Beykoz'da dert dinleyen MHP'li Vekil TBMM'ye sordu

  • 0
  • 10011
Beykoz'da dert dinleyen MHP'li Vekil TBMM'ye sordu
Beykoz'da dert dinleyen MHP'li Vekil TBMM'ye sordu
Beykoz'da dert dinleyen MHP'li Vekil TBMM'ye sordu
Beykoz'da dert dinleyen MHP'li Vekil TBMM'ye sordu

Geçtiğimiz Ocak ayında Beykoz'a gelerek, vatandaşların sorunlarını dinleyen MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, sorunları TBMM'ye taşıdı.

MHP Beykoz İlçe Başkanlığı'nın davetlisi olarak Beykoz'a gelen ve çok sayıda vatandaşın derdini dinleyen MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yöntem, Beykoz'un Yenimahalle ve Tokatköy Mahalleleri'ndeki tapu tahsis belgeleri ve tapu kadastro sıkıntılarını ilgili kişilere aktaracağını söylemişti.

Kavacık'taki MHP İlçe Başkanlık binasında vatandaşlarla bir araya gelen Vekil Yönter, geçtiğimiz hafta verdiği soru önergesi ile Beykoz'da tespit ettiği sorunları TBMM'ye taşıdı.

"1950 yılından beri tapu sorunu yaşanıyor"

İzzet Ulvi Yönter, Orman ve Su İşleri Balkanı Veysel Eroğlu'nun yazılı cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, "İstanbul Beykoz İlçesi’ne bağlı Yenimahalle ve Hekimbaşı mahallelerinde 1950’li yıllardan beri yaşamakta olan vatandaşlarımız yıllardır tapu sorunu yaşamaktadır." ifadelerine yer verdi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı 2/B çalışmaları sonucu bölgenin önce orman alanından çıkarıldığını, ancak bir süre sonra tekrar orman alanına dönüştürüldüğünü hatırlatan Yönter, Bu parsellerde yaklaşık 850 ev ve binlerce insanın yaşadığını kaydetti.

"Evlerine ait tapularını talep etmektedirler"

Bu mahallelerdeki 60 yıldır yaşayan vatandaşların evlerine elektrik, su, telefon doğalgaz ve altyapı çalışmalarının devlet tarafından yapıldığını ve 1987 yılından günümüze kadar vatandaşların emlak vergilerini de ödediğini kaydeden MHP Milletvekili, "Ancak yaşadıkları evlerin tapusu bulunmamakta, bu nedenle mağduriyetlerinin giderilmesini evlerine ait tapularının verilmesini talep etmektedirler." dedi.

Bu kapsamda; Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'na, elektriği, suyu, telefonu, doğalgazı ve bütün altyapı çalışmaları tamamlanmış ve orman vasfını kaybetmiş bu bölgedeki evlerin tapu sorununun ve vatandaşların yaşamakta olduğu mağduriyetin çözülüp çözülmeyeceğini yazılı soru önergesi ile soran İzzet Ülvi Yönter şunları kaydetti:

İstanbul Beykoz ilçesine bağlı Yenimahalle ve Hekimbaşı mahallerindeki yerleşim yerlerinin önce orman alanından çıkarılıp, yeniden orman alanına dönüştürülmesinin sebebi nedir?

Elektriği suyu, telefonu, doğalgazı ve bütün altyapı çalışmaları tamamlanmış olan bu bölgedeki evlerin tapu sorunun ve vatandaşlarımızın yaşamakta olduğu mağduriyetin çözülebilmesi için önce orman alandan çıkarılmış olan bu alanların kadastro dosyalarındaki haritalara ve ölçümlere sadık kalmak kaydıyla Beykoz Belediyesi'ne devredilmesi ve Belediye marifetiyle satışının makul rayiç bedel üzerinden yapılarak, tapuların vatandaşlarımıza verilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

 

Haber Merkezi

Beykoz sahalarında torun Nejat Uygur
Önceki Beykoz sahalarında torun Nejat Uygur
Beykoz'un öğretmeni kutlamalarda kriz geçirip öldü
Sonraki Beykoz'un öğretmeni kutlamalarda kriz geçirip öldü