Kader GÜR
  • 23/09/2022 Son günceleme: 23/09/2022 20:32
  • 5.683

Malumunuz, erken seçim yok. Cumhurbaşkanlığı ile birlikte Milletvekili Genel Seçimleri Haziran 2023'de yapılacak.

Bu seçimler ülke genelini ilgilendirse de, yerel yönetimleri de etkileyecek. Yaklaşan seçimlerin yerel manada da Beykoz'a bir hareketlilik getirdiğini görüyoruz. Bütün dinamikler harekete geçmiş. Birçok dernek, stk, spor kulübü gibi kurumlarda kendini göstermeye çalışanların siyasi hesapları aleni sırıtıyor. Siyasi partilerde de yerel yönetime kapağı atma çabası içinde olanların sayısı az değil.

Yani şu sıralar Beykoz'da bütün hesaplar, makam, koltuk ve mevki üzerine yapılıyor. Büyükten küçüğe kadar herkes kendince strateji belirlemeye çalışıyor. Bizde, olan biten görenler olarak, bu hesapları kendi ölçeğimizde analiz etmeye çalışıyoruz.

Kişilerin alacağı pozisyonların, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlı olarak şekil değiştirme ihtimali çok yüksek olduğu için kimse niyetini açıklayamıyor. Ben kaypak diyorum, başkaları varsın kaygan desin. Yani Türkçesi her türlü puştluğu bu dönemde görmek mümkün olabilecektir.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'a ilk darbe Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Bizim Murat Ağabey İBB Başkanlığına gözü dikmişti ama şimdilik bu heves rafa kalktı.

Nasıl mı?

AK Parti yardakçılarının kötüleyeceğiz diye her gün gündemde tutup, manşetlere taşıyarak İstanbul'a Belediye Başkanı yaptıkları Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olma hayalleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından suya düşürülünce bizim Murat Ağabeyin hesapları da ters tepti.

Murat Ağabeyin hesabı, Cumhurbaşkanı adayı olmak için istifa etmesi gereken Ekrem İmamoğlu'nun yerine çoğunluğu AK Parti'de olan İBB Meclisi tarafından Başkanlığına seçilmekti. Murat Ağabeyin, her fırsatta İstanbul'da en tecrübeli belediye başkanı kendisinin olduğuna vurgu yapması, üst düzey siyasilerle boy göstermesi bu çabanın bir işaretiydi.

Şimdi seçenekler değişti... Murat Aydın'ın önünde önümüzdeki seçimlerde milletvekili olma ihtimali, olmazsa 2024'de yapılacak yerel seçimlerde İBB Başkan adayı olma olanağı var.

Ha bu arada Beykoz ne olacak?

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'a yapmış olduğu ziyarette, Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Miniç'in sorusu üzerine milletvekili adayı olmayı hiç bir şekilde düşünmediğini fakat Beykoz’dan bir milletvekili çıkması için canla başla çalışacağını açıkça söyledi.

Murat Miniç bu soruyla 2024'de Hanefi Dilmaç ile yarışıp, yarışmayacağına ilişkin nabız yoklayarak, her ne kadar AK Parti'de yükünü tuttuktan sonra alanı girenlerle mücadele edecek olsa da, 2024 seçimlerinde kendisinin de siyaset sahnesinde olacağını, mücadelesinden vazgeçmediğini ilan etti.

Bu analiz şimdilik Beykoz'da iki kişinin durumunun netleştiğini gösteriyor. Biri AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, diğeri İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Bilgehan Murat Miniç. Miniç'in durumu yorum kaldırabilir ama Dilmaç'ın hedefinin 2024'de Beykoz Belediye Başkan Adaylığı olduğu net.

Murat Aydın'ın 2023 seçimlerinde milletvekili seçilmesi durumunda Beykoz Belediye Başkanlığı ne olacak? Oradaki geçiş dönemini 2024 yerel seçimlerine kadar, çokta demokratik olmayan bir yöntemle Beykoz Kent Konseyi Başkanlığına seçtirilen Sadullah Hasanoğlu ile aşmayı planlıyorlar. Kim planlıyor? Her şeyin kontrollerinde olduğunu zanneden akıl fukaraları.

Hasanoğlu'nun, daha önce Kabahasanoğlu olan soyadını Hasanoğlu olarak değiştirmesi, sosyal medya hesabından yaymaya çalıştığı üst düzey siyasi mesajları bu hevese işaret ediyor.  

Murat Aydın 2023 seçimlerinde milletvekili olamaması durumunda, iş kaldı 2024 yerel seçimlerine. O zaman yandı gülüm keten helva...

2024 Seçimlerinde Beykoz siyaseti çok hareketli olacak... Muhammed Hanefi Dilmaç, Murat Aydın, Bilgehan Murat Miniç, Ekrem Tuncer, Sadullah Hasanoğlu, Alaattin Köseler, Erdal Öztürk, Ali Bilir, Muharrem Kaşıtoğlu, Aydın Düzgün hepsi sahnede olacak.

2023 seçimleri mi? Hesaplarınızı, şevksiz şüphesiz Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanacağını bilerek yapın.

Yazarın Yazıları