Beykoz’da doğdular Afrika’ya göç ettiler

  • Güncelleme: 07.09.2020 13:07
  • Okunma: 4165 kez
  • Yorum: 0
Yaban hayat fotoğrafçısı Berat Akkaş, Beykoz’da yıllar sonra dünyaya 4 yavru getiren leylekleri gözlemleyerek fotoğraflarını çekti.
Beykoz’da doğdular Afrika’ya göç ettiler

Beykoz, kuş göçü rotasında bulunan dünyada ki ender ilçelerden biri.  Bu özelliği ile Afrika ve Avrupa kıtasında arasında göç eden kuşların dinlendikleri ve bu göç esnasında karınlarını doyurarak enerji depoladıkları doğal bir alan.
 

Berat Akkaş: “gözlem notlarıma göre bu ebeveynler 3 senedir Değirmendere Camiinin kubbesine geliyor ve bu sene ilk defa 4 adet yavru dünyaya getirdiler. Geçtiğimiz günlerde ise binlerce leylek ile beraber Afrika’nın yolunun tuttular.” dedi.

Çevre köylerde yaşayan Beykozlular ile sohbet ettiğinde, yaklaşık 10-15 senedir leyleklerin Beykoz’da yuva yapmadığı, eskiden ilçenin birçok yerinde yavrulayan leyleklerin olduğunu ve her köyde birkaç leylek yuvasının olduğu bilgisini alan Akkaş, Böylesine güzel bir olayı yıllardır görememek üzücü. Bunun sebebi ise, doğal alanlara, çayırlık alanlara, sulak alanlara verdiğimiz zarar ve tahribat” ifadelerini kullandı.

Berat Akkaş şöyle devam etti: Değirmendere Mahallesindeki bu olay Beykoz’un yaban hayatı açısından oldukça önemli. Doğal alanlara verdiğimiz zarar ve tehditler araştırılmalıdır. Bu sorunlar ortadan kaldırıldığında tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi artık köylerimizde leylek yuvalarını tekrar görmüş olacağız.

Beykoz’lu leylek ailesi Afrika’ya doğru yola çıktı.

Yavruların farkına yaklaşık 1.5 ay önce vardım. Camiinin bahçesinde yaptığım gözlemde 1 adet yavru gördüm ve daha sonra köy muhtarı ile irtibata geçerek minareye çıktım ve karşımda 4 yavru vardı. Sanırım ilk defa bir insanı bu kadar yakından görüyorlardı bir süre hepimiz şakın şaşkın birbirimize baktık. Bu anı unutamam kesinlikle. Uzun yıllardır yaban hayatını fotoğraflıyorum ve belgesel çekiyorum ilk defa bir leylek ailesine bu kadar yakındım. Onları rahatsız etmemek adına sessizce çekimlerimi yaptım ve zaman zaman da ziyaret ettim. Fakat ziyaretlerine gidemediğim Ağustos ayının son günlerinde yuvayı artık terk edip göç eden leylek sürülerine katılarak Afrika’nın yolunun tutmuşlar.

 

Leylekler ülkemize kış sonu- ilkbahar başı arasında giriş yaparak Avrupa’ya geçerler yaz sonu ile tekrar geldikleri kıta olan Afrika’ya geri dönerler. Küçük bir sayı ise ülkemiz topraklarında kalır beslenir çoğalır ve Afrika’ya döner. Tükenen yiyecekler ve hava şartları kuşları yer değiştirmeye zorlamaktadır.
Ülkemizin belirli yerlerinde tüm yıl boyunca kalan leylekler de var. Bunun haricinde ise yaşlılık, yorgunluk, göç dönemine yetişemeyen genç bireyler, bir şekilde kazaya uğrayarak geç iyileşen leylek bireyleri ve çöplük alanlarda yiyecek ihtiyacını karşılayan leylekler kışı ülkemizde geçirebilmektedir.

Haber Merkezi