Güncel

Beykoz'da Bayram Namazı 06:30'da

16.07.2015 18:15
| | |
3015

Onbir ayın Sultanı Ramazan'ı bu akşam 20.44'teki iftar ile uğurlayacağız.

Sultan Ramazan'ı büyük bir coşkuyla 29 gün yaşayan Beykozlular, yarın sabah saat 06.30'da kılacakları Bayram Namazı'yla bereketli ayı uğurlayacak. 17 Temmuz Cuma günü başlayacak olan Ramazan Bayramı 3 gün sürecek. Beykozlular, Ramazan'ın ardından 24 Eylül 2015 Çarşamba günü başlayacak olan Kurban Bayramı'na hazırlanmaya başlayacak.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Bayram Namazı'nı Kavacık'ta bulunan Yıldırım Beyazıt Cami'nde kılacak. Dost Beykoz'a özel açıklamalarda da bulunan Müftü Demirtaş, Bayram Namazı'nın ardından özel bir programın Yıldırım Beyazıt Cami'nde gerçekleştirileceğini söyledi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın verdiği bilgiye göre, namazın ardından zikir yapılacak ve tespih çekilecek. Aynı zamanda vaaz ve sohbetin de olacağı sabah programında daha sonra cemaatle birlikte bayramlaşılacak.

‘Bayram Namazı nasıl kılınacak?’

Ramazan ve Kurban Bayramları'nda kılınan Bayram Namazı, güneşin doğuşundan yaklaşık 1 saat geçtikten sonra cemaatle kılınan bir namaz... Beykozlular vacip olan Bayram Namazı'na "Niyet ettim Allah rızası için vacib olan Ramazan Bayramını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet edecek. İmamla birlikte "Allahû Ekber" diyerek tekbir alan cemaat, bu sırada ellerini göbek altında bağlayacak ve 'Sübhaneke' duasını okuyacak. Dua bitiminde İmam, 3 kez 'Allahû Ekber' diyecek ve ilk ikisinde ellerini yana bırakacak; 3. Allahû Ekber dediğinde ise yine ellerini göbeğin altında birleştirecek. Beykozlular da bu sırada imama uyacak ve 2 kez ellerini yana bırakacak; 3. tekbirde göbek altından bağlayacak. İmamın okuduğu sure ve ayetleri dinleyen cemaat, bundan sonra rükûda duracak ve ardından secdeye varacak.

İmam ile birlikte ikinci rekâta kalkan Beykozlular, ellerini bağladıktan sonra İmam tarafından okunan ayetleri dinleyecek. Daha sonra İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahû Ekber" diyerek yine 3 kez tekbir alacak ancak ilk rekâtta olduğu gibi 3. rekâtta ellerini bağlamayacak. Her 3 tekbirde de eller yana bırakılacak ve ardından rükû ile secdeye varılarak, Bayram Namazı tamamlanacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Bayram Namazı, Kaçta, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"