Beykoz’da bir zamanlar!

  • 20.08.2015 21:43
  • Güncelleme: 20.08.2015 21:47
  • Okunma: 9591 kez
  • Yorum: 0
1935 yılında Paşabahçe Beykoz Cam Fabrikası üretime başlayacak!
Beykoz’da bir zamanlar!

1935 yılında Atatürk'ün talimatıyla Türkiye'nin cam ihtiyacını karşılamak için kurulan Şişecam Topluluğu'nun Beykoz Paşabahçe'deki, 'Paşabahçe Beykoz Cam Fabrikası', 16 usta ve 120 amale ile üretime başlayacakmış.

Paşabahçe Fabrikası yakında işe başlıyor

İptida şişe, sonra cam eşya, tabak, bardak yapılacaktır

Paşabahçe'de yapılmakta olan cam fabrikasının işleri bitmiş ve ocaklar evvelki gün ateşlenmiştir. Bu ayın yirmi beşinde ilk provalara başlanacaktır. Mukavele mucibince fabrikayı dokuz ay Fransız mütehassıslar çalıştıracak, bundan sonra fabrika Türk ustaların eline geçecektir.

Bu ayın yirmi beşinde ilk provalara başlanırken fabrikanın çalışması için hazırlanan imalat programı tatbik olunacaktır. Programı iki kısım üzerine yapılmıştır.

1- Şişe imalat.

2- Zücaciye imalatı.

Rakı, kolonya, su ve buna benzer şişeler imali birinci programa girmektedir. 

İkinci programda tabak, bardak, ecza şişeleri yapılacaktır. Birinci program imalatı için de yarım otomatik makineler kurulmuş bulunacaktır. 

Fabrikada 11 tonluk bir, 3 tonluk iki fırın yapılmıştır. Ateşlenmiş olan bu fırınlar da ayın yirmi beşine kadar kuruyacaktır. Bunlardan başka üfleme işleri için de dört fırın yapılmıştır. Burada lamba şişeleri, gemici lambaları gövdeleri gibi üflemeye muhtaç işler yapılacaktır. 

Fabrikada işe birinci programla başlanacak ve işler bir temmuzda piyasaya çıkacaktır. İkinci program işlerine de temmuz nihayetinde başlanacaktır.

İkinci program işlerinin de azami bir ay içinde piyasaya çıkarılacağı umulmaktadır.

Fabrika bu ayın yirmi beşinde 16 Türk usta ve 120 amele ile işe başlayacaktır. 16 Türk usta Türkiye Sanatlar Okulu'nu bitirmiş olanlardan imtihanı kazananlardır. Bunlardan altısı Fransa'da cam fabrikalarında çalışmış ve uzman (mütehassıs) olarak dönmüşlerdir.

Fabrika Türkiye'nin cam ihtiyacı göz önünde tutularak kurulmuştur. Senede 4500 ton cam imalat yapacaktır. Bunların içinde yalnız pencere camı yoktur ki, etütlerine başlanmıştır. Bu tesisat da önümüzdeki sene fabrikaya ilave olunacaktır. Dün kendisi ile görüşen muharririmize salahiyettar bir zat demiştir ki: 

Türkiye cam imalatını başta Rusya olmak üzere Yunanistan'dan, ikinci derece Çekoslovakya, Almanya'dan, üçüncü derecede de Belçika ve Fransa'dan alırdı. Bu suretle senede bir milyon liramız dış memleketlere gidiyordu. Şimdi bu para memleketimizde kalacaktır. Camın mevaddi iptidaiyesi olan kumu Karadeniz sahilinden, kireç ve golomi Marmara Adası'ndan yani hepsini kendimizden elde ediyoruz. Yalnız soda dışarıdan geliyor. Bu da beş senelik ekonomik programla yakında memleketimizde çıkarılacaktır.>>

(1999 yılında Reşat Altın 9 liraya satılıyormuş.)

Akşam 7 Haziran 1935

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz