Beykoz'da canlı kurbanlık hayvanın kilosu 14 Lira!

  • Güncelleme: 18.03.2020 18:02
  • Okunma: 27891 kez
  • Yorum: 1
Türkiye'nin dört bir yanından tır ve kamyonlarla yola çıkan canlı hayvanlar, Beykoz'a ulaştı. Çavuşbaşı'nda Beykoz Belediyesi tarafından inşa edilen 150 çadırlık alana getirilen kurbanlıklar, araçlardan indirilerek çadırlara bağlandı.
Beykoz'da canlı kurbanlık hayvanın kilosu 14 Lira!

Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan hayvan sahipleri, Beykoz'da kurbanlık büyükbaş hayvanın kilosunun 14 liradan satılacağını söyledi. Buna göre 500 kiloluk bir hayvanın satış fiyatı 7 bin lira olacak. Uzmanlar, 500 kiloluk bir hayvandan ortalama olarak 300 kilo et çıkacağını belirtirken, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç da Dost Beykoz’un sorularını yanıtladı. Çavuşbaşı’ndaki Hayvan Pazarı’nın bu yıl 6. kez kurulduğunu kaydeden Hanefi Dilmaç, İstanbul’un ‘en temiz ve güvenilir’ yeri olduklarını belirtti. Başkan Yardımcısı Dilmaç, “Biz bu yıl ilk kez ve her akşam, çadırda kalan vatandaşlarımız için 500 kişilik sıcak çorba dağıtacağız. Sayın Başkanımız Yücel Çelikbilek’in bu konudaki gayretleri çok büyüktür. Biz aslında buradaki çadırları para kazanmak değil, Allah’ın rızasına ortak olmak amacıyla kuruyoruz. Bizim gayemiz, buraya gelip dini vecibelerini yerine getirmek isteyen ve bu işe aracı olan kişileri rahat ettirmektir” şeklinde konuştu.

‘Hanefilerde VACİP, Sünnilerde SÜNNET’

Kurban Bayramı yaklaşıyor. İslam Dini'nde kurban, fıkıhçılar tarafından tespit edilmiş belirli nitelikleri taşıyan hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadet olarak tanımlanıyor. Kaynaklara göre İslamiyet'te Hanefi mezhebinde 'vacip' olan kurban, Sünni mezhebine göre ise 'sünnet' olarak kabul ediliyor. Kur'an-ı Kerîm'de ise 'kurban' ile ilgili olarak Hac Sûresi'nin 36. Ayeti öne çıkıyor. Diyanet Vakfı'na göre ise söz konusu ayetin mealinde şöyle deniliyor:

"Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik."

Dost Beykoz, Çavuşbaşı'nda Beykoz Belediyesi tarafından kurulan 'Hayvan Pazarı'nı gezerek, hayvan sahiplerinden bilgi aldı. Ümraniye'den geldiğini söyleyen 37 yaşındaki Abit Kahraman, satacağı hayvanların Bayburt'tan geldiğini anlattı. Simentel, Montofon gibi türlerinin yanı sıra yerli büyükbaş hayvan da getirdiklerini söyleyen Abit Kahraman, Trabzon'dan Bayburt'a getirilen büyükbaş hayvanlardan birkaç tanesini de Beykoz’a getirdiklerini belirtti. Dost Beykoz’un sorusu üzerine, doğru hayvanı bulmak için Beykozlulara yol da gösteren Abit Kahraman, vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları sıralarken şöyle dedi:

‘Hayvan satın alırken bunlara dikkat edin!’

"Hayvanlar kilo aldıkça tüy dökerler. Biz de düzenli olarak onlara yine kaşağı yapıyoruz. Bu şekilde temizleniyor ve tüyleri de parlak bir görünüme kavuşuyor. Vatandaşlar satın alırken hayvanın önce dişlerine baksınlar. Dileri kırık olmasın. Sonra ayakları önemli... Ayaklarında yarıklar olmasın, sakat olmasın; dikkat etsinler. Gözlerine dikkat etsinler: Kör bir hayvan satın almasınlar. Yaşı da son derece önemli.. Biz 3 yaş için ideal diyoruz ama yine 2 ila 3 yaşında olmasına da dikkat etsinler. Hayvanın küspeyle besili olmaması gerekiyor. Bunu aslında vatandaşlar hayvanın ağzından gelen kokudan da anlayabilirler."

