Beykoz'da bir karışık konu

  • 21.09.2020 11:27
  • Okunma: 1743 kez

Beykoz ilçesinde son haftalarda gerçekleşen etkinlikler ana temalı bir köşe yazısı yazma niyetinde iken gündeme tabiri caizse bomba gibi bir konu düştü... Beykoz Spor Kulübü Binası...

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, bir zamanlar Beykoz Spor Kulübü'nün malı olan Beykoz Spor Kulübü Binası, dönemin yönetimi tarafından bakım-onarım ve diğer giderleri yüksek olunca Gençlik Spor Bakanlığına devredilir. Çok ama çok uzun yıllardan beri de binanın üst kullanım hakkı Beykoz Spor Kulübü Derneğinde olarak kullanılmakta.

Aradan geçen yıllar zarfında binada değişik sorunlar yeniden çıkmaya başlar öyle ki, Yönetim Kurulu Toplantı masa ve koridorlarında çatıdan akan yağmur suları nedeniyle kovaları altında gerçekleşir toplantılar.

Ali Zengin'in Belediye Başkanlık Döneminde tadilattan geçer bina, hata spor salonun da daha kullanışlı hale gelir. Aradan yine yıllar geçer, yine çatıdan, pencerelerden yağmur sızmaya başlar, hep geçici bölgesel tadilatlar ile geçer aylar, yıllar.

Beykoz Spor Kulübü Başkanlığında Zeki Aksu'lu günler başlar. Ardından Basketbolda TTNet olarak Beko Basketbol Liginde mücadele eden takımımız olur. İlk sezon sonrasında TTNet sponsorluktan vazgeçince karşılıklı anlaşma ile yollar ayrılır.

İşte o ayrılmadan gelen maddi kaynak ile çıkılır yola, bina yıkılır, çelik konstrüksiyon yöntemi ile ana iskelet de çıkar. Bu arada Beykoz Spor Kulübü Yönetimi maddi anlamda sıkışır, bankalardan krediler çekilir. 

Öte yandan inşaatın tamamlanması için verilen kanuni süre de dolar, ancak kaynak bulunamadığından durur çalışmalar. Gençlik Spor Bakanlığı , İstanbul Gençlik Spor İl Müdürlüğü gelir inşaatı mühürler.

Sonrasında benim bile takipte zorlandığım şeyler yaşanır, Yücel Çelikbilek'in Belediye Başkanlık Döneminde Bakanlık buranın üst kullanım hakkını Beykoz Belediyesine verir. Beykoz Spor Kulübünün kendilerine tahsis edilme talepleri karşılık bulmaz. Beykoz Belediyesi kullanım için değişik düşüncelerini yansıtır kamuoyuna, tasarım atölyesi, gençlik merkezi v.s gibi.

Aradan geçen zaman diliminde Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek rahmetli olur. Beykoz ilçemize daha önce yıllarca Zeytinburnu'nda Belediye Başkanlığı yapan ve emeklilik dönemi için planlar yapan Murat Aydın Belediye Başkan Adayı olarak gönderilir ve tarihi bir oyla da kazanır.

Murat Aydın zamanında çalışmalar yeniden başlar, sonra durur. Beykoz küçük yer kimine göre dış cepheyi kaplayacak camlar, hani o anlı şanlı plazaların dış cephesinde olan gümrüğe takılır beklenmekte yorumları gelir, kimine göre inşaatta iş güvenlik uzmanı olmadığından başlanamaz denilir.

Günler haftalar aylar birbirini kovalar ve günümüze geldiğinde görev süresinde 1 yılı geride bırakan Murat Aydın binayı ziyaret eder, resimlerden de anladığımız kadarı ile yetkililerden başlamış çalışmalar ile ilgili görsel sunum da orada alır.

Murat Aydın'ın binanın kütüphane olarak hizmet vereceği açıklaması sonrasında Beykoz Spor Kulübü Derneği Başkanı Zeki Aksu'nun da başta olduğu çok geniş bir kesimden tepkiler çığ gibi gelir. Olaya tamamen siyasi gözle bakanların yorumları yanında, aklı selim birçok yorumda gelir bu süreçte.

En başta yazdığıma gelecek olursak binanın arazisi Gençlik Spor Bakanlığının mülkiyetinde, yani bugün için kaç trilyon değeri olduğu bile bilinemeyen bir yerden bahsediyoruz.

Kamuoyuna yansıyan en mantıklı yorum şu ki, binada Beykoz Spor Kulübüne bir katın yada bölümlerin tahsis edilmesi. Bu yerde Kulüp Müzesinin kurulması ve idari bölümlerinde olması. Sonrasında Beykoz Belediyesi kendine ait bölümleri kullanabilir.

Bu süreçte Beykoz Spor Kulübü ne kadar fazla bölümü kendi kullanımına alırsa kar olacak gibi. Tabii ki birçok kişi de konu keşke Merhum Yücel Çelikbilek döneminde çözüme kavuşabilse idi.

Beykoz ilçesinde şu bu partili yorumu yapmadan tamamına yakın kesim bizim gibi binada Beykoz Spor Kulübüne yer verilmesini talep ediyor. Diyeceğimiz o ki, bu konu en kısa süre zarfında çözüme kavuşsun. Yoksa konu Gençlik ve Spor Bakanlığı ile muhatap olmayı gerektirir ki paha biçilemez bu devlet arazisi, Boğaziçi Kıyısında korkarım ki çözüm zamana bırakılır ve yıllarca da o kaba inşaat kalır.

Gelelim son cümleme, vicdanım bu konuda o kadar rahat ki, çünkü defalarca yazdığım yazılar, haberler arşivlerde durmakta. İlk gün ne dediysek de o... Burası Beykoz Spor Kulübü ile özdeşleşmiş bir bina... Tamam Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki Aksu ile ters düşülebilir, ama başkan bugün var, yarın yok, bir başkası başkan olacaktır.

Yıllardır konuyu gündeme taşıdığımda sessiz kalanlar, hele ki geçen aylarda burada çıkan yangın nedeni ile bile harekete geçmeyen kesimler, Beykozlular ilk kez ciddi anlamda seslerini çıkarmakta. İnşallah sakin ve emin adımlar ile bu mesele hayırlısı ile güzel netice verecek. 

Ben kulüp müzemiz ve idari bölümleri içeren kısımların Beykoz Spor Kulübüne yeniden üst kullanım hakkı kapsamında verileceği düşüncesindeyim. Ama bu kez rakamsal olarak büyük bir kira bedeli de ortaya çıkabilir. Uzun yıllardır yatları ile bu binayı denizden gören birçok trilyonerin burası ile ilgili nabız yoklamış olabileceğini de tahmin etmekte zorlanmıyorum.

Yıllar sonra da olsa bu sessizliğin ortadan kalkmasını da hayra alamet diye düşünmekteyim. Orta yol mutlak surette bulunacaktır, bundan şüphem yok.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları