Beykoz'da Bir İstanbul Hatırası

  • Güncelleme: 14.05.2015 18:52
  • Okunma: 21903 kez
  • Yorum: 0
BEDES gönüllüleri, eski ve yeni İstanbul'un farklarının ortaya konduğu bir tiyatro gösterisi sahneledi
Beykoz'da Bir İstanbul Hatırası

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), yaklaşık 3 yıldır Halk eğitim Merkezi'nde kurs gören gönüllüleri tarafından sahnelenen oyunla Beykozlularla bir araya geldi. Acarkent Doğa Koleji'nin tiyatro sahnesinde gerçekleştirilen gösterimde BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykozlu Sanatçı Ayşe Tunalı ve Şef Nursaç Doğanışık'la birlikte oturdu ve oyunu ilgiyle izledi. Özellikle kadın-erkek ilişkilerinde ve aile hayatında yaşanan yozlaşmaların ve basitleşmenin eleştirildiği oyunda gönüllüler, profesyonel bir izlenim verdi. Oyunun sonunda ise sahneye Fatih Sultan Mehmet kıyafetiyle AKRO Hizmet Genel Müdürü Turgut Yeğenoğlu geldi ve İstanbul'u ikinci kez fethedemeyeceğini söyleyerek, bu yozlaşmadan dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Kalamış'tan bir tatlı huzur almaya gidilir ve hemen her gece Heybeli Ada'da mehtaba çıkılırdı. Beyoğlu'nda telgrafın tellerine kuşlar konar ve uzaktan seven sevgililer gönle yareler açardı. İlk buluşmalara ütülü pantolonlar ve tıraşlı yüzlerle giden erkekler, daha gülümserken bile utanan kızlarla sandal sefası yapar; belki de aylarca elini tutacak olmanın hayaliyle yaşardı. Yıllar geçti ve artık zaman da İstanbul da değişti. Ardı ardına televizyon kanallarında açılan yarışma ve izdivaç programları, eski alışkanlıkları bir anda değiştiriverdi. BEDES'in gönüllüleri ise bu gidişe bir 'dur' demek istedi ve Bir İstanbul Hatırası adlı oyunu Acarkent'te sahneledi. Özellikle gençlerin yoğun olarak katıldığı tiyatro oyununda, eski zamanlardan günümüze İstanbul'da yaşanan kadın erkek ilişkileri ve aile bağları hicvedildi. Gerçeklerin komik bir şekilde sahneye konduğu oyun, izleyicileri kâh güldürdü kâh düşündürdü.

Gülay Demirel: “Gönüllülerimizi yürekten kutluyorum”

BEDES Başkanı Gülay Demirel, oyunu Ayşe Tunalı ve Nursaç Doğanışık ile birlikte izledi. Dost Beykoz'a özel olarak bir açıklama da yapan Gülay Demirel, gençlerin oyuna göstermiş olduğu ilgiden dolayı memnuniyet duyduğunu kaydetti. O eski güçlü sevdalara günümüzde artık rastgelinmediğini anlatan BEDES Başkanı Gülay Demirel, "Televizyon programlarını biliyorsunuz... Bu programda evlilik gibi kutsal bir kavramın nasıl ayaklar altına alındığında bu oyunla arkadaşlarımız bizlere göstermiş. Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizin nasıl yok edildiğini de yine komik bir şekilde gönüllülerimizle dile gelmiş. Ben oyunu izlerken çok keyif aldım. Özellikle izleyen genç arkadaşlarımızın da hem eski ve yeniyi görmeleri; hem de sahip çıkmamız gereken değerlerin neler olduğunu bir düşünmeleri açısından etkili olduğunu düşünüyorum. Gönüllülerimizi ve emek veren arkadaşlarımızı da yürekten kutluyorum" dedi.

Öte yandan Bir İstanbul Hatırası adlı oyun, Yeter Usta'nın Yönetmenliğinde şu oyuncular tarafından sahnelendi:

Bahar Toktamış

Berna Bener

Çağla Şeneler

Deniz Bozyel

Deniz Ergin

Saadet Özer

Gonca Heper

Funda Turanlı

Esra Şahin

Sema Yurttaş

Sibel Oktay

Vildan Gölakp

Zulal Haksever

Keriman Aydoslu

Turgut Yeğenoğlu

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz