Siyaset

Beykoz’da artık tiyatro yok

Beykoz’da artık tiyatro yok
07.10.2015 18:37
| | |
5833

Beykoz Belediye Meclisi'nin 2. birleşimine 'tapu protokolü' ve tiyatro sorunu damga vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi'nin 2. birleşimine 'tapu protokolü' ve tiyatro sorunu damga vurdu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yokluğunda toplanan Belediye Meclisi, yine Çelikbilek'siz toplandı. Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk'ün Başkanlığı'na Vekâlet ettiği Meclis'in 2. birleşiminde, CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'in sözlü önergesi güne damga vurdu. Daha önce Milli Emlâk'tan aldıkları yerleri Beykoz Belediyesi'ne devrederek, yeniden Belediye'den satın almaya ve tapu sahibi olmaya hazırlanan Beykozluların endişelerini dile getiren Gülay Demirel, "Niçin bu vatandaşlara protokol yapılmadan tebligat gönderilmiş? Konuyla ilgili olan ve bin 591 adet arsa üzerinde oturan vatandaşlar, hak kaybı yaşama korkusuyla bize geliyorlar" dedi. Vekil Başkan Salim Öztürk, oylama sonrası önergeyi Başkanlık makamına havale ederken, aynı zamanda İmar Komisyonu Üyesi Nevzat Oral'a da görüşlerini açıklaması için söz verdi. Nevzat Oral ise protokolün Başkanlık'tan çıkması gerektiğini ve ancak Başkan Yücel Çelikbilek döndükten sonra imza altına alınabileceğini söyledi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Ekim Olağan görüşmelerinin 2. birleşimi, yoklamanın ardından, bir önceki toplantı tutanağının 'oybirliğiyle' kabulü sonrasında başladı. CHP Grubu'nun yazılı önergesinin okunduğu Meclis'te AK Partililerin de desteğiyle, önerge yine oybirliğiyle Başkanlık makamına havale edildi. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde artık Devlet Tiyatroları'nın oyunlarının sergilenmeyeceği ile ilgili olan yazılı önergede ise CHP'liler şu ifadelere yer verdi:

CHP Grubu: “Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde Devlet Tiyatrosu’nun oyunları sahnelenmeye devam etsin!”

"İlçemizde eski adıyla Feridun Karakaya ve yeni adıyla Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde Devlet Tiyatroları, periyodik olarak sergilediği oyunlardan vazgeçmiştir. Halkımızın görsel sanatlarla sosyalleştiği tek alan burasıdır. Beykoz Halkı için bu üzücü bir durumdur. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nin tiyatro salonunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Tiyatroları'nın yeniden sergilenmesi için önergemizin Başkanlık makamına havalesini arz ederiz."

Yazılı önergenin ardından CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel söz istedi ve sözlü önergesini dile getirdi. Daha önce Milli Emlâk'tan alınan yerlerin Beykoz Belediyesi'ne devriyle ilgili olarak düşüncelerini dile getiren Demirel, protokol imzalanmadan adreslere tebligat yapılmasının, Beykozluları endişelendirdiğini dile getirdi. Tapu alımıyla ilgili olarak kimi adaletsizliklerin de yaşandığına dikkat çeken Gülay Demirel, "Erken ödeme yapan ve yasalara uyan insanlar cezalandırılmış ve ödeme yapmayan, gecikmeli olarak ödeme yapan ödüllendirilmiş gibi oluyor. Özellikle indirimin erken ödeme yapan kişiler için de geçerli olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

‘AK Partili Nevzat Oral, CHP’li Demirel ve Gül’ün toplantı sonrasında kendisine sorduğu sorulara yanıt verdi’

Konuşmaların ardından gündeme geçildi ve eldeki tek madde, ilgili komisyona görüşülmesi için havale edildi. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından ise CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel ile AK Partili Meclis Üyesi Nevzat Oral, bir süre ayaküstü sohbet etti. Protokol yapılması konusunda Gülay Demirel’e güvence veren Nevzat Oral, bu sırada Demirel’e tapu verilmesiyle ilgili olarak geçilecek aşamaları anlattı. Grup toplantı odalarının bulunduğu koridorda ise Nevzat Oral ile bu kez CHP’li Cavit Gül bir araya geldi. Nevzat Oral, Cavit Gül’ün sorduğu sorulara da yanıt verdi ve konuyla ilgili olarak düşüncelerini dile getirdi. Öte yandan Beykoz Belediye Meclisi Ekim ayı 3. ve son birleşiminin, 9 Ekim Cuma günü sabah saat 10.00'da gerçekleştirileceği öğrenildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Meclis, Beykoz Belediyesi, Gülay Demirel, Tiyatro

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"