Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...

  • 1
  • 15351
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...
Beykoz'da artık ağızlar kirlenmeyecek...

Beykoz Belediyesi, Beykoz Müftülüğü ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen proje kapsamında, vatandaşlar küfürsüz bir yaşama davet edildi.

Örnekköy Tepetarla İlk ve Ortaokulu'nda düzenlenen ve 'Akılda Fikir Yoksa Ağızda Küfür Olur' sloganıyla hayata geçirilen 'Beykoz'da Ağızlar Kirlenmesin' Projesi, Örnekköy Tepetarla Merkez Cami'nde kılınan Cuma Namazı'yla başladı. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Cami'de minbere çıkarak, küfrün hayatımızdaki olumsuz etkilerine yönelik bir vaaz verdi. Cuma Namazı'nın ardından camiden çıkan cemaate ise Tepetarla İlkokulu Öğrencileri, baklava ve çikolata ikram etti. Beykoz Belediyesi sponsorloğunda hazırlanan program gereği, Tepetarla Ortaokulu Bando Takımı eşliğinde protokol heyeti okula yürürken, bu sırada çevredeki vatandaşlar da kapıya çıkarak organizasyona destek verdi. Örnekköy Tepetarla'daki pek çok esnafın dükkân camlarına yazılar yazıldığı fark edilirken, söz konusu yazılarda şöyle denildi:

'Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin camında, No Smoking No Küfür yazısı dikkat çekti'

"Bu işyerinde küfür etmeyiniz... Yemekten çıkan kıldan tiksiniyorsunuz da ağızdan çıkan küfürden neden tiksinmiyorsunuz? Unutmayın ki, kalp deniz, dil kıyıdır... Denizde ne varsa kıyıya da o vurur..."

Beykoz Örnekköy Tepetarla Merkez Cami'nin ve Tepetarla Cami Kütüphanesi'nin camında da yine günün anlam ve önemine dair mesaj dikkat çekti. Tepetarla Ortaokulu Müdürü Mesut Seven'in daha sonra Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem kaşıtoğlu ile birlikte teşekkür ettiği Cami İmam Hatibi Faruk Türkyılmaz tarafından, Örnekköy Tepetarla Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ofisinin camına asılan yazıda, "No smoking, no küfür" yazısı dikkat çekti.

'İmam Hatip Faruk Türkyılmaz'a ve esnafa özel teşekkür edildi'

Protokol üyeleri yürüyerek Tepetarla Cami'nden Tepetarla Ortaokulu'nun bahçesine gelirken, burada konuşmalar gerçekleştirdi. Okul Müdürü Mesut Seven yaptığı konuşmada, emeği geçen Beykoz Belediyesine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Müftülüğüne ve Örnekköy Tepetarla Merkez Cami İmam Hatibi Faruk Türkyılmaz'a teşekkür etti. Küfürsüz bir yaşamın aile için öneminedikkat çeken Mesut Seven, bu sırada öğrencilerle birlikte okul bahçesinde olan velileri de uyardı ve evde küfür etmemeleri konusunda ricada bulundu.

Ailenin korunması, kötü ve çirkin sözlerle mücadele ve ailevi değerlerin anımsatılmasına yönelik gerçekleştirilen proje, büyük bir ilgiyle takip edildi. Hoşgörünün merkezi Konya'da başlayıp tüm ülkeye yayılan proje kapsamında Beykoz'da Mahmutşevketpaşa İlk ve Ortaokulu'nda başlatılan proje, Örnekköy Tepetarla İlk ve Ortaokulu'nda devam etti. Mesut Seven'in ardından kürsüye gelen Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise tarihi projelerden birisinde, tarihi bir konuşma yaparak, şunları söyledi:

Müftü Demirtaş: "Küfür, basın yoluyla yapıldığında cürüm çoğalıyor"

"Beykoz'da gerçekleştirilen ve ailenin korunmasına yönelik olarak hazırlanan bu etkinlik, gerçekten de toplumumuzun ihtiyaç duyduğu bir etkinliktir. Değerlerimiz kayboluyor... İnsanı insan yapan değerlerimize kıymet verilmelidir. Cenab-ı Allah bizleri siyreten ve sureten gerçekten de mükemmel olarak yaratmış.

Hani güzel bir söz vardır ya: 'Dervişin fikri neyse, zikri de odur' derler. Ben zikrimizin iyi olmadığını görüyorum. Yani küfür, hakaret, aşağılama, ayıplama, itibarsız hale getirme... Hele hele bunu basın yoluyla yapma, cürümü daha da çoğaltıyor. Buna bir 'dur' demek lazım... 'Ey insan, kendine gel ve özüne dön'... Çünkü Cenab-ı Allah bizi şu cennet misali dünyada yaratmış. Bizler insanlık patentine sahibiz; akıl, vicdan güçlerine sahibiz."

'Konuklara canlı müzik eşliğinde ev yemekleri ikram edildi'

Son olarak kürsüye Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay da geldi ve özellikle küfrün zararları konusunda alanı dolduran öğrenci ve velilerin dikkatini çeken bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından ise Tepetarla İlk ve Ortaokulu Öğretmenleri tarafından gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde, öğrencilerle birlikte 'Küfre Hayır' sloganlarının atıldığı bir geçit gerçekleştirildi. Beykoz'da edilen küfürlerin temsili olarak balonlara doldurulup, havaya bırakıldığı etkinliğe protokol üyeleri de dâhil edildi. Daha sonra protokol üyeleri içeriye alınırken, Okul Aile Birliği tarafından hazırlanan birbirinden lezzetli ev yemekleri, okul öğrencileri tarafından hazırlanan canlı müzik eşliğinde, konuklara ikram edildi.

Haber Merkezi

Beykoz Sağlık Komisyonu hastanelerdeydi
Önceki Beykoz Sağlık Komisyonu hastanelerdeydi
Beykoz'da 23 Nisan Çubuklu Silolarında kutlanacak
Sonraki Beykoz'da 23 Nisan Çubuklu Silolarında kutlanacak
Yorumlar (1 Yorum)

Eski Beykozlu (9 yıl önce)

Bu harika faydalı ve farz gibi olan kampanyayı başlatanlardan Allah razı olsun. Yollarda.. Parklarda.. Toplu taşıma araçlarında özellikle genç nesillerin ağzından adeta lağım akar gibi çok ahlaksızca! kötü küfürler çıkıyor sizde yanınızda eşiniz kızınız veya yakınınızla bunların duyunca uyduğunuzda başınız belaya giriyor... Bu konu uyuşturucunun peşinden ikinci sırada gelir insanlar bu ahlaksızca! konuşmalardan çok rahatsız oluyor benim gibi sabırsız ve sinirli tipler müdahale edincede mutlaka kavga çıkıyor. Bu kanpanyaya herkesin katılması dileğiyle İnşaallah etkili olmasını Allahtan dilerim.

Yorum Yaz