Talip ERCAN
  • 15/12/2022 Son günceleme: 15/12/2022 15:01
  • 4.583

Beykoz İlçesinde futboldan sonra en çok sevilen spor dallarından birisi Basketbol idi… Her ne kadar son yıllarda biraz gerilim süreci yaşansa da kimse bu gerçeği inkar edemez.

İstanbul’un dört bir yanındaki ilçelerde spor salonları varken, biz Beykoz’da Recep Şahin Köktürk Spor Salonundan başka bir yeri kullanma şansı yok… Ha diyeceksiniz ki okul spor salonları var, o başka mesele…

Dedik ya Beykoz’da tartışma götürmez bir basketbol sevgisi var… Özellikle 2000 önceki yıllarda futbola yeteneği olmayan ya da istemeyenler ilk soluğu basketbolda alırdı… İlçemizden çok kaliteli sporcular da yetişmedi değil.

Bir dönem sporsever gençliği Beykoz Spor Kulübünün basketbol sahasında oynamamış bir hayat yaşamamıştır… Gel zaman git zaman bir düşüş süreci yaşandı.

Beykoz Spor Kulübünün TTNet Sponsorluğunda Süper Lig maçları aklıma geliyor salon taraftarları almazdı, üst üste maç seyredilen çok anımız vardır.

Uzun bir giriş oldu ancak basketbolu ben de severim, kulüp bahçesindeki sahada az oynamadık arkadaşlarla. Şimdilerde Beykoz Basketbol Kulübünün kurulması ile birlikte bu kez Kadınlar Liginde Basketbol heyecanı yaşanmaya başladı.

Şu ana kadar ilk yarı grup maçlarında 2 kez taraftarlarının önüne çıkan takım hatırı sayılır bir izleyici gurubu da yakaladı. Tabii ki bu işe müthiş enerjisini sunan Başkan Cüneyt Pulant’ın bu anlamda yepyeni bir taraftar profilini basketbol sporu ile buluşturmasını son derece anlamlı buluyorum.

Çok iyi bir ekip ile yola çıktılar, birçok sponsorluk anlaşmaları yaptılar. Beklenmedik sıkıntılar da ortaya çıkmadı değil… İnşallah bu güzel tabloyu bir üst lige çıkma başarısı ile renkli bir hale getirebilirler.

Bu anlamda Beykoz İlçe Yöneticilerinin de gelip maçlarda protokol tribününde görünmeleri çok anlamlı olacaktır. Anadolu’nun birçok ilinde ilçesindeki basketbol maçlarına gelen protokolleri yılların dostluğu bulunan yerel medya arkadaşlarımdan takip edebiliyorum.

Beykoz’da Spor Salonuna çok ihtiyaç var, Beykoz Basketbol Takımı Recep Şahin Köktürk Spor Salonunda antrenman yapabilmek, maçları oynayabilmek için bindir makamı devreye soktu desek zorluğu ifade edecektir.

Öte yandan Beykoz Spor Kulübünün Basketbol Takımları ise ne hazindir ki salon bulamadığı için Kartal ilçesinde salon bulabilmiş durumda.

Oysa basketbol ve diğer salon sporlarına özgü yapılacak yeni salonlar bu anlamda çok daha fazla ilgiye neden olacaktır. Nedense Yerel Yönetim açık bir ifade ile Beykoz Belediyesinin bir salon yapma düşüncesini duyamadık. Hiç olmaz ise Şişme Salon olarak bilinen sisteme uygun salonlar yapılabilir.

Beykoz İlçesinin spor kulüplerinin takımları iç saha maçlarını Yakacık, Caferağa, başka ilçelerdeki salonlar yerine neden Beykoz İlçesindeki salonlarda yapmasınlar.

Ben bu vesile ile Beykoz Basketbol Takımının yepyeni heyecan yaşatacağına inanıyorum. Cüneyt Pulant Başkan ve ekibine başarılar diliyorum. Bir sonraki etaplarda arkalarında Belediyelerin desteğini hisseden rakipler onları bekliyor olacak. Hadi futbola uzak duran, kaçan anlı şanlı ilçede ikamet eden iş adamları bari basketbola sponsor olmalı.

Bu ilçede basketbol heyecanı yeniden başlamalı… Bu anlamda bir yeni spor salonu kesinlikle şart. Daha dünkü ilçe belediyelerinde 2-3 resmi maç oynanan salonlar mevcutken Türk Basketbol Tarihinin ilk şampiyonu unvanlı Beykoz’a bu yapılanlar reva olmamalı.

İstedikten sonra Beykoz’da yeni spor salonu yapılacak yer kesinlikle bulunur. Yeter ki istensin…

Yazarın Yazıları