Beykoz’da Bayramın 1. günü nasıl geçti?

  • Güncelleme: 17.03.2020 19:16
  • Okunma: 11245 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da Bayramın birinci günü oldukça sakin yaşandı…
Beykoz’da Bayramın 1. günü nasıl geçti?

Sabah saat 07.00 sularında vatandaşlar Bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Havanın hafif yağışlı olmasından hiç şikayetçi olmayan vatandaşlar namaz sonrası da cami avlusunda yağmurun altında bayramlaştı…

Namaz sonrası kimi vatandaşlar kurbanını kendi evinin önünde keserken, büyük bir kesimse Çavuşbaşı’ndaki Kurbankent’te kurbanını kestirdi.

Kurban Bayramı dolayısıyla Beykoz Belediyesi'ne ait kesim alanına gelen vatandaşlar, uzun süre trafik işkencesi çekti. Bir kurbana 7 kişi ortak olunca ve tüm ortaklar da özel araçlarıyla kesim alanına gelmeye kalkışınca, araç park edecek yer bulmak imkânsız hale geldi. Beykoz dışından da vatandaşların geldiği kesim alanı için taleplerini Dost Beykoz aracılığıyla yetkililere duyurmak isteyenler, "Burada mutlaka bir park alanı inşa etmek gerekiyor. Bir de alanda, kesilen hayvanımızı otomobillerimize taşıyabileceğimiz yeterli sayıda araç yok. Uzun süre sıra beklemek zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu. Ayrıca herhangi bir sorun yaşadıklarında sorumlu bir kişi bulamadıklarından yakınan vatandaşlar, kime gittilerse kendilerini bir başka kişiye gönderdiklerinden dolayı şikâyetçi oldu. Kimi vatandaşlar ise nakliye konusunda Belediye'ye mecbur bırakıldıklarını söyleyerek, 70 liralık ücreti eleştirdi.

Beykoz Belediyesi tarafından Çavuşbaşı'nda inşa edilen Kurban Pazarı, Bayramın ilk günü oldukça yoğun bir şekilde çalıştı. Bayram namazının ardından saat 09.00 itibariyle alana gelen vatandaşlar, hayvanlarını kestirebilmek için sıralarını bekledi. Orta boyda ve orta kiloda bir koç alan 28 yaşındaki Emre Aldoğan, kurbanlık için 600 lira ödediğini anlattı. Mecidiyeköy'den geldiğini söyleyen 35 yaşındaki Cengiz Kaya ise yaklaşık 500 kilo olduğunu tahmin ettiği kurbanlığı için 6 bin 600 lira ödediklerini belirtti. Toplamda 7 ortakla kesim yerine geldiklerini dile getiren Cengiz Kaya, "Biz iki yıldır Beykoz'a geliyoruz. Geçtiğimiz yıl da buraya geldik. Herhangi bir şikâyetimiz yok. Burada her şeyin iyi işlediğini düşünüyorum" dedi. Beykoz'dan gelen Seyit Çavuş ise akrabası Fahri Aslan ile birlikte alanda büyük sıkıntılar çektiklerini dile getirerek, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

‘Vatandaşlar, tezgâh ve kantar talep etti’

"Burada, konteynırların arkasında, vatandaşlara ayrılan bir kesim alanı var. Biz hayvanı kestirdikten sonra buraya gelerek, 4-5 parçaya ayrılmış büyükbaş hayvanı daha küçük parçalara ayırıyoruz. Ancak burada bir tezgâh yok. Eğer bu alanda bir tezgâh olsa işlerimizi daha kolay halledebiliriz.

Burada bir kantar yeri yok. Aldığımız hayvanları tartma olanağımız da olmadığından, göz kararı alım yapıyoruz. Bir kantar konulması bize yararlı olabilir."

Öte yandan kimi vatandaşlar, nakliye konusunda sıkıntılar yaşandığını dile getirerek, pazardan aldıkları canlı hayvanı kendi olanaklarıyla taşıyamadıklarından dolayı şikâyet etti. Beykoz Belediyesi'nin pazarın dışına astırdığı "Nakliye kamyonlarının yol kenarlarına park yapması yasaktır" afişi dikkat çekerken, 70 liralık nakliye ücreti vermek zorunda kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, araç yetersizliği dolayısıyla da uzun süre beklediklerini iddia etti.

‘Kurbana ortak istemeyen, 600 liraya koç satın aldı’

Büyükbaş hayvanın el yaktığını dile getiren ve kurbana ortak istemeyen kimi Beykozlular, Kurban Bayramı için koç almayı tercih etti. Pazardaki kurbanlık koç fiyatları ise ortalama 600 lira civarında bir fiyattan alıcı buldu. Hemen pazar girişinde ‘teke’ satan iki tüccar ise Dost Beykoz'a kurbanlıkların tanesini 850 liradan satacaklarını belirtti. Kurbanlık pazar yerinde Diyanet Vakfı gibi İlim Yayma Cemiyeti gibi resmî kurumlar deri ve bağış toplarken, gayriresmi yollardan vatandaşları zorlayan kişilerin de olduğu ortaya çıktı. Kendilerini uyardıkları için tehdit edildiklerini iddia eden kimi vatandaşlar, Beykoz Belediyesi'ne bağlı zabıta ekiplerine gelerek yardım istedi. Bölgede polis aracının olmamasından yakınan bir vatandaş da konuyla ilgili mağduriyetini dile getirdi.

Bayramın birinci günü Beykoz'da yavaş yavaş tamamlanırken, ikinci ve üçüncü günlerde ilk günkü kadar yoğunluğun olmayacağı kaydedildi. Yetkililer, ellerinden geldiğince hizmet vermeye devam ederken, Kurban Pazarı'nın hemen yanında Beykoz Belediyesi'ne bağlı 2 ambülâns da vatandaşlara zor ve acil durumlarda yardımcı olmak için gün boyu hazırda bekletildi.

Beykoz’da kötü manzaralarda yaşandı… Çavuşbaşı’nda sattığı kurbanlık hayvanların kendi evinin önünde kesilmesine izin veren bir vatandaş hayvanların atıklarını bir dozerle yol kenarın bırakınca başka vatandaşların tepkisini çekti…. Vatandaşın Belediyeyi arayacağını söylemesi üzerine yol kenarına hayvan atıklarını boşaltan kişiler attıkları atıkları kendi elleriyle geri kaldırmak zorunda kaldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kurbankent, Bayram, Çavuşbaşı

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz