Beykoz'da çeyrek asırlık dava bitti

  • Güncelleme: 28.01.2016 20:10
  • Okunma: 27221 kez
  • Yorum: 0
Rüzgarlıbahçe'de tam 27 yıldır devam eden dava nihayet sonuçlandı ve mahalleli rahat bir nefes aldı.
Beykoz'da çeyrek asırlık dava bittiRüzgarlıbahçe'de tam 27 yıldır devam eden dava nihayet sonuçlandı ve mahalleli rahat bir nefes aldı.

Kamuoyunda 'Arif Yüksel' davası olarak da bilinen ve Rüzgarlıbahçe'deki yüzlerce haneyi yakından ilgilendiren dava, bugün sonuçlandı. Tam 27 yıl devam eden ve sürekli olarak kararı ertelenen davada Hâkim, bu kez davayı bir sonuca bağladı. Buna göre Arif Yüksel adlı vatandaşın ve mirasçılarının iddia ettiği yerlerin tümü mahkeme kararıyla '2-B vasıflı maliye hazinesi' adına tapuya tescil edildi. Dost Beykoz'un araştırmasına göre Yargıtay'a gönderilmesi muhtemel kararın dönüşü için yaklaşık 15 aylık bir süreç beklenecek. Önümüzdeki yıl 2017'nin ortalarına doğru ise Rüzgarlıbahçe'de yaşayan Beykozlulara 'çivi bile çaktırtmayan' dava tamamıyla sona erecek. 2018 yılı itibariyle ise Rüzgarlıbahçe'de büyük bir dönüşüm başlayacağı öngörülüyor.

‘Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun, mahalleliyi bilinçlendirme adına büyük çaba sarf etti’

Neredeyse çeyrek asırdan da fazla süren Rüzgarlıbahçe Davası sona erdi. Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun'un kamuoyu oluşturma ve mahalleliyi bilinçlendirme konusunda yoğun çaba sarf ettiği davada Beykoz Kadastro Mahkemesi kararını verdi. Duruşma tutanağında, söz konusu davalık olan yerler hakkında ise şöyle denildi:

"Davacılar, birleşen dosya davacıları ve 1 numarada kalan müdahiller dışındaki müdahillerin davalarının REDDİ ile Beykoz Anadolu Hisarı Mahallesi 184 ada 7 parsel, 186 ada 3 parsel, 246 ada 3 parsellerdeki 1 nolu orman kadastro komisyonunca 13/10/1980 tarih 11 ve 12 sayılı kararı ile P-15, P-17, P-18, P-19 ve P-20 numaralı bölümlerin 1744 sayılı kanun ile değişik 2/B maddesi uyarınca ormandan çıkartılan bu alanların orman niteliğini yitirdiğinin tespitine, bu alanların 2/B vasfı ile maliye hazinesi adına tapuya tespit ve tesciline karar verildi."

'Peki, şimdi ne olacak?'

Kararın verilmesinin ardından Dost Beykoz'un yaptığı araştırmalarda, son derece rahat bir dönemin Rüzgarlıbahçeli vatandaşları beklediği ortaya çıktı. Konuya dair uzmanların görüşüne başvuran Dost Beykoz, Yargıtay'a taşınması beklenen dava dosyasının burada da aynı şekliyle karara bağlanacağını anlattı. Yaklaşık 15 ay sürecek olan sürecin ardından Yargıtay'ın da onaylaması sonrasında, planları hazır olan Rüzgarlıbahçe'de dönüşüm için de düğmeye basılacağı kaydedildi. Buna göre gerekli dönüşümün sağlanması yanında Beykozluları ve Rüzgarlıbahçe halkını canından bezdiren 'trafik' sorununun da çözüleceği ifade edildi.

Özellikle bölgenin dava konusu olması nedeniyle 'bir çivinin çakılmasına' izin verilmezken, burada çalışma yapmak isteyen Karayolları gibi Devlet kurumlarının da geçmişte eli-kolu bağlanıyordu. Alınan karardan ve Yargıtay aşaması tamamlandıktan sonra tüm bu sorunların tamamen ortadan kalkacağı ifade edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz