Beykoz’da bir şarküteri… Herşey doğal ve yerli.

  • Güncelleme: 08.01.2018 08:43
  • Okunma: 41455 kez
  • Yorum: 0
Eşinin işi nedeniyle beş yıl kaldığı Maraş’tan esinlenerek ürettiği projesini Beykoz’da hayata geçirdi.
Beykoz’da bir şarküteri… Herşey doğal ve yerli.

Esra Öksüz, Beykoz Kavacık Mahallesi’nde açmış olduğu şarküteri de İstanbul’da yaşayanların özlemi olan doğal köy ürünlerini müşterilerinin ayağına getirdi.

Esra Öksüz tarafından 4 yıl önce Kavacık ta hizmete açılan Ukkaşe şarküteri Türkiye’nin çeşitli yerlerinden katkısız doğal ürünleri bizzat üreticisinden alarak, müşterisine evinde teslim ediyor.

Esra Hanım sizi tanıyalım?

İstanbul Beykoz doğumluyum. Evlenince eşimin Maraş’ta çalışmasından dolayı yaklaşık 5 yıllığına Maraş’a taşındık. Hatta ilk çocuğumuz orada dünyaya geldi. İkinci çocuğumuz tekrar Beykoz’a taşındıktan sonra doğdu. Bizim dükkânın hikâyesi de bu şekilde başlamış oldu. Kendimiz için çok dikkat etmiyorduk, fakat çocuklarımız için katkısız doğal ürünler bulmak ve onları, her anne baba gibi sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için çabalamaya başladık.

Sattığınız ürünleri Memleketlerinden mi getirtiyorsunuz?

Aslında tam olarak da yapmak istediğimiz bu. Daha önce Maraş’ta yaşadığımız için özellikle Maraş’ın birçok meşhur ürününü getiriyorduk, fakat bunlar tek başına yeterli olmayacaktı. Bizde eşimle bir araştırma safhasıyla ilk adımları atmaya başladık. Şu anda Türkiye’nin birçok yerinden malzemeler getirtiyoruz.

Ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle Maraş tan başlayayım. Maraş deyince akla ilk dondurma gelir. Keçi sütünden enfes tadıyla 12 ay kesintisiz sattığımız bir ürün. Maraş’ın bulguru, salçası, içli köftesi, pul biberi, tarhanası, nar ve sumak ekşisi ve çöreği sürekli olarak getirttiğimiz ürünler. Trabzon’dan tereyağı, telli peynir koloti peyniri, minci, kurabiye gibi ürünler. Kars’tan bal ve eski kaşar, Trakya’dan; inek, koyun ve keçi peyniri. Gemlik’ten zeytin ve zeytinyağı. Antep’ten fıstık, kuru patlıcan ve kuru biber. Hatay’dan ceviz ve turunç reçeli. Kastamonu’dan siyez bulguru ve siyez unu. İzmir Urla’dan köy tavuğu, katkısız yoğurt, hormonsuz meyve ve sebzeler geliyor. Balıkesir’den yöresel peynirler, zeytinyağı, bal ve tereyağı. Beykoz’un köylerinden ‘de yumurta, süt, manda kaymağı ve manda sütü getirtiyoruz.

Müşterilerinizle iletişiminiz ve tepkiler nasıl?

Gayet güzel tepkiler alıyoruz. Müşterilerimize bir şeyler öğretmekten çok biz müşterilerimizden bir şeyler öğreniyoruz. Birkaç örnek vermek istiyorum… Bir müşterimiz bizden aldığı zeytinleri cam kasede suyun içinde bekletmiş ve suyun bulanmadığı, zeytinlerimizde kumaş boyası veya demir tozu olmadığını söyledi ve ben  bu test yöntemini o müşterimizden öğrendim. Bir başka müşterimiz yoğurdumuzu almış ve köpeğine vermiş daha sonra bize gelip şunu söyledi: ‘Marketten aldığım yoğurtları yemiyor. Sadece bizim evde yaptığımız yoğurdu yiyordu.  Deneme amaçlı sizin yoğurdu önüne koydum ve ev yoğurdumuz gibi yedi. Beni en çok etkileyen olay ise yaşlı bir amcanın anlattıklarıydı. Sekiz, dokuz yaşlarındaki torununun erken ergenlik belirtilerinden dolayı doktora gitmişler ve doktor fabrikasyon tavuk yedirmemelerini söylemiş. Araştırıp bizim Urla’dan köy tavuğu getirttiğimizi öğrenince bizden tavuk almaya başlamış ve torunundaki belirtiler gerilemiş ve normale dönmüş.

Fiyat politikanız nasıl?

Sattığımız ürünler kaliteli olduğu için girdi maliyetlerimiz biraz yüksek bu durum haliyle fiyatlarımıza yansıyor. Ucuz marketlerle karşılaştırdığınızda ki, bu çok adaletli olmaz. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir. Fakat benzer ürünler satan şarküterilere göre çok daha ucuzuz. Bir örnekle açıklamak istiyorum. Bazı kaşarlar 11-12 kilo sütten yapılır bazıları 6-7 kilo sütten yapılır. Şimdi 11 kilo sütten yapılan kaşar peynirle 6 kilo sütten yapılan kaşar peynirin fiyatını karşılaştırırsanız hata yaparsınız. Ben şunu anlamakta da zorlanıyorum. Günde 1 paket sigaraya 12-13 lira veren insanlar ayda yiyecekleri bir kilo peynir ve zeytin için kilosuna 3-4 lira fazladan ödemeyi zarar sayıyorlar. Sigaraya ayda 400 lira vermeyip kahvaltılıklar için ayda 100 lira fazladan vereceksin bu çok basit ve herkesin yapabileceği bir şey.

Evlere servisiniz var mı?

Evet var. Gün içerisinde gelen siparişleri en kısa zaman götürmeye çalışıyoruz. Sadece Beykoz’a değil Ümraniye, Ataşehir, Çekmeköy, Üsküdar, Kadıköy hatta Sarıyer’den bile müşterilerimiz var.

Ukkaşe Maraş Pazarı

Orhan Veli Kanık Caddesi No:43 Kavacık - Beykoz

Tel: 0216 - 693 07 23

Haber Merkezi