Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik çıkarıldı

  • 0
  • 5285
Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik çıkarıldı
Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik çıkarıldı
Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik çıkarıldı
Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik çıkarıldı

Yılbaşından bu zamana kadar Beykoz'da bin 12 evcil hayvana kimlik verilirken, 31 Aralık'a kadar işlemlerini tamamlamayanlara para cezası verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı uygulamaya Beykozlular da yoğun ilgi gösterirken, evcil hayvanlarına kimlik almak isteyen vasilerin 75 lira ödemesi isteniyor.

Hafta sonları da hizmet veren Beykoz Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşların konuyu ihmal etmemesi konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Dost Beykoz'un edindiği bilgilere göre yılbaşından itibaren 1012 evcil hayvan Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'nden faydalandı.

Ev hayvanlarının kayıt altına alınmasını amaçlayan hayvan kimliklendirme projesi, Beykoz halkını da yakından ilgilendiriyor.

Uygulama kapsamında bu yılın son gününe kadar vatandaşlar evlerinde besledikleri kedi ve köpekleri dijital olarak kayıt altına almazsa 3 bin 642 lira para cezası ödeyecek. Kimlik aldıktan sonra evcil hayvanını terk edenlere ise 6 bin 72 lira idari ceza uygulanacak.

Hayvanları Koruma Kanunu gereğince kedi ve köpek sahiplerinin, 31 Aralık'a kadar dijital kimliklendirme (PETVET-Ev Hayvanı Kayıt Sistemi) yöntemiyle hayvanlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor.

Beykoz'da da çok sayıda bulunan evcil kedi, köpek ve gelinciklerle ilgili bilgiler çip uygulaması sayesinde adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişilerin bilgileri kaydediliyor.

Ayrıca aşı bilgileri, sahip değişikliği, kayıp durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri kayıt altına alınıyor.

Mikroçip zorunluluğu 6 ayını dolduran hayvanlar için geçerli olurken, 16 yaşından gün almış kişiler, 18 yaşını doldurmamış ise vasisi sorumlu tutulacak.

Evcil hayvan pasaportu olmayan hayvanlar kara, deniz, hava yolu seyahati gerçekleştiremeyecek.

Çip taktırma işlemleri başta Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olmak üzere evcil hayvan hastaneleri ve özel kliniklerde gerçekleştirilebiliyor.

Haber Merkezi

Elmalı Beykoz’a 2-0’lık galibiyetle döndü
Önceki Elmalı Beykoz’a 2-0’lık galibiyetle döndü
CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Sonraki CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz