Beykoz’da eğitim her engeli aşar

  • 03.12.2016 18:23
  • Güncelleme: 03.12.2016 18:24
  • Okunma: 6199 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Ayetullah Keser Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi 100 zihinsel engelli öğrenciye 40 öğretmenle eğitim veriyor.
Beykoz’da eğitim her engeli aşar

Günümüzdeki en yaygın nörolojik bozukluk olan otizm, hem bireylerin hem de ailelerin hayatını derinden etkiliyor.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey yaşarken, 0-18 yaş arası çocuklar bu sayının 350 binlik kısmını oluşturuyor. Ülke genelindeki 727 özel eğitim uygulama merkezinde yaklaşık 30 bin otizmli çocuk eğitim görürken, binlerce çocuk ya evlerinden çıkmıyor ya da çıkartılmıyor. Beykoz’da 7 yıl önce açılan Ayetullah Keser Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi ise, yaşları 7 ile 21 arasında değişen 100 zihinsel engelli öğrenciye 3 katlı bir binada 40 öğretmenle eğitim vererek hayata tutunmalarını sağlıyor.

‘Eğitim her engeli aşar’ inancıyla faaliyete geçen okuldaki öğrencilere, akademik derslerin yanı sıra bahçecilik, el sanatları ve yiyecek-içecek hizmetleri bölümlerindeki atölye derslerinde mesleki beceriler kazandırılarak iş ve toplum yaşamında yer almaları hedefleniyor. Engelli çocukların bağımsız yaşayabilmeleri için eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen özel eğitim öğretmeni Aydın Dağ, “Birinci ve ikinci kademe eğitimde çocukların öz bakım becerilerini edinmelerini amaçlıyoruz. Akademik açıdan ise sayı sayma, işlem yapma, yazma ve okuma gibi becerilerini geliştiriyoruz. Üçüncüsü ise ağırlıklı olarak çocukları atölyelere yönlendirerek el becerisi kazanmalarını sağlamak” dedi.

Matematikte büyük başarı

Bahçecilik atölyesinde eğitim veren öğretmen Erhan Çalışkan da öğrencilerin toprakla buluşmasının etkisini şöyle anlatıyor; “Ürünlerin büyüme evrelerini takip eden çocuklar yaptıkları işten mutluluk duyuyor. El sanatları atölyesinde öğrencilerin  kimisi takı yapıyor kimisi de vazo ya da farklı bir boyama işiyle uğraşıyor. 10. sınıf öğrencisi otizmli genç Muharrem Battal’ın eğitim sonucu çok gelişim kaydettiğini söyleyen sınıf öğretmeni Murat Karakarta’ın 5 basamaklı sayılarla yan yana işlemler gerçekleştirebiliyor” diyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz