Siyaset

Beykoz'da 'Cibilliyetsizlik' tartışması büyüyor

Beykoz'da 'Cibilliyetsizlik' tartışması büyüyor
12.11.2015 15:05
| | |
5401

CHP Beykoz teşkilatının hedefinde AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan var.

CHP Beykoz teşkilatının hedefinde AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan var.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'ın önceki gün yerel basınla gerçekleştirdiği toplantı sırasında söylediği sözler, dava konusu oldu. Seçimlerden 1 hafta önce Beykoz Belediyesi'nde CHP Grubu'nun verdiği soru önergesini ve sonrasında yerel bir gazetenin bunu haberleştirmesini sert sözlerle eleştiren AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, zamanlamanın manidar olduğuna dikkat çekerek, "Bu şekilde yapmaları cibilliyetsizliktir!" demişti. CHP Beykoz İlçe Teşkilatı ise yaptığı yazılı açıklamada, hem Mustafa Gürkan'ın sahibi olduğu şirketin adının karıştığı akaryakıt (mazot) olayıyla hem de Gürkan'ın 'cibilliyetsizlik' sözleriyle ilgili olarak dava açacağını duyurdu. CHP Beykoz İlçe Teşkilatı, 13 Kasım 2015 Cuma günü (yarın) ilçe binasında, CHP'li Belediye Meclis Üyeleri'nin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyecek.

'Ne oldu, nasıl oldu?'

Dost Beykoz, ilçede önemli bir hareketliliğe neden olacak siyasi olayları mercek altına aldı. Mustafa Gürkan'ın basın açıklamasına kadar geçen süreçte neler yaşandı? CHP grubu Meclis'te hangi konuyu gündeme getirdi? CHP İlçe yönteminin 'mazot' konusundaki ısrarın altında ne yatıyor? Yarınki toplantıda CHP'liler neyi gündeme getirecekler? İşte yanıtları...

Geçtiğimiz yıl Beykoz Belediyesi, ilçedeki vatandaşları Ramazan ayında Edirne'ye götürdü. Dost Beykoz'un da haberleştirdiği gezi kapsamında binlerce Beykozlu, ilk kez gittikleri Edirne'de tarihi yerleri dolaştı ve Beykoz'a dönüşte Belediye binasının avlusunda orucunu açtı. Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Üyeleri ise Meclis'te verdikleri önergeyle, Edirne gezisine dair ihalenin hangi firmaya verildiğini ve gezi otobüslerinin akaryakıtı nasıl sağladığını sorguladı. AK Partili Meclis Üyeleri, gerekli açıklamanın Meclis Komisyonu'nun CHP'li Üyeleri'ne yapıldığını belirterek, geçmişteki bir konunun yeniden gündeme getirilmesini eleştirdi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında da AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, bilgi verilmesi konusunu yineledi ve Emin Yavuz'u işaret etti. Dolayısıyla Beykoz Belediye Meclisi'nin Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz, komisyonun CHP'li Üyeleri Hakkı Emanet ve Cavit Gül'e 'akaryakıt' konusunda gerekli bilgilendirmeyi zaten yapmıştı. Üstelik yine Mustafa Gürkan'ın ifade ettiğine göre, konuya dair belgelerin üzerinde, CHP'li Hakkı Emanet ve Cavit Gül'ün 'ıslak imzası' vardı.

'Seçimlerden 1 hafta önce Meclis'te yeniden gündemde'

Bu ayın başında gerçekleşen 1 Kasım Genel Seçimleri'ne kısa bir süre kala, CHP'li Meclis Üyeleri, konuyu yeniden gündeme getirmek istedi. Belediye Meclisi'nde 2016 Bütçe Görüşmeleri gerçekleştirilirken, CHP'nin soru önergesinin yanıtsız kaldığı ifade edildi. 2014 yılına ait Edirne Gezisi'ne dair verileri yeniden sorgulamak isteyen CHP Grubu, Meclis'e verdiği önergenin yanıtsız kalmasını eleştirdi. Bu sırada AK Parti Grup Başkanvekili ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, görüşmelerin 2016 Bütçesi'ni kapsadığını ve gündemin de bu olması gerektiğini ifade etti.

Yolsuzluk iddiasıyla Gürkan'ı istifaya davet etmişlerdi...

CHP Grubu'nun Meclis'te yanıt alamadığı soru önergesi, bambaşka bir şekilde ilçedeki bir yerel gazete yer aldı. Edirne Gezisi'ne dair 'gizli' sayılabilecek belgeleri kamuoyuna açıklayan yerel gazetenin internet sayfası, ihaleyi alan firmanın AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'a ait bir firma olduğunu açıkladı ve bu durumu sorguladı. Haberin devamında ise akaryakıt konusunun, Belediye'deki iç yazışmalarla dikkat çekici bir hâl aldığı vurgulandı ve 'yolsuzluk' yapıldığı iddiasıyla Mustafa Gürkan istifaya davet edildi.

‘ Gürkan’ın seçim sonrası açıklamaları'

Bu olayların gölgesinde 1 Kasım Genel Seçimleri yapıldı ve AK Parti, ülke çapında aldığı yaklaşık yüzde 50 oyla tek başına iktidar oldu. Beykoz'da ise yine 1. sırada yer alan AK Parti, bir önceki seçimlere göre yüzdelik dilimini yukarıya çekerken, yüzde 55'lik bir başarı elde etti. Seçimlerin ardından bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ise hem seçim sonuçlarını değerlendirdi hem de seçimlerden önceki süreçte kendi isminin de geçtiği haberler-konuşmalar üzerine bir açıklama yaptı. Beykoz Belediyesi'nin Edirne Gezisi ihalesini kazanan firmanın kendisine ait olduğunu kabul eden Mustafa Gürkan, ancak akaryakıt konusunda usulsüzlük yapıldığı iddialarını reddetti. Sözkonusu ihaleyi aldığı yılda kendisinin henüz AK Parti İlçe Başkanı seçilmediğine dikkat çeken Mustafa Gürkan, şu haldeki konumuyla herhangi bir ihaleye girmeyeceğinin de altını çizdi.

Özellikle CHP’li Meclis Üyeleri'nin ısrarla gündeme getirdiği ve bir yerel gazete de haber olarak çıkan 'usulsüzlük' iddialarına yanıt veren Mustafa Gürkan, bu sırada çok sert sözler kullandı. Konunun gündeme getirilmesinin zamanlamasının 'manidar' bulduğunu ifade eden Mustafa Gürkan, "Şunu çok açık bir şekilde söyleyeyim: Ben, böyle bir teknik hata yapıldığını bilmiyordum! Ama sizi temin ederim, gerek camiamı, gerekse Beykoz insanının kaynağını sıkıntıya düşürecek bir kuruşluk bir hata benim tarafımdan yapılmamıştır, asla yapılmaz; Allah korusun... Ama bu kadar bilgilendirme yapılmışken arkadaşlara, hâlâ çıkıp seçime bir hafta kala bu şekilde yapmalarına ben, bu toplantıların cümlesi olmayacak ama Cumhurbaşkanımızın deyimiyle söylüyorum: Cibilliyetsizliktir!" şeklinde konuştu.

‘CHP’nin basın açıklaması, 13 Kasım 2015 Cuma günü sabah saat 11.00’de gerçekleştirilecek’

İşte, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'ın bu açıklamalarının ardından CHP İlçe teşkilatı, hem 'akaryakıt' olayına dair Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını, hem de Mustafa Gürkan'ın 'cibilliyetsizlik' ifadelerine dair yorumlarını kamuoyuyla ayrıntılı bir şekilde paylaşmak üzere yarın bir basın toplantısı düzenleyecek. CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın Başkanlığı'nı yapacağı 13 Kasım 2015 tarihli toplantı sabah saat 11.00’de başlayacak ve CHP'li Belediye Meclis Üyeleri de toplantıda hazır bulunacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Tartışma, Cibilliyetsizlik, Mustafa Gürkan, AK Parti, Şevket Arıkan, CHP, Cavit Gül, Emin Yavuz

reklam
2 Yorum
Alper durmuş 11.11.2017 10:37:28

Akp ye oy verenler cennete gidecekmiş... ülkenin yarısı cennete diğer yarısı cehenneme gidecekmiş... hadi hayırlısı...

Mustafa SARGIN15.11.2015 00:34:17

AFERİN KUTLUYORUM SENİ MUSTAFA GÜRKAN CHP İLE BÖYLE BİR DALAŞMAYA GİREREK KENDİNİ GARANTİYE ALDIN ÇOK UYANIKÇA VE AKILLICA BİR MANEVRA ÇÜNKÜ BİLİYORSUN BU ŞEKİLDE DALAŞMANIN SONUCUNUN NE OLACAĞINI CİBİLİYETSİZ SÖZÜNE GELİNCE. DİKKAT ET DOSTLARINA BU KELİME DOKUNMASIN NEDE OLSA Bİ HUIKUKUN VAR ONLARLA

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"