Beykoz’da bir gazinin yıllar süren hukuk mücadelesi

  • Güncelleme: 09.02.2020 22:37
  • Okunma: 5977 kez
  • Yorum: 0
PKK terör Örgütü ile 2008 yılında girmiş olduğu çatışma sonucu ağır yaralanan Ahmet Biçer, yıllardır verdiği hukuk mücadelesi ve raporlara rağmen gazilik unvanını alamadı.
Beykoz’da bir gazinin yıllar süren hukuk mücadelesi

Beykoz Kavacık Mahallesi’nde ikamet eden Ahmet Biçer, 2008 yılında askerlik görevini yapmış olduğu sırada teröristlerle girmiş olduğu çatışmada ağır yaralandı. TSK’nın o süreçte yapmış olduğu Güneş Operasyonu’nun hemen ardından Şırnak Kabar’da teröristlerle çatışmaya girdi. Sol bacağı 3, sağ bacağı bir, sağ koluna bir ve kafasına da bir şarapnel parçası isabet etti.

Kolunda his kaybı ve tutarsızlık

Ahmet Biçer’in koluna isabet eden şarapnel parçası kolundaki siniri parçaladı. Kolunda his kaybı ve tutarsızlık meydana geldi. Şırnak GATA’da 11 gün yatarak tedavi olan Ahmet Biçer’e tedavisinin ardından bir aylık hava değişimi verildi. Hava değişimi olduğu için durumu netleştirilemeyen askeri, bir ay sonra askerlik şubesi kendisini Kadıköy GATA’ya sevk etti. Durumunun tespit edilebilmesi için 10 gün süreyle hastanede tedavi altına alınan asker Biçer’e dört ay daha hava değişimi verildi.

Toplamda 5 ay hava değişimi alan asker bu süreçte psikolojik tedavi de gördü. Bu süreçte yaşadığı bilinç kaybı ve adaptasyon problemi nedeniyle iki kez araba çarpan Ahmet Biçer oldukça zor günler geçirdi.

Beykoz Askerlik Şubesi’nde 14 gün görev yaptı

Hava değişiminin ardından 14 gün görev süresi kaldığı için askerlik şubesine müracaat eden Ahmet Biçer’e, Beykoz Askerlik Şubesi’nde sabah sekiz, akşam beş olmak üzere 14 gün askerlik yaptırıldı. Normal şartlarda askeri hastanenin, askerliğe elverişlidir raporunun ardından askerliğinin kalan süresinin yaptırılması gerekirken, bu rapor olmadan kendisine askerlik yaptırıldı.

Ahmet Biçer yaşadığı sıkıntıların devamını şöyle anlattı:

İki yılı evde geçirdim. Devlet bana her hangi bir destek vermedi. 2010 yılında bana yazı geldi. Bana gazi olduğum tebliğ edildi. Askerlik şubesine gittim durumu anlattım. Bütün işlemleri yaptım. Beykoz Askerlik Şubesi beni tekrar Kadıköy GATA’ya gönderdi. GATA’da benim için “askerliğe elverişli değildir” kararı ve gazilik unvanı verildi. Bu kararın ardından bana Milli Savunma Bakanlığı tarafından madalya verildi. Sosyal Güvenlik bana vazife malulü aylığı bağladı.

Üç yıl herhangi bir sorun olmadı. 36 ay düzenli olarak bin küsur lira maaş aldım. 2013 yılında bana SGK’dan yazı geldi. SGK benden o anki durumumu belirtir bir rapor istedi. İyileşme olup olmadığını kontrol amaçlı.

Daha sonra yapılan kontrollerde durumum 2008 ve 2010 yılında alınan raporlarla aynı olmasına rağmen bana askerliğe elverişlidir raporu verildi. Daha sonra Kasımpaşa GATA Hastanesine gönderdiler beni. Bu hastane bana askerliğe elverişli değildir raporu verdi. SGK beni bu sefer Ankara GATA’ya gönderdi. Burada da bana 10 dakikada askerliğe elverişlidir raporu verdi.

Maaşım tekrar bağlandı

SGK’nın maaşımı kesmesi üzerine biz SGK’dan maaşımızı bağlamasını istedik. Bağlamıyorsanız, neden bağlamadığınıza yönelik bize yazı vermesini istedik. Bunun üzerine Ankara GATA’nın raporuna rağmen maaşım bağlandı.  

Maaşımı kestiği süreçte biz yasal yollara başvurmuştuk. Maaşım bağlanınca biz yasal yolları kapattık, davayı geri çekerek dosyayı sonlandırdık. Aradan beş ay geçti, 2015 Ocak ayında maaşımı tekrar kestiler. ‘Pardon, biz yanlışlıkla bağladık’ dediler.

Mehmetçik Vakfı yazı yazdı

Mehmetçik Vakfı hiç yapmayacağı bir şeyi yapmış, benimle ilgili askerliğe elverişlidir kararı alarak SGK’ya yazı yazmış. Maaşımın kesilmesiyle birlikte beni icraya verdiler.

Askerlik yaparsın ama komando olamazsın

Bizde Ankara 13. İş Mahkemesi’ne dava açtık. Bu dava 2 bucuk sene sürdü. İki bucuk senede 5 duruşma yapıldı. Mahkeme beni Kadıköy GATA’ya sevk etti. Bu süreçte 15 Temmuz Darbe girişimi oldu. Yönetmelik ve yasalar değişti. GATA ile ilgili hiç bir şey kalmadı. Yapılan tetkikler sonucunda yüze 36 engellilik durumu çıktı. Yüzde 40 olsaydı zaten engelli kadrosuna giriyordum. Sadece kolumda olan bu yüzde 36 engel durumu ciddi bir oran. Buna rağmen bana askerliğe elverişlidir, fakat komando olamaz raporu verdiler.

İş Mahkemesi, ‘ateşli silahlar yaralanması’ diyerek, gazilik unvanımı verdi. 2018 yılının mart ayında bu karar verildi. SGK bu rapora işlem yapmıyor, vazife malulü aylığı da bağlamıyor. Bütün bu kararları yok sayan SGK, benden tam teşekkülü hastaneden askerliğe elverişlidir raporu almamı istiyor.

2018 yılının Haziran ayında İl Sağlık Müdürlüğü’nün beni sevk ettiği Haseki Hastanesi’nden askerliğe elverişli değildir raporumu aldım. Dilekçe ile birlikte SGK’ya teslim ettim.

SGK, önce rapor istedi, diğer yandan mahkeme kararını istinafa taşıdı. İstinaf usulden kararı bozdu. Beni tekrar Ankara GATA’ya sevk etmeye çalışıyor, oradan da bana daha önce askerliğe elverişlidir raporu verilmiştir.

Daha önce mahkeme kararına istinaden maaşımı bağladıkları için istinafın kararı bozması üzerine bana borç çıkartacaklarına dair üç sayfalık bir yazı gönderdi ve maaşımı tekrar kestiler.

Bizde Anakara 10. İdare Bölge Mahkemesi’nde istinafın almış olduğu karara itiraz ettik.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz