Beykoz'un 2020-2024 Stratejik Planı Mecliste kabul edildi

  • 15.10.2019 11:21
  • Güncelleme: 15.10.2019 14:09
  • Okunma: 40204 kez
  • Yorum: 13
Beykoz Belediye Meclisi 2020 yılının bütçesini belirlemek üzere toplandı... Başkan Aydın imar sorununa ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Beykoz'un 2020-2024 Stratejik Planı Mecliste kabul edildi

Sabah saat 10.00'da toplanan Beykoz Belediye Meclisi yapacağı çift oturumla 2020 yılı bütçesini görüşmeye başladı. Başkan Vekili Gaye Zayıf'ın yönettiği oturum açılış ve yoklama ile başladı.

Gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Adem Sefer ve kendi partisi ve MHP'li meclis üyeleri adına  "Barış Pınarı" harekatına yönelik duygu ve düşüncelerini ifade ederken, askerlerimize de muvaffakiyetler diledi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da yer aldığı oturumda, Beykoz'un strateji planına yönelik bir bilgilendirme yaptı.

"Beykoz'un Stratejik Planı 2500 kişiyle görüşüldü"

Başkan Murat Aydın, AK Parti döneminde Türkiye'nin gündemine girdiğini söylediği stratejik planın yasayla bağlayıcı hale geldiğini kaydederek, "Rabbim nasip etti, 5. Stratejik planımı savunuyorum. Bu yetkiyi veren Beykozlu hemşerilerime teşekkür ediyorum. Önce planınız olacak, sonra bu planı hayata geçireceksiniz. Arkasından belli beklentilere cevap vermiş olacaksınız. Biz bu stratejik planı hazırlarken, öncelikle seçim öncesi halkımızın arasında verdiğimiz vaatleri göz önünde bulundurduk. Geçmiş dönem belediye başkanlarıyla görüştük. Onların Beykoz ile ilgili hayallerini dinledik. Kanaat önderleri, meclis üyeleri, kamu yöneticileri, muhtarlarla görüştük. 2 bin 500 Beykozluya ulaştık ve yüz yüze onlarla görüştük." ifadelerini kullandı.

"Beykoz'un belli problemleri var"

Başkan Aydın şöyle devam etti: Beykoz’un belli problemlerinin olduğunu biliyoruz. Talepler ve beklentiler nedir, bunlara öneriler nelerdir onları belirledik. Bu doğrultuda orta ve uzun vadede hedeflerimizi belirledik.

"Beykoz'un orak aklını hedef alıyoruz"

Görüşmeler neticesinde 9 başlık ortaya çıktı ve bunları gerçekleştirmek için 56 stratejik hedef belirledik.  Biz varlık sebebimiz olarak Beykoz’un ortak aklını hedef alan bir yaklaşımla mutlu bir dünya ile iç içe mutlu bir dünya şehri Beykoz için çalışacağız.

"İmar düzenini geliştirmek istiyoruz"

Doğa, kültür, sanat turizmi ile öne çıkan nitelikli eğitim ve sporla markalaşan Beykoz istiyoruz. Şehrin kalitesini arttırmak için imar, ulaşım ve çevre düzenini geliştirmek istiyoruz. Sorun nedir diye sorduğumuzda imar ve mülkiyet ile ilgili sorunlar denir. Bizim öncelikli hedefimiz Beykoz’un imar meselesini bu dönemde halletmek. Paydaşlarımız bakanlıklar, bakanlıklara bağlı kuruluşlar ve İBB bir araya getirilerek önümüzdeki süreçte bu sorunu çözmek istiyoruz.

