Güncel

Beykoz’da askerlere 250 TL harçlık

Beykoz’da askerlere 250 TL harçlık
08.04.2015 11:38
| | |
6440

Asker uğurlamalarına düzen getirmek için harekete geçen Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi ilçedeki gençleri askere peygamber ocağına yaraşır toplu bir törenle uğurlayacak.

Askerlere mevlit ve kına gecesi düzenlenecek. Beykoz Belediyesi askere giden her gence 250 TL harçlık verecek. 

Toplumsal huzuru bozan, çevreye rahatsızlık veren asker uğurlama konvoylarına çözüm için harekete geçen Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi Mayıs ayındaki ilk celp dönemi öncesinde konuyla ilgili çalışmalara hız verdi. 

Beykoz Kaymakamlığı’nın öncülüğündeki asker uğurlamalarıyla ilgili çalışmalar ilçedeki yöre dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve muhtarların katıldığı olağan istişare toplantısında değerlendirildi. 

Anadoluhisarı Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’ndeki istişare toplantısına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz ve İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş katıldı.

Toplantıda asker uğurlamalarının yanı sıra madde bağımlılığı ve toplumsal huzura dair yapılan çalışmalar da konuşuldu. 

İlk Uğurlama 1 Mayısta

Kaymakamlığın takvimine göre ilk asker uğurlama töreni ve kına gecesi 1 Mayıs’ta yapılacak. Uğurlama öncesinde her mahallede muhtarlarla irtibata geçilerek askerlerimiz için 24 Nisan 2015’te Beykoz Merkez Camisi'nde mevlit okutulacak ve dualar edilecek.

Beykoz Belediyesi mecliste aldığı karar doğrultusunda askere giden her gence 250 TL harçlık verecek.

Kahvehanelere, meydanlara ve muhtarlıklara konuyla ilgili afiş ve broşürler asılarak toplumda duyarlık oluşturulacak. Muhtarlık ve yöre dernekleri ailelerin bilinçlenmesi noktasına çalışmaya katkı sunacak. İlçe Müftülüğü’nün katkısıyla camilerde cuma günleri konuya uygun vaaz verilecek.

Kaymakam Erdoğan: “Ailelerden Duyarlık Bekliyoruz”

İstişare toplantısında asker uğurlamalarıyla ilgili her kesimden duyarlık beklediklerini ifade eden Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan: “Gençlerimizi bu kutsal göreve peygamber ocağına yaraşır bir usulle göndermek istiyoruz. Maalesef asker konvoyları toplumda büyük rahatsızlığa yol açıyor. Geç saatlere kadar gürültülü eğlence yapmak, trafikte kavşağı kesmek, can güvenliğini bozacak aşırı davranışlarda bulunmak bu topluma ve gençlere yakışmıyor. Bu sorunu emniyeti devreye sokarak çözmek istemiyoruz, hoş olmaz. Bu uğurlamaları sivil toplumun katkısıyla yapmak istiyoruz, ailelerimizden ve gençlerimizden konuyla ilgili duyarlık bekliyoruz.” dedi.

Başkanı Çelikbilek: “Komşuluğu Yeniden Canlandıralım”  

Belediye olarak milli ve toplumsal değerlerin yeniden inşasına yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise: “Bu milletin sahip olduğu güzel değerler var. Komşuluk da bu değerlerden biri. Belediye olarak komşuluğun yeniden inşası için gayret ediyoruz, milli hasletleri yaşatmak istiyoruz.  Eskiden mahallemizde büyüklerimiz, ağabeylerimiz vardı. Bir yanlış yapınca bizi uyarırlardı. Sosyal ilişkiler zayıflayınca bu kontrol mekanizması da kalmadı. Asker uğurlamaları sosyal bir problemdir. Gençlerimizin asker ocağına toplum huzurunu bozmadan gönderilmesi bizlerin de en büyük arzusu. Belediye olarak bu çalışmaya her türlü katkıyı sunacağız” şeklinde konuştu.

Toplantıda muhtarlar, dernek başkanları ve sivil toplum kuruluşları da söz alarak asker uğurlamaları madde bağımlılığı ve huzurlu topluma dair çalışmalarla ilgili görüşlerini dile getirdiler ve katkılarını belirttiler.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Beykoz Belediyesi, Beykoz Kaymakamlığı, Anadoluhisarı, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi, Merkez Camii, Yücel Çelikbilek, Süleyman Erdoğan, Yüksel Toprak, Kazım Bozbay, Serkan Öcalmaz, Hüseyin Demirtaş

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"