Beykoz'da defineciler mezarları talan etti

  • 0
  • 7233
Beykoz'da defineciler mezarları talan etti
Beykoz'da defineciler mezarları talan etti
Beykoz'da defineciler mezarları talan etti

Beykoz Yalıköy'deki tarihi mezarlık define avcılar tarafından metrelerce kazılarak talan edildi.

Yalıköy Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunan tarihi Osmanlı mezarlığı kimliği belirsiz define avcıları tarafından metrelerce kazılarak talan edildi.

Osmanlı Devleti dönemine ait olduğu bilinen 126 mezar taşının bulunduğu Çakmak Dede Mezarlığı'nda yaklaşık 2 metre kazı yapıldığı, mezar taşlarının kırılarak zarar gördüğü belirlendi.

Bölge halkı tarihi mezarlıkta define aramak için kimliği belirsiz kişilerce kazı yapıldığını düşünerek emniyet güçlerine durumu bildirdi.

Yalıköy Mahallesi esnaflarından Miraç Arman, bölgenin 7-8 günde kazıldığını yüksek bölümde bulunan evlerde ikamet edenlerin kazı yapıldığı sırada olayı gözlemlediğini ancak anlam veremediklerini söyledi.

Arman, "Burası tarihi Osmanlı mezarlığı, yaklaşık 2 metre boyunca kazmışlar. Polise ihbar ettik. Onlar da Mezarlıklar Müdürlüğü’ne bildiriyorlarmış. Mezarlığa zarar da vermişler. Mezar taşlarından bir tanesi kazdıkları yere düşmüş. Bir tanesini arka tarafta kırmışlar. Kazanların yağmurluk, eldiven gibi eşyaları da burada. Define için talan edilip kazmışlar" dedi.

Bölge sakinlerinden Abdullah Özdemirbaş da kazı yapılan alanın tünel büyüklüğünde olduğunu, L şeklinde bir tünel kazdıklarını ifade ederek, büyük bir define için kazıldığı düşüncesinde olduklarını ifade etti.

Özdemirbaş da şunları kaydetti:

"Çukurun içinde tarihi mezar kalıntıları falan da var. Ne yaptılar ne aldılar bilmiyorum.16-17 senedir buradayız daha yeni haberimiz oldu kazıdan. Ne çıkardıklarını boş verin de tarihimizi talan ettiler yazık" dedi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber Merkezi

Soğuksuspor Beykoz’da bu kez başaramadı: 0-2
Önceki Soğuksuspor Beykoz’da bu kez başaramadı: 0-2
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz