Beykoz'da bayram namazı 06.33'te kılınacak

  • Güncelleme: 30.07.2020 18:23
  • Okunma: 3703 kez
  • Yorum: 0
Birlik, beraberlik içerisinde geçirilecek olan Kurban Bayramında Beykoz'da camilerin Kovid-19 tedbirleriyle dolup taşması bekleniyor.
Beykoz'da bayram namazı 06.33'te kılınacak

Kurban Bayramı, İslam alemi için çok mühim bir yere sahip, Zilhicce ayının onuncu günü idrak edilen özel gün bu sene 31 Temmuz'a denk geliyor. Yarın sabah saatlerinden itibaren milyonlarca kişi bayram namazı ibadetini yerine getirmek için camilerin yolunu tutacak.

Beykoz'da bayram namazı saat 06.33'te kılınacak.

Bayram namazı nasıl kılınır?

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Diyanet İşler Başkanı Erbaş'tan tebrik mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurban Bayramı mesajında milletimizin ve tüm İslam âleminin bayramını tebrik ederek, “Her türlü ihmal ve gafletten sakınarak hem kendimiz hem de başkalarının sıhhat ve huzuru için gereken temizlik ve sağlık ilkelerine azami ölçüde riayet etmeliyiz” dedi.

Vali Yerlikaya, tedbirleri hatırlattı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Kurban Bayramımızı;kontrollü hayatımızın ilk bayramı hem de son bayramı olarak idrak edeceğiz inşallah. Bu bayram da; kalplerimiz kucaklaşacak, gözlerimiz kavuşacak, gönüllerimiz bir olacak… Bayramlaşacağız. Gönülden gönüle, gözden göze yol var, yollar var. Fiziken sarılamayacağız, kalben sarılacağız birbirimize. Temizlik, maske, mesafe…Bunlardan taviz vermeyeceğiz." ifadeleriyle vatandaşların bayramını tebrik etti.

Beykoz genelinde belediyenin cami ve kurban kesim alanlarında Kovid-19 tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmaları devam ediyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz