Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor

  • 0
  • 29765
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor
Beykoz’da Çubuklu halkı derman arıyor

Beykoz'un Çubuklu Mahallesi'nde bazı parsellerin satışına ilişkin mağdur olan ev sahipleri bir araya geldi.

Çubuklu Mahallesi'nde, mahkeme yoluyla üzerlerine tescil ettirdikleri bazı parsellerin, arazi mirassıları tarafından, üzerlerindeki ev sahiplerine değil de ihale yoluyla farklı firmalara satılacağının duyulması vatandaşları öfkelendirdi. 8 Mayıs günü ihale yöntemiyle satışın gerçekleşeceği haberini alan mahalle sakinleri Konca Garden'da bir araya geldi.

Çubuklu Mahalle Muhtarı ve Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu'nun önderlik ettiği toplantıya CHP Beykoz İlçe Başkanı ve İBB Meclis Üyesi Aydın Düzgün'de katıldı.

Toplantıda konuşan Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, şu anda vatandaşların oturduğu yerlere ilişkin 1978 yılında bir dava açıldığını ve belediye ve hazine üzerine olan bu alanların gerçek sahiplerine devredildiğini hatırlattı.

"Buraları birilerinin satacağını söylediler"

Muhtar Kolcu, "1980 yılında biten dava bu kişilerin lehine sonuçlanmış. 1980'den bu güne kadar herhangi bir işlem yapılmamış ta ki 2011 yılına kadar. Bu olayı ben duyduktan sonra Tapu Müdürlüğü gibi çeşitli kurumlara giderek araştırmalarda bulundum. Bir iki yıl önce bana geldiler birileri sahiplerini tanıdıklarını ve buraları satacaklarını söylediler. Bende kendilerini muhtarlığa davet ettim. Daha sonra bir A4 parçasıyla geldiler işte şöyle böyle diye. Sen kimsin? Asya Pazarlama. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Her şeyin bir usulü olur. Belli bir zaman sonra birileri daha geldi. Bu işlerde çok karşı çıkan olur. Bir bütçe tapular için ayırdık, bir bütçe de sizin için ayırdık dediklerinde benim tansiyonum yükseldi. Gidin vekaletname ve taahhütnamelerinizi alın gelin diyerek gönderdim." dedi.

"Yapılabilecek olan en makul şey uzlaşmaktır"

Olayın ciddiyetini anlatmak amacıyla, "Dövülecekse dövelim, sövülecekse sövelim" ifadelerini kullanan Kolcu, "Fakat bu iş akıl işidir. Bir bilenlerle olması gerekiyor. Ben de araştırdım. İki gün İspanya'ya gittim, hemen dedikodular başladı. Bu gezi 5-6 ay önce planlanmıştı. 2 günde gittim geldim. Zaten gitmeden önce de bütün çalışmaları yapmış görüşülmesi gereken herkesle görüşmüştüm. Yapılabilecek en makul olan yol uzlaşmaktır. Şunu da söylemek istiyorum bu işin içinde her siyasi parti olacaktır ama asla siyaset olmayacaktır" diye konuştu.

Satışların nasıl yapılacağına ilişkin de bilgi veren Hüsnü Kolcu, "Satışlar ada veya ev bazlı değil parsel bazlı yapılıyor. Yani bir parselin içerisinde 10 tane ev de olabilir, 1 tane ev de olabilir. Satıldığı zaman bu parselin tamamını almak zorundasınız. Böyle de bir sıkıntı var. Benim evim 150 m² bu kadar alacağım diyemezsiniz." ifadelerini kullandı.

"Bunun garantisini Belediye Başkanına vermeliyiz"

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile konu üzerinde konuştuğunu söyleyen mahalle sakinlerinden bir vatandaş, "Aslında sıcak baktı. Ben daha sonra bu paraları mahalle halkından nasıl toplarım gibi bir çekincesi var. Bunun garantisini vermemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Kimse parasıyla başına bela almaz"

Konuyla ilgili vatandaşlara destek vermek üzere toplantının yapıldığı alana gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanı, İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Aydın Düzgün, aynı zamanda kadastro mühendisi olduğunu da beyan ederek, şunları söyledi:

"Canınız sıkkın moraliniz bozuk, doğaldır. Ben meslek olarak birçoğunuz bilir, 30-40 yıldır bu işin içerisindeyim. Hisseli satış olmaz. Ben İncirköy'de Özbek Ailesine ait bir sorun vardı. Onun çözülebilmesi için elimden geleni yaptım. Tek tek herkesle anlaştık, imza attık, yaptık. Burada sorunlar halının altına süpürülmüş. Ama keşke bu güzide kalabalık mal sahibi temsilcisini buraya çağırıp uzlaşma yolunu deneseydi. Bunlar burayı birisinin dışarıdan gelip satamayacağını çok iyi biliyorlar. Kimse parasıyla başına bela almaz."

"Yücel Bey'in buraları alırım ama böyle böyle demiş. Bakın ben yüzde 99 almayacağını düşünüyorum. O gitsin Soğuksu'dan arsa alsın. Bunun halledilmesi için araya kim girmesi gerekiyorsa aracı olur elimizden geleni yaparız."

Haber Merkezi

Kent Konseyi, Beykoz Üniversitesi’ni ziyaret etti
Önceki Kent Konseyi, Beykoz Üniversitesi’ni ziyaret etti
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz