimiz kadarıyla, kabul edilen bir gerçek var ki, ülkemizde eğitim maalesef istenen seviyede değil. Son gelen Milli Eğitim Bakanının kendisinden önceki dönemi kötülemesinin neredeyse devlet teamülü haline gelmesine bakılırsa vaziyet gerçekten vahim.

Tabii ki bizim değerlendirmemiz bir veli ve bir Beykozlu olarak olacak. Eskiden bizim hocalarımız “ en iyi okul en yakın okul “derlerdi. Mahalle okullarında ki seviye farkı maalesef ki çocuklarımızı henüz ilkokulda uzak yerlere ve servisle gidip gelmelerine yol açıyor. Çocukların serviste geçirdiği uzun süre, servis maliyetleri hesaplandığında ortaya müthiş bir maliyet çıkıyor. Harcanan para ve zaman “ Milli Servet”ten gidiyor haliyle.

Hele lise çağına gelmiş çocukların, yalnız çok başarılı olanlar değil orta seviyede olup eski sisteme göre 400 e yakın ve üzeri puan alanların bile Beykoz sınırları içerisinde kayıt olabilecekleri bir Lise yok maalesef. Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye vs ilçelere saatler süren yolculuklarla giden çocuklarımızdan başarı bekliyoruz. Tanımadıkları bir çevreye adapte olana kadar geçen zaman eğitimlerinden, yollarda geçirdikleri süre istirahatlerinden  gidiyor. İşin maddi boyutu da Beykoz gibi bir ilçenin gelir seviyesi göz önüne alındığı vakit pek de iç açıcı değil.

Buna benzer bir yazıyı geçen yıl da kaleme almıştım ve Beykoz’da bir lisede pilot okul çalışması yapılıp en azından başarılı çocuklarımız için bir eğitim zemini oluşturulması için kendimce yetkililere bir çağrıda bulunmuştum. İçerisinde bu kadar fazla ‘maalesef’ geçen bir yazı yazmak istemezdim ama yine maalesef ki ilçemizde bu konuda bir gelişme ve değişme olmadı. Beykoz’un çocukları hala başka ilçelerde lise tahsili almaya devam ediyorlar.

Kim bilir belki de birileri evlerimiz gibi okullarımızı da taşımamızı istiyordur…

Anahtar Kelimeler: Ülke, Eğitim, Seviye, Maalesef

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"