"Yarım asrı aşan bu imar sorununu çözeriz"

Bir arsanız var oranın akıbeti ne olacak sorusunun cevabı ilgili bakanlıklar, İBB ve Beykoz Belediyesi tarafından verilebilmelidir. Eğer Beykoz Belediye Meclisi birlik ve beraberlik içerisinde olursa, yarım asrı aşan bu imar sorununu çözeriz. Ortak aklın Beykoz vicdanının beklentisine uygun bir imar planı ortaya çıkacak. Bireysel olarak malım mülküm daha fazla olsun diye düşününce nasıl bir Beykoz ortaya çıkar. Bakalım, yaşam konforlu olsun. Beykoz çok daha elverişli bir yer olsun, betonlaşma olmasın. Biz bireysel değil toplumsal beklentiye göre hareket edeceğiz. Bu meclis bunu başaracak. Bu dönem imar planlarını yapamazsak sonrası çok mümkün gözükmüyor.

"Beykoz'un imar sorunu bu dönem çözülecek öyle inanıyoruz"

Devletin tepesi Sayın Cumhurbaşkanımız, bu iradeye sahip. Bakanlıklar ve İBB bu iradeye sahip, ortak akılla ortaya çıkan çözüm önerisini sonuna kadar kullanacağız. Beykozlunun imarla ilgili problemi bu dönem çözülecek. Böyle inanıyoruz.

İmar Barışı listesine baktım. Biz de 30 bin müracaat var. Bir yol haritasını ortaya koymanız gerekiyor. Bu da İmar planlarıyla mümkün, önümüzdeki süreçte bunu mutlaka çözmeliyiz. O iradeyi biz ortaya koyduk. Meclisten destek bekliyoruz.

Kent tarımını merkeze alarak, oradaki ürünlerin satılabileceği, orada barınma ihtiyacı olan insanların ihtiyacının karşılanabileceği sınırlı bir yapılaşma mümkün olabilir. 20 dönüm arazim var... Tarım bölgesinden bahsedelim. Aldın, burası imara açılacak, sonra 'ben parselleyeceğim, şu kadar kazanacağım' diye düşünüldüğünü varsayalım. Tamam imar geldi yaptın sattın, diyelim ki 20 milyon lira kazandın. Bu parayı kaç sene muhafaza edebileceksin. Kısa sürede bitecek. Tecrübeler bunu gösteriyor. Burası imara açılmasa, burası kent tarımı veya turizm ticaretle ilgili olsa bir yanda sera bir yanda kafeterya olsa. O arazi on yıllar boyu hizmet etmeye devam eder.

"İstanbul'un en temiz ilçesi Beykoz olsun"

Arzu ediyoruz ki Beykozlunun Beykoz’da kaldığı bir sistemle sağlıklaştırma, hem de afet referanslı dönüşüm çalışmaları, otopark ve ulaşım imkanlarının iyileştirilmesi gibi projeler önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak.

Çevre ve halk sağlığını korumak güvenli bir iş hayatını tesis etmek istiyoruz. İstanbul’un en temiz ilçesinin Beykoz olmasını arzu ediyoruz. Karbon salınımını azaltmak, sıfır atık projesi yıllar önce başladı. Bunu destekleyerek sıfır atık noktasına kadar işi getirmek istiyoruz.

"Sokak hayvanları önemli bir sorundur"

En önemli sorunlarımızdan biri de sokak hayvanları meselesidir. En çok sokak hayvanı da sanırım Beykoz’da var. Bizim tespitlerimize göre 30 bin sokak hayvanı var. Bu anlamda hem sokak hayvanlarının sağlıklı olması, dışarıdan gelişlerin önüne geçmek istiyoruz. Bir rehabilitasyon merkezi kuruyoruz. Dışarıdan getirilen hayvanların bırakıldığı yerler aydınlatılacak, bırakanlar afişe edilecek. Haşere konusunda İBB ile çalışmaya devam edeceğiz. Çözüm merkezine gelen 3 konudan biri haşere, biri sokak hayvanları.

"Kent ekonomisini canlandırmamız gerekiyor"

Şehrin potansiyelini ortaya çıkararak kent ekonomisini canlandırmamız gerekiyor. Unutulmaya yüz tutan değerlerinin yeniden ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz. İlk 6 ay içerisinde etkinliklerimiz oldu. En çok tartışılan etkinlik Karpuz festivali oldu. Bu sene bir kaç yüz ton üretildi. Tonlarca karpuz ikram ettik. Karpuz suyu hazırladık. Beykoz’da karpuz mu var diyorlardı. Kaybolmaya yüz tutan bir değeri ortaya çıkardık.

"Aile ve kadını destekleme merkezi açacağız"

İlçe halkının; sağlık esenlik ve huzurunu korumak, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla çalışacağız. Evde bakım hizmetleri veriyoruz. Miktarını daha da arttıracağız. Ailenin temeli olan kadını daha da desteklemek için aile ve kadını destekleme merkezini önümüzdeki süreçte açmış olacağız.

"Hastanemizi yenilemeyi düşünüyoruz"

Sağlık hizmetlerinin daha ulaşabilir olması için hastanemizi de yenilemeyi istiyoruz. Beykoz’un kültür sanat ve turizm alanlarında gelişimine katkı sağlamak gelecek kuşaklara aktarmak için bu başlıkla birçok projeyi hayata geçirmek istiyoruz.

"Kültür sanat denildiğinde akla Beykoz gelsin"

O potansiyel oldukça fazla, gelenekselden modern sanatlara Beykoz’un bir farkındalık oluşturmasını planlıyoruz. Beykoz’un sahil kısmını kültür aksı haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Birçok projeler var. Her şey bitecek sonunda kültür sanat kalacak. Dünden bugüne sanatsal eserler ve kültürümüz gelmiş.

"Biz geleceğe bir şeyler bırakmak istiyoruz"

Spor kültürünü geliştirmek, başarılı sporcuların yetişmesine destek vereceğiz. Bana göre spor potansiyelinin en yüksek olduğu ilçe, toplumsal harekete dönüştürerek birçok proje hayata geçirilebilir.

"İstanbul’un 39 ilçesinde kaç tane asırlık kulüp var?"

Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe var ama Beykoz’da iki tane var. Anadoluhisarı ve Beykozspor. Durumları nasıl meselesi ayrı bir konu, bu iki kulübün olması büyük bir şans. Spora sadece futbol olarak mı yaklaşıldı? Atletizm, kürek, hentbol var. Beykoz’a ilk geldiğimde en çok bilinen isimleri sordum. Kelle İbrahim var. Rahmetle anıyoruz. Beykoz’da sporu sağlıklı yaşam olarak toplumsal hale getirmeliyiz. Bisiklet, yelken, futbol, hentbol... Beykoz’un şöyle bir özelliği var. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi burada. Bu kendiliğinden olmamış, burada bir potansiyel var.

"Kaynakları etkin kullanmalıyız"

Dün akşam son dünya şampiyonundan dört puan alan Milli Takımımızı da kutluyoruz. Bu hareket Beykoz’da ekonomiyi de canlandıracaktır. Süreçte bununla ilgili adımları da atacağız. Kaynakları etkin kullanmalıyız. Kurumsal yapımızı da güçlendirmeliyiz. Takım olarak Beykoz Belediyesi Ailesi olarak yapacağız. Meclis ve çalışanlarımızla bu hedefleri yapacağız. Hem bilimsel, hem de inanarak adımlar atılacak.

"Beykoz'da çok güzel komşuluk ilişkileri var"

Halkla birlikte yönetim anlayışını esas alarak Belediyemizin hemşerilerimizle olan iletişimini güçlendirmemiz gerekiyor. Ortak akılla hareket edersek başarılı oluruz. Beraber inanacağız, beraber yürüyeceğiz. Tüm bunları yaparken, Beykoz'da çok güzel komşuluk ilişkileri var. İstanbul’da bu çok azdır. Gümüşsuyu’ndan yukarı çıkın, evin kapısını kilitlemeden hanesini komşusuna emanet ediyorlar. Gece kondu semti denilen yerlerde daha yaygın. Kendi gözlerimle gördüm. Öyle sokaklarımız var. Bu kültürün korunması lazım. Fiziki ortamın planlanması da bu anlamda önemlidir.

"Mutlu bir dünya şehri Beykoz"

Mutlu bir dünya şehri Beykoz’u inşa etmek asıl amacımız inanıyoruz ki başaracağız. Kaynak üretmemiz de gerekiyor. Azim mücadele çalışmanın yanında rutin gelirlerimizin dışında 2 milyar 100 milyon liralık bir kaynak oluşturmalıyız. Olur mu? Olur. Olması icap ediyor.

"Güzel başladı güzel tamamlanmasını niyaz ediyoruz"

Bu stratejik planda ön gördüğümüz hedefleri kolaylaştırmasını temenni ediyoruz. Her kesimin desteğiyle biz bu amaçları önümüzdeki 4.5 yılda gerçekleştireceğiz. Beykoz'la ilgili bu güzel hedefleri ortaya koyma yetkisini verdikleri için teşekkür ederim.

Stratejik planla ilgili CHP Grubu adına Aydın Habil söz aldı...

Beş yıllık meclis üyeliği dönemizde bir kere önünüze gelecek olan bu planla ilgili illa ki fikirleriniz olacaktır. Ama oylama dışında katılımınızın olmadığı çok bellidir. İl dernek ve başkan yöneticileri, muhtarlardan görüş alınmamıştır.

Muhalefet meclis üyeleri niye dahil edilmedi?

Stratejik plan kuruluna baktığımızda 9 kişiden 6'sının ilk kez Beykoz'a geldiklerini görüyoruz. Oysa muhalefet meclis üyelerinden bir ya da iki kişiyi dahil etseydiniz planı sözde değil özde de başarmış olacaktınız.

Testi kırılmadan önlem almak isteriz. Çoğulcu katılımın olmadığı yerlerdeki sorunlar hepinizin malumudur. Tarihe geçmek istemeniz çok güzel, hep aynı şeyler yaparak farklı sonuçlar bekleyemezsiniz. 10-14 kitapçığı 84 sayfa 15-19 kitapçığı 86 sayfa bu kitap 150 sayfa, yönetim özenli olduğu için böyle yaptığını söyleyebilir.

"Projeler sürekli gündeme geliyor"

Yıllardır Beykoz’u yöneten iradenin başarısızlığı bu şekilde artık aşikar olmuştur. Her stratejik planın vazgeçilmezleri olmazsa olmazları var. Organik ürünler pazarı cam köy Yalıköy Pazar Yeri, Beykoz Arena gibi ... 2012 Beykoz marina, Kılıçlı Film Platosu, bir de teleferik var sürekli gündeme geliyor.

CHP'li Aydın Habil, Beykoz Belediyesi'nin stratejin planına CHP Grubu olarak hayır diyeceklerini sözlerine ekledi.

Gülay Demirel: "Stratejik planlarda hep maketler üzerinde kaldık"

Gündemle ilgili söz alan CHP Grubu adına söz alan bir diğer CHP'li isim ise Gülay Demirel oldu. Demirel, "Stratejik plan sürecinde öncelikle tüm meclis üyelerinin katılımı ile yerel sorunlarımızın belirlendiği, tartışıldığı ve çözüm önerisi  geliştirdiği bir çalıştay olmalıydı" dedi.

Beykoz’un ve Beykozlunun kaybedecek tek bir günü yok

"45 mahalleden oluşan kentimizin sadece 24 Mahallesi’nde ve yine yalnız 2192 kişiyle yapmış olduğunuz vatandaş beklenti anketi, yine 24 mahallede 252 kişiyle yapmış olduğunuz şehir beklenti mülakatlarının ve 55 kişiyle yapmış olduğunuz şehir kurumları mülakatları,  45 mahalleden oluşan ve  yaklaşık 250.000 nüfusu olan kentimizin önceliklerini, sorunlarını belirlemek için yetersiz bir çalışma olmuştur.  Oysa bu çalışmayı 45 mahallede yapacak 6 ay gibi uzun bir süre vardı  önünüzde" diye konuşan Demirel, "45 mahallenin her birinin kendine özgü sorunları ve öncelikleri vardır. Keşke tüm bu mahallelerde halkın ve mahallenin önde gelenleri ile yapacağınız bir çalıştayla Mahalleliye de bu sürece katkısı sunma olanağı verseydiniz" ifadelerine yer verdi.

"Ne yazık ki Beykozluyu yine yok saydınız"

Katılımcı planlama süreçlerinin sistematik ve sürekli olmayan yapısı, yerel karar verme mekanizmalarının sınırlı bir kesimin elinde olması, katılımcı konusunda ki sınırlı kapasite vatandaşın süreci yeterince sahiplenmemesine neden olur.

"Beykoz bir türlü turizm kimliğine kavuşamamıştır"

Bayan Demirel, "Bağımlılıkla mücadele için bir komisyon kurma talebimizi bile daha yerine getiremediniz. Büyük bir alana sahip Beykoz’da doğru bir planlama ile çözülemeyecek bir sorun yok. Beykoz bir türlü turizm kimliğine kavuşamamıştır. CHP grubu olarak Beykoz’a değer katacak her projede olacağız, çünkü biz Beykoz’da da her şey çok güzel olsun istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Beykoz'un 2020 - 2024 stratejik planı oylamaya sunuldu. Oylama sonucu CHP'nin ret oylarına karşın, AK Parti ve MHP oylarıyla stratejik plan oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Beykoz Belediyesi 2020 bütçesi görüşülmek ve saat 14.30 toplanmak üzere oturuma ara verildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (13 Yorum)

ahmet (2 yıl önce)

20 senedir seneye imar veriliyor. akp seçimlerde avucunu yalar.

Sinan çakmakci (2 yıl önce)

Merhabalar Beykozlu komşularım Bizler her yerel ve genel seçimlerde umutlaniriz çünkü her yerde imar konuşulur. Her miting yapan yönetici bize bir umut verir sonuç değişmez. Şimdi tekrar ayni noktadayız ufukta görünen bir ışık yok. Saygılarımla

Erol (2 yıl önce)

Arsayi bize sattilar, Hiyar ,Domates ekin dediler.Hic yoktan iyidir.

Mehmet Nazif demir (2 yıl önce)

1993 yılından beri imar bekliyoruz 13 yaşındaydım şimdi sene 2020 40 yaşındayım. Ve hala imar bekliyoruz 27 yıl olmuş 18 senesi şuanki hükümet başda Beykozun sorunu belli imar her seçim bu konu konuşuluyor ama hala sonuç yok bıktık artık hala oyalıyorsunuz samimiyetsizsiniz şımardınız evet biz sizi şımarttık hata bizde ama cevabınızı alıcaksınız

Doğukan (3 yıl önce)

Ya biz oy verirken bir ümit bu sefer düzelir dedik yine aynı şeyler. Ya kardeşim bizim sorunumuz zaten belli sen oturup maaş almaya devam ederken başkanlık sürecini ayaklanma olmadan oyalayarak bitiriceğinin hesabını yapmaya devam et . Bu oylar her sene insanlara haayal satarak alıyorsunuz . Ama agzınızdan Allah c.c. İsmi düşmüyor . Böyle devam et çok kaybedicekler daha .

Gizem Yavuz Aktaş (3 yıl önce)

Siz şaka mi yapıyorsunuz? Hala imar sorunu bu dönem çözülecek diyor ya..Sanırim durumun ciddiyetini yeterince anlayamiyorsunuz.Bir kez de ben söylim Uzmanlar diyor ki İstanbul'da 7.5 buyuklugunde deprem bekliyoruz.Bunun icin gerekli önlemleri aliyoruz(!) Nasil aliyoruz mesela??? Halen bu donem imari halledicez diyosun deprem senin baskanlik donemini mi beklicek?? Tabi ki takdir Allah'tan Rabbim ölüm yazdiysa kalelerde inşaa etsen kacamazsin.Ama bile bile ladeste denilemez tedbirini alacaksin.insanların var olan evlerine çivi çaktırmiyorsunuz,Var olan arazilerine ev yaptirmiyorsunuz.Ee sonra da deprem icin calisma yapiyoruz diyor Suleyman Soylu.Bi gelsin baksin bu Beykoz belediyesi bi calisma yapiyor mu acaba utanmadan yarim asirlik sorun diyosunuz.Bundan onceki baskanda Akp 'liydi ne calismasi yapmis kendini ve kendi memleketini zenginlestirmekten baska??? Bakin yeter artik insanlarin ne sabri kaldi ne zamani.. olan haklarimizi biran once verin.cunku 30 yillik binalarin altinda cesetlerimizi topladiginizda cok uzgunuz diyip doktugunuz goz yaslariyla kimseyi inandiramicaksiniz!!

ahmet (3 yıl önce)

Var olan en büyük gerçek deprem bu insanların eziyetler çekip birilerin eski evlerinde ölmesimi gerekli. Sayın başkan sizden koltuga sahip çıkmanız için seçilmediniz Beykozun derdini biliyorum çözecegim diye geldiniz ben hiç bir esnafın parklarda iş yaptıgını görmedim esnaf kalmadı artık....

Muratdoruk (3 yıl önce)

Bunlar biryerleri almadan bi yerleri birilerine peskes cekmeden imar falan cikmaz bosuna beklemeyin.

Beykoz NANE (3 yıl önce)

Beykozlu olarak Beykozun yıllardır oyalandığını anlayamıyor olmak mümkün değil. Net bir cevabı bıraktık top her seferinde başka tarihlere atanıyor. Bu beykozun cocugu ne yapsın evlenecek olan bekliyor yaşı geçiyor mu diyecekler. Sizin eviniz yıkılıyormuş umurlarındamı sizce ? Bunlarında çözeceğine inananlar varsa daha çok beklerler. 2020 içinde bu imar planı çözülmezse dahada çözemez bu başkan. Beykoz’da bir kez daha ak partiye oy vermesin bir şey yaptıklarını yıllardır göremedik.

Kemal Adalı (3 yıl önce)

İmar Barışı 31-12-2017' den sonra yapılan kaçak yapıları kapsıyor.Peki bu tarihten önce kaçak kat yapma imkanı olup ta yasalara saygılı olduğu için yapmayanların günahı ne.?

Ahmet (3 yıl önce)

İmar vermeyeceksiniz buraları insanlara niye sattınız. Verecekseniz yıllardır neyi bekliyoruz.

Osman tellioğlu (3 yıl önce)

Ben bir Gazi yazdim bir daha yaziyorum Beykoz 45 mahallesi var biz imar durumu istiyoruz ve bekliyoruz bu konuda bize ne zaman cevap vereceksiniz ben Beykoz çavuşbaşinda 1916 metre arsam var ben imar durumu olmadiği İçin arsama hiç bir şey yapamiyorum ev yapmak istiyorum siz yetkililer olara bize ne zaman yardimci olarak bize müjdeli imar durumu haber vereceksiniz biz Beykoz Hakki olarak bekliyoruz allah aşkina bize bir haber verin bekliyoruz

Feridun (3 yıl önce)

Siz gercekten imar sorununu cozeceklerine inaniyormusunuz.benim umudum yok.yada kac sene surecek bakalim.

Yorum Yaz