Beykoz'da din görevlilerine liderlik kursu

  • 0
  • 13321
Beykoz'da din görevlilerine liderlik kursu
Beykoz'da din görevlilerine liderlik kursu
Beykoz'da din görevlilerine liderlik kursu
Beykoz'da din görevlilerine liderlik kursu

23-29 Aralık tarihleri arasında Beykoz'da "İzci Liderliği Temel Kursu"na katılan 123 din görevlisinin bayrak töreni yapıldı.

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, din görevlilerinin gönülülük ilkesiyle davet edildiğini, onların da gönüllü olarak kursu kabul ettiğini söyledi.

Albayrak, "Türkiye'de ilk defa, Diyanet İşleri Başkanlığımızın tarihinde Türkiye İzcilik Federasyonumuz, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, Sosyal Kültürel İçerikli Daire Başkanlığımız 81 ilimizden 123 tane din gönüllüsü olarak bugün buradayız. Bir derdimiz var. Projemizin adı belli. Gençliğe değer. Bir imama en az 10 tane genç zimmetlemek istiyoruz. Amacımız, milli ve manevi değerlerine bağlı gençler yetiştirmek." dedi. 

Din görevlileri olarak vatan söz konusu olduğunda 15 Temmuz'da selalar okuduklarını, yine gerekirse dağları taşları aşarak din ve ezan uğruna can vereceklerini kaydeden Bünyamin Albayrak, "Milli mücadelenin en ön saflarında milletin manevi orduları olarak hayatında dini rehberlik alanında var oluruz. Allah eksikliğinizi göstermesin. Bu emaneti hakkıyla taşıyıp, milletimize manevi rehber olmayı nasip etsin. Kapıdan içeri girdiğimde keşke ben de bir hafta bu arkadaşlarla burada olabilseydim. Burada bizim de hayata format atmak için sizinle beraber olmak isterdim, çok muazzam zaman geçirdiniz." ifadelerini kullandı.

-"Fakirin dinini aramıyoruz, onun için buradayız"

Albayrak, şunları söyledi:

"Adem'in her evladı mükerremdir, ayetini hatırlayalım. Hürmete ve hizmet etmeye layıktır. Yunusumuz ne diyor? Elif okuduk ötürü, pazar eyledik götürü, yaradılanı severiz yaratandan ötürü. Biz bu topraklarda bugün Allah'a hamdolsun bir kurban faaliyetimizle 150 ülkeye ulaşıyoruz, mazlumun dini olmaz. Fakirin dinini aramıyoruz. Onun için buradayız. Burada izci disiplini, samimiyeti, ihlası ile camilerimize hizmet yerlerimize döndüğümüzde burada öğrendiklerimizi gençlerimize öğretmenin gayreti içerisinde olacağız. Totalde 730 tane KYK Yurtları vb alanlarda manevi destek uzmanımız var. Sağlık Bakanlığının 120 hastanesinde hocalarımız görev yapıyor. 583 arkadaşımız ceza evlerinde görev yapıyor. Bin 500 daha hocamız göreve davet edildi.

Albayrak, konuşmasının sonunda Türkiye İzcilik Federasyonuna teşekkür etti.

Törende konuşan Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer, çocuklar ve gençler üzerinde 100 yıldan fazla bir süredir çalışmalar yürütüldüğünü kaydederek, "Başörtülü kızlarımız izcilik yapamazlardı. Çocuklarımızı gerçekten yetiştireceksek örnek olmalıyız. Tabiat başlı başına tedavi edicidir. Biz bu yöntemi çocuk ve gençler üzerinde etkili kılmaya çalışıyoruz. Tekkelerin kötü bir yere kurulduğunu gördünüz mü? Tasavvuf ehli olanlar hep tabiatın en güzel yerini seçmişlerdir." dedi. 

Din görevlileri manevi açlığı gidermek için çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Dinçer, "Birçok imam hatip mezunu arkadaşımız izcilikte belli yerlere geldi. İzciliğin içindeki sistemi öyle kurguladık ki liderlerinden başkasını örnek alması söz konusu değil. Biz izciyken, karşımızdaki cami de cuma namazı için ezan okunurken namaza gönderilmeyen bir nesiliz." ifadelerini kullandı. 

Törene İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgiç, Beykoz Müftüsü Ali Efe ve başkanlık vaizleri katıldı. 

Haber Merkezi

Yeniden Refah Partisi Beykoz'a yeni atama
Önceki Yeniden Refah Partisi Beykoz'a yeni atama
Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Sonraki Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz