Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?

  • 0
  • 3321
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?
Beykoz’da Çavuşlu Çiftliği nasıl Cumhuriyetköy oldu?

Beykoz’un yaz ve kış mevsimlerinde nüfusu değişen yerleşim alanlarından olan Cumhuriyetköy Mahallesi’nin yeni muhtarı Murat Çöker Dost Beykoz’a konuştu.

Seçim öncesi vermiş olduğu vaatleri hayata geçirebilmek için çalışmalarına başlayan Muhtar Çöker, “Cumhuriyetköy bazı yerlerde farklı geçse de adını Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten alan bir yer.” dedi.

Anlatılan ve yazılan o ki Atatürk Polonezköy'e yaptığı ziyaret sonrasında kendisine önerilen "iİleride bir köy daha var paşam... Hem de sizin hemşerilerinizin kurduğu bir köy, ziyaret etmek ister misiniz?" cümlesinden sonra köye gelir ve çok sever... Balkan Göçmenleri olan köy sakinlerinde iz bırakır, anılar yazılır anlatılır... 1937 yılındaki bu ziyaret sonrasında o ana kadar Çavuşlu Çiftliği olarak anılan köy Cumhuriyetköy olarak bilinmeye başlar.

Köye ilk gelen Türk yerleşimcilerin son kuşak temsilcilerinden olan Murat Çoker, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından mahalle sakinlerinin teveccühü ile eski köy yeni mahalle statülü yere muhtar seçildi.

Köy Kahvesinde içilen kahveler ile köyün tarihine ilişkin verileri aktaran Çoker, her ne kadar Tarım ve Turizm Köyü olarak bilinseler de turizmin daha ön planda olduğunu söyledi. Nitekim, mahallenin girişinden çıkışına her köşesinde turistik işletmeleri görmek mümkün. Özellikle Yaz döneminde yaşanan yoğunluk öylesine artıyor ki, 20-30 bin kişiden söz ediliyor.

Muhtar fiberoptik internet istiyor

Muhtar Murat Çoker, internet hatlarının yetersiz olduğunu ifade ederek, bölgesine fiberoptik kablolu internet istiyor. Turizm sezonunda müthiş bir insan sirkülasyonu yaşandığı bölgede ATM olmaması Cumhıuriyetköy’ün ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Muhtar bu soruna da bir çözüm bulunmasını istiyor.

Muhtar Çoker, Balkan Göçmenleri ile başlayan sonrasında Karadeniz ağırlıklı bir hüviyete bürünen mahallelerinin yıllar zarfında ülkenin değişik illerinden gelen vatandaşları da ikametine aldığını söylerken mahallede güzel bir yaşantının olduğuna vurgu yapıyor.

Cumhuriyetköy Mahallesinde yollar oldukça geniş, Çekmeköy ve Beykoz'a İETT hattı ile ulaşım sağlanıyor. Köy Sakinlerinin ağırlıklı çalışma alanları son yıllarda turizm olmuş. Sayıları yıllar zarfında artan işletmelerde çalışan birçok köy sakini var. Bunun dışında birkaç tane de iş imkânı oluşturulmuş değişik sektörlerden işyerleri mevcut.

Murat Çoker Muhtarlık Binasının yenilenmesini istiyor

Mahalle sakinlerinin, özellikle gençlerin isteği olan bir spor salonu ve yüzme havuzu taleplerini hayata geçirebilmek için yazışmalarını yaptığını söyleyen Çöker'in diğer bir talebi de 112 Ambulans Merkezi... Mahalle de sabit kalacak bir ambulans... Özellikle de İlkbahar-Yaz dönemindeki yoğunlukta bunun çok gerekli olduğu söylüyor.

Dost Beykoz - Özel Haber / Talip Ercan

 

Örnekköy’de çocuklar tekvando yapıyor
Önceki Örnekköy’de çocuklar tekvando yapıyor
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024