Beykoz’da bisikletli yaşam yoğun ilgi gördü

  • Güncelleme: 15.07.2019 15:59
  • Okunma: 10429 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Asgari Kalabalık Bisiklet Turu’nun ilki 7’den 70’e ilçe sakinlerinin katılımı ve coşkusuyla başladı.
Beykoz’da bisikletli yaşam yoğun ilgi gördü

Beykoz’da artık ilçe sakinleri her Pazar saat 10.00’da Asgari Kalabalık oluşturacak şekilde Bisiklet Turu’nda bir araya gelerek Beykoz’u turlayacak.

İlçedeki araç trafiğini azaltmak, ziyaretçilerin sahil esnafına ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan proje ilk gününde her yaştan vatandaştan büyük ilgi gördü.

‘Sağlıklı Yaşam, Kolay Ulaşım’ sloganıyla farkındalık oluşturmayı hedefleyen bisiklet projesi, ilk iki istasyonu Küçüksu’ya kurulan ISBIKE projesiyle başlamıştı. Ulaşımı daha cazip hale getirmeyi amaçlayan projede çevrenin korunması ve sağlıklı yaşama adım atmak hedeflendi.

Tura İlgi Büyük

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman’ın da pedal çevirdiği tura bisiklet kulüpleri ve ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Beykoz Belediyesi Önü’nden başlayarak Ortaçeşme, Akbaba, Tokatköy sapağından U dönüşüyle ilerleyen güzergâhta hep birlikte pedal çevrildi.

Oldukça renkli görüntüler oluşturan bisikletliler, Başkan Murat Aydın ve ekibine sağlık ve ulaşım alanında farkındalık içeren bu organizasyonu için teşekkür ederek, bundan böyle her Pazar aynı turlarda yer almak istediklerini ifade ettiler.

Başkan Murat Aydın: ”Bisiklet Artık Hayatımızın Merkezi’nde Olacak”

Beykoz’da  ‘Sağlıklı Yaşam, Kolay Ulaşım’ hedefiyle ve tüm ilçede farkındalığı sağlamak üzere başlattıkları turlarla bisikleti hayatın merkezine alacaklarını belirten Başkan Murat Aydın: “Amacımız bisikletin bir ulaşım aracı olarak yaygınlaşması. Bisiklet Beykoz’umuzun bir parçası haline gelecek ve sahildeki ulaşımı, yaşamı kolaylaştıracak. Bisikletiyle gelen bir vatandaş, istediği yerde duracak, alışverişini yapacak ve trafikte beklemeden yoluna devam edecek. Trafikteki araçların ortak kullanımına alışmaları açısından bundan böyle her Pazar turumuza devam edeceğiz.” dedi.


 

 “Uluslararası Beykoz Turlarını da başlatacağız”

Başkan Murat Aydın: “Sahil şeridinin 50 km/s hızın altında gidilme zorunluluğu olan yolların büyük çoğunluğunda UKOME’den karar çıkarttık. Artık bu yollar ortak kullanıma açıldı. Yolun tam ortasından öncelikli gitme hakkı bisikletlinin. Kuracağımız sistemle, dik yollarda da kiralayacağımız çevre dostu araçlarla bisikleti kullanıma açacağız. Gün içinde ilçemizin sahil yollarında en az 20 bin bisikletliyi hayal ediyoruz. Beykoz Belediyesi olarak bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz. Aylık olarak yarı profesyoneller için 100-150 km’lik Beykoz Turları düzenleyeceğiz. Profesyoneller için turlarımız olacak. Uluslararası Beykoz Turlarını da başlatacağız. Ulusalı ise her ay olacak. Türkiye’de sağlıklı yaşam denilince, bisiklet denilince, dostluk, kardeşlik denilince akla Beykoz gelecek. Bugünkü ilk turla ilçemizde bisiklet devrimi başlatıyoruz. Katılan tüm hemşehrilerime desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Beykoz Belediyesi tarafından tura katılan kişiler arasından yapılan çekilişle bir kişiye 24 vitesli bisiklet diğer katılımcılara bisiklet aksesuarları, kaykay, paten, cep telefonu kılıfı, kask hediye edildi. Ayrıca sandviç ve içecek ikramları yapılan organizasyonda her hafta çekilişle verilecek bisiklet hediyesini alacak talihlinin 1 ila 10 kişi arasında değişeceği belirtildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Bisiklet, Yaşam, Murat Aydın

Yorumlar (1 Yorum)

Abuuzeeya (4 ay önce)

Beykoz’da bisikleti özendirmek ölümleri arttırmaktan başka bir amaca hizmet etmez. İnsanların vakti mi var spor yapsın bisiklete binsin herkes ikişer saat gidiş geliş yollarda trafikte sürünüyor. Başkan’ın Beykoz’a yapacağı ya da Beykoz’la ilgili yapabileceği halka faydası dokunacak tek şey ortaçeşme-Sultaniye ring servisi bir liraya ayni Üsküdar’daki gibi üç araba dönse Beykoz’un içindeki trafik azalır vatandaş nefes alır bunun dışında zaten ankaradan izin almadan hiçbirşey yapamaz

Yorum Yaz