Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı

  • 0
  • 6301
Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı
Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı
Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı
Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı
Beykoz’da cami krizi aşıldı… İnşaat başladı

Kavacık Hasan Yavuz Camii ismiyle yıllarca hizmet veren ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Kavacık Merkez Camii inşaatı başladı.

Beykoz Belediyesi’nin yaptırmış olduğu çalışma sonrası depreme dayanıksız olduğu ifade edilen ve yıkıldıktan sonra yapımına ilişkin birçok sorunla karşılaşılan Kavacık Merkez Camii inşaatı için ruhsat alındı.

Zemin etüdünün yapıldığı ve fora kazık dikiminin başladığı alanda çalışmalar her geçen gün artış gösterirken, daha önce yaşanan vakıf tartışmaları da kurulan dernekle birlikte sona erdi.

Caminin yapımı için Hayrettin Yanık, Fatih Sağlam ve Bayram Çevik gibi isimlerin yönetiminde yer aldığı, başkanlığını Eyüp Fıkdıkçı’nın yürüttüğü Kavacık Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği kuruldu.

Dernek yönetimi yasal gereksinimleri tamamlayarak, caminin yapımı için yardım toplama faaliyetlerini başlattı.

İbadet alanı, kütüphane, gençlik merkezi ve çok amaçlı salonun da içinde yer alacağı cami inşaatının kısım kısım yapılacağı ifade edilirken, önümüzdeki kış sezonuna kadar zemin katın bitirilerek vatandaşların ibadetlerini yapabilmeleri için açılması planlandığı kaydedildi.

Bugünkü şartlarda 240 milyon TL’ye mal olması beklenen Kavacık Merkez Camii’nin projesi olası afet durumlarında da toplanma veya koordinasyon merkezi olarak kullanılabilecek tarzda hazırlandı. Buna göre zemin çalışmasının yapıldığı ve demir sınıfları normalin üstünde olan caminin bütçe durumuna göre 2 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor.

Beykoz Belediyesi’nin de destek verdiği projenin etap etap hayata geçirileceği ifade edilirken, proje içinde hiçbir şekilde otopark haricinde ticari alan olmayacağı dile getirildi. Beykoz Kavacık Mahallesinde her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan cami inşaatı için vatandaşların destek verebileceklerine vurgu yapıldı.

Kavacık Merkez Cami

Kavacık Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği

İban No: TR34 0020 3000 0947 9109 0000 01

Haber Merkezi

Elmalıspor Beykoz’da avantajını koruyamadı: 2-2
Önceki Elmalıspor Beykoz’da avantajını koruyamadı: 2-2
Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç
Sonraki Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç