Bölge

Beykoz’da cam, Riva’da heyecan…

Beykoz’da cam, Riva’da heyecan…
23.06.2016 19:14
| | |
9099

Video galeri

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, 2015 yılı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında başlatılan Cam El Sanatları Kursu Riva’da başladı.

Beykoz Kaymakamlığı’nın koordinesinde yürütülen Tarihi Beykoz Cam El Sanatları Kursu’na ilk etapta 30 müracaat yapılırken, 20 Haziran 2016 Pazartesi günü başlayan eğitimler, gruplar halinde haftada 3 gün mesai saatleri içinde yapılıyor.

Cam sanatı eğitmenlerinden Şule Ateşoğlu ise Dost Beykoz Riva Temsilcisi Akif Delipoyraz’a yapmış olduğu açıklamada; ilk olarak gruplar halinde Cam Füzyon ve Cam Boncukları ile eğitimlere başladıklarını ve Ramazan Bayramı’ndan sonra boş boru üflemeciliği ile tamamlayacaklarını söyledi.

Cam Sanatı Kursiyerlerinden Mustafa Özcan ise, “Riva’da açılan Cam Sanatları kursundan çok memnun olduğunu, özellikle Riva’da Turizm’e büyük katkı sağlayacağını düşündüğünü ifade ederek, projeyi hazırlayanlara teşekkür etti.

Kaymakam Ahmet Katırcı’dan ziyaret;

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı Riva Muhtarı Mevlüt Eren ile birlikte yeni yapılan okul inşaatında incelemelerde bulunmak üzere gelmiş olduğu Riva’da Cam Ocağı Tesislerini de ziyaret etti.

Kursiyer ve hocalarla kısa süre sohbet ederek, çalışmaları inceleyen Kaymakam Katırcı, daha sonra Riva Kalesi’nde yapılacak restorasyonun ön hazırlıklarını inceledikten sonra bölgeden ayrıldı.

Başarılı kursiyerler İtalya Murano Adası’na gidecek;

Öte yandan, 100 saat; cam füzyon, boş boru üflemeciliği ve cam boncuk alanlarında eğitim verilen 30 kişi arasından, başarılı olan 5 yeni cam sanatkârının, daha iyi eğitim almak üzere; cam sanatı ile meşhur Murano Adası’na gönderileceği ifade edildi.

Cam sanatına en büyük katkı Beykoz Belediyesi’nden…

Bu proje,  “Riva Cam Sanatıyla buluşuyor” başlığıyla 2015 yılı mart ayında Beykoz Belediyesi Meclisi’ne, gelmiş ve oy birliğiyle Kültür ve Turizm Komisyonu’na havale edilmişti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise “Cam Sanatı Projesi”nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSKA) Tarafından 400-500 bin TL civarında bir bütçe ile hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Projenin gerçekleşmesi için gerekli olan çevre estetiğine uygun atölye ve satış noktası olarak kullanılacak tesis için ilk kazma 2016 Mart ayında vurulmuştu. Satış noktası kısa sürede tamamlandı.

20 Haziran Pazartesi günü Beykoz Riva’da başlayan “Cam Sanatı Kursu” kademeli olarak 12 ay devam edecek… Proje ise, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Cam Sanatları Turizm Derneği ortaklığında yürürken, Riva Kültür ve Eğitim Derneği ise iştirakçidir.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Riva, Cam El Sanatları Kursu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"