Amasya'dan gelen 39 yaşındaki Muhlis Karataş, Beykoz'a 20 büyükbaş hayvan getirdiğini anlatırken, Belediye'ye de kira için 7 bin lira verdiklerini kaydetti. Kars Arpaçay'dan gelen Tugay Adetoğlu ise iki çadırda toplamda 50 hayvanının olduğunu belirtti. "Fiyatlar inşallah iyi bir seviyede kalır, inşallah emeklerimizin karşılığını alırız" diyen Tugay Adetoğlu, Kars'tan Beykoz'a toplamda 35 saatlik bir yolculuk yaptıklarını anlattı. Toplamda 50 büyükbaş hayvan için, bakımları, yemleri, İstanbul'a nakliyeleri, çadır kirası ve çalışan işçilerle birlikte yaklaşık 30 bin lira harcadığını vurgulayan Adetoğlu, kendiyle birlikte İstanbul'a gelen yakın akrabalarının Gebze, Kurtköy ve Pendik'teki hayvan pazarlarında olduğunu da sözlerine ekledi.

M. Hanefi Dilmaç: ‘Beykozluların içi rahat edecek’

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, Çavuşbaşı’nda yer alan Kurban Pazarı ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. İstanbul’un en temiz ve güvenilir pazarına sahip olduklarını kaydeden Dilmaç, geçtiğimiz yıl kurallara uymayan 27 kişinin, bu yıl alana alınmadığını belirtti. Belirlenen 7 bin liralık çadır başına fiyatın son derece makul olduğuna dikkat çeken Başkan Yardımcısı Dilmaç, şöyle dedi:

“Beykoz’da kurulan Kurban Pazarı’na her yıl yerel olduğu kadar ulusal medya da büyük önem verir. Bizler burada üzerimize düşeni samimi olarak söylüyorum ki, zevkle ve muhabbetle gerçekleştiriyoruz. Sayın Başkanımız Yücel Çelikbilek’in gayretleriyle bu yıl ilk kez sıcak çorba dağıtımı yapacağız mesela… Öte yandan Beykozlu vatandaşlarımızın ‘en iyi şartlarda’ ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için de azami gayret gösteriyoruz.

Belki diğer yerlerde kaçan boğaları, sokaklarda koşturan hayvanları görebiliyorsunuz ancak burada asla böyle bir şey olmaz. Bizim profesyonel bir şekilde eğitilmiş timlerimiz var. Eğer azgınlaşan, kaçan bir hayvan olursa, anında uzaktan atılan uyuşturucu iğnelerle müdahale ediyorlar. Yine, içeriye giriş çıkışları İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ekipleriyle birlikte Belediyemiz Zabıta Ekipleri kontrol altında tutuyor. Veteriner kontrolünden geçmeyen hiçbir hayvan pazara sokulmuyor. Buraya giren tüm hayvanlar birer pasaport taşıyorlar, Belediyemiz ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nden 4 veteriner görev yapıyor.”

‘En güzel kurban yarışmasıyla altın dağıtılacak’

Çadır fiyatlarının 7 bin lira olmasının da ‘makul bir rakam’ olduğuna dikkat çeken Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, bölgede ‘boş arazilerin’ bile 5 bin liradan başlayarak 8 bin liraya kadar verilebildiğine dikkat çekti. Kurban satışı işini İstanbul’da en iyi şekilde yapan Belediye olduklarının da altını çizen Başkan Yardımcısı Dilmaç, her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘En Güzel Kurban’ yarışması düzenleyeceklerini ve dereceye girenleri de ‘altın’ hediye ederek ödüllendireceklerini kaydetti.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Osman Akyazıcı (4 yıl önce)

sünnilik diye yeni mezhepmi çıkardınız bu ne cahillik

Yorum Yaz