Son Dakika

Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?

  • 0
  • 9753
Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?
Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?
Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?
Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?
Beykoz'da balıkçılar 2 gündür neden denize çıkmıyor?

Beykoz'da balıkçıların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla iki gündür balığa çıkmadıkları öğrenildi.

Piyasalardaki ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sorunlarının daha da büyüdüğünü ifade eden balıkçılar, denizde tutmuş oldukları balığın karşılığı kabzımaldan alamadıklarını söyledi.

Balıkçılar, "birileri sesimiz duysun ve emeğimizin karşılığı bizlere verilsin" şeklinde dert yandı.

Poyrazköy Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Burhan Davut Toker, Dost Beykoz'a yapmış olduğu açıklamada, sorunlarına dikkat çekmek amacıyla iki gündür balığa çıkmadıklarının doğru olduğunu, bunu bir eylem amacıyla değil, sorunlarına dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını söyledi.

Başkan Toker, denizde tuttukları balığı örnek olarak kabzımala 10 TL'ye sattıklarını fakat tezgahlarda balığın 35 TL'den satıldığını görünce ister istemez düşündüklerini söyledi.

Yüzlerce balıkçı teknesi olduğunu  ve her bir teknede yaklaşık 30 kişinin çalıştığını söyleyen Burhan Toker, "balık satışlarında bir yanlışlık var. Bir yerlerde bir şeyler oluyor. Balıkçı kabzımala, kabzımalda esnafa bağlı çalışıyor. Halka balığı ucuz yedirmek varken, fiyatların bu şekilde yükselmesine anlam veremiyoruz" diye konuştu.

"Balıkçı, kabzımal, esnaf ve vatandaştan oluşan halkanın biri bozulduğu zaman bunun faturasını vatandaş ödüyor, haliyle bizim emeğimizin de karşılığı zayıflıyor. Benim bütün masraflarım balığı  kabzımala sattığım 10 TL'nin içinde. Tayfa gideri, mazot, kumanya, ağ gideri, makine bakımı ve tekne gideri. Bunun içinde birde ailemin geçimi var. Ben bunu nasıl amorti edeceğim" ifadelerine yer veren Toker, "bizim siyasetle işimiz yok. Bizi sorunlarımıza çözüm üretilmesini istiyoruz" dedi.

Beykoz Poyrazköy Balıkçı Kooperatifi Başkanı Burhan Davut Toker, şöyle devam etti:

Türkiye'de balık tüketimi kişi başı yıllık 6 kg

Bizim mesleği kimse tanımıyor, bilmiyor. Yanlış yorumlar yapıyorlar. ben ülkemin insanına balık yedirmeye çalışıyorum. Türkiye'de kişi başı balık tüketimi 6 kg'ye tekabül ediyor. Ama Avrupa'da bu rakam 24 kg, dünyada ise 70 kg. Benim üç tarafım denizlerle çevriliyken, benim insanım neden yılda  ortalama 6 kg balık tüketiyor. Bunu da alabilen var, alamayan var.  

Türkiye'de balığın yüzde 95'ini biz karşılıyoruz. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Denizi bilmeyen insan sosyal medyada benim hakkımda yorum yapıyor.

Burhan Toker, iki gün süre ile sorunlarına dikkati çekmek maksadıyla balığa çıkmadıklarını ve bu kararı kendilerinin aldığını ifade ederek, yarın sabah Allah nasip ederse saat 10'da vira bismillah diyeceklerini söyledi.

Haber Merkezi

Gümüşsuyuspor Beykoz’da Şifaspor’a dört çekti
Önceki Gümüşsuyuspor Beykoz’da Şifaspor’a dört çekti
Beykoz Kavacık'ta yunus polisleri tesadüfen yakaladı
Sonraki Beykoz Kavacık'ta yunus polisleri tesadüfen yakaladı