Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur

  • 2
  • 36507
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur
Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdur

Beykoz Soğuksu'da, üzerinde bulunan 400 dönümden fazla bir alanda oturan yaklaşık 700 hane, arsalarının ‘iki kez satıldığını’ anlayınca soluğu mahkemede aldı.

İddiaya göre, daha önce üzerinde bulunan kişilere arazileri satan Ali Sezer'in varisleri, geçtiğimiz yıl Ümraniye'den bir yapı inşaat firmasıyla anlaşarak, satılan yerleri ikinci kez satmaya kalkınca yer yerinden oynadı.

Sattıkları yerlerle ilgili anlaşma yapmışlar

Yıllar önce Ali Sezer'den satın aldıkları arsanın Orman Genel Müdürlüğü ile davalık olması nedeniyle tapu alamayan vatandaşlardan ‘gizli’ olarak gerçekleştirilen görüşmede, söz konusu yapı inşaat firması yetkililerinin Ali Sezer'in varislerine "Bizim siyasi gücümüz çok büyük. Ormanla davayı hallederiz...  Yerlerin tapusunu Ankara'dan çıkartırız. Üzerinde oturanlara da yüzde 38'ini veririz" dediği iddia edildi.

Soğuksu'daki mağdur vatandaşlar ise Muhtar Muammer Aydınoğlu'nun öncülüğünde aylardır her hafta bir araya gelerek, haklarını korumak adına neler yapabilecekleri konusunda kafa yoruyor.

Dost Beykoz ise ‘sattığı yerleri ikinci kez satmaya kalkışanları’ ve bundan haberdar olduğu halde tapu sahibi varisleriyle yapı şirketi yetkililerinin sözleşme imzaladığı iddialarını araştırdı.

2B Yasası’nın çıkması ve ardından rayiç bedellerin düşürülmesiyle başlayan arazi satma ve müteahhitlerle yapılan anlaşmalara ilişkin sık sık uyarılarda bulunan Dost Beykoz korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Vatandaşların ihbarları üzerine harekete geçen Dost Beykoz ekibi, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal ve çok sayıda mağdur vatandaşla görüşerek olayın iç yüzünü ortaya çıkardı.

Vatandaşlar kara kara düşünüyor

Elli Yıl önce Ali Sezer isimli hak sahibinden arazi satın alan yüzlerce vatandaş şimdi ne yapacağını kara kara düşünüyor. Aralarında Beykoz Belediyesi'nde zabıta olarak görev yapan dedesi Ali Sezer ile aynı ismi taşıyan torun Ali Sezer'inde bulunduğu varisler, arazilerin satıldığı insanlardan habersiz bir şekilde yapı şirketiyle anlaşma yaptıkları ifade edildi. Soğuksu Mahallesi'nde görüştüğümüz onlarca hak sahibi bu iddiayı doğrularken, bunun büyük bir sorun olduğunu ve derhal çözülmesi gerektiğini söylediler:

"Bu ne cesaret kardeşim?"                             

Onlar, Beykoz'un en eskilerinden... Deyim yerindeyse, 'Beykozlu' diye bir sıfat varsa, en çok onlar hak ediyor... Adnan Ünal... Mehmet Zeki Yıldız... İdris Yalanız... Harun Durkaya... Ahmet Sezer... Necmi Gülmüş... Ve daha niceleri... Mağdurlar... Çünkü 'tapunun olmadığı zamanlarda' aldıkları yerlerin kendi adlarına ikinci kez satılmış olmasından dolayı rahatsızlar... Tedirginler... Kendilerine 'sözle' teminat vermeye çalışan kişilere ise güvenmiyorlar. Çünkü 'eski' ve 'yeni' arasındaki farkı iyi bilmekteler... Eskiden 'ağızdan çıkan bir söz' bile yeterliyken, bugün çeklerin ve senetlerin bile geriye döndüğünü gözleriyle görüyorlar. Tüm değerlerini ve ilkelerini paraya tercih edenlerin varlığından haberdarlar... Korkuyorlar...

Mağdur vatandaşlar yerlerini elli yıl önce almış

Adnan Ünal... Adnan Amca tam 50 yıldır Beykoz'da... Zamanında almış Soğuksu'da yerini; oturuyor. Tapusu var mı? Yok... "Neden yok Adnan Amca?" diye soruyoruz ve o gülümseyen, masum yüzüyle ve sesi titreyerek anlatıyor Adnan Amcamız, Dost Beykoz'a:

"Bizim geldiğimiz zamanlarda bu yerleri aldığımızda tapu yoktu. Bize 'Mahkeme devam ediyor, sonuçlanınca tapular verilecek' dediler. Biz de girdik, oturduk. Ben 50 yıldır burada oturuyorum. Neredeyse 50 yıldır da hergün tapu 'Ha çıktı, ha çıkacak' diye bekliyorum..."

Adnan Amca'nın sabırla beklediği tapu çıkmadığı gibi şimdi yeni bir sorunu daha var: Yeri elinden alınabilir! Gerçi Ali Sezer'in 30'a yakın varisinden birisi olan merhumun adaşı Ali Sezer "Size yüzde 38 hak tanınacak, bana güvenin!" demiş ancak Adnan Amcamız, elinde bir yazılı belge olmadan artık bu laflara karnının tok olduğunu söylüyor. Sezer'lerin varisleriyle aynı zamanda akraba da olan mağdurlardan Ahmet Sezer ise Adnan Amca'nın sözünü balla kesiyor:

‘Mağdur vatandaşlar, haklarını yedirtmemeye kararlılar!’

"Niye o satıyormuş? Bu yerler bizim. Eğer bir müteahhit, bir firma görüşme yapacaksa, gelip bizimle yapacak. Bu yerlerin tapusu hâlâ Ali Sezer'in varislerinde olabilir. Ancak bu yerler onların değil. Satan satmış bu yerleri... Şimdi aynı yeri ikinci kere satmaya çalışmasınlar. Bizim adımıza birileri gidip de birileriyle görüşmeye kalkmasınlar! Gelsinler bizimle görüşsünler. Pek çoğumuzun evi dip dibe... İçimizde akraba olanlarımız var. Ayıptır. Biz para için sevdiklerimizle düşman olmak istemiyoruz. Hakkımızın yenilmesine ise asla razı değiliz! Asla!"

Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu... Mahallesi'ndeki vatandaş için gece gündüz canını dişine takarak taraflar arasında sorunu halletmeye çalışıyor. Bir araya topladığı mağdur vatandaşları bilinçlendirmek için çırpınıp duruyor. Dost Beykoz'a ise şu açıklamaları yapıyor Muhtar Aydınoğlu:

Muhtar Aydınoğlu: “Beykozlu FİGÜRAN değil BAŞROLDE olmalı!”

"Buradaki mağdur olan vatandaşlarımızı önce bir araya topladık. Konuyu iyice anlamaya çalıştık. Ben arabuluculuk etmeye çalıştım. Kimsenin üzülmemesi için uğraştım. Şimdi konuşuldukça gerçekler daha da su yüzüne çıkmaya başladı. Artık devreye avukatlar da girdi. Benim mağdur olan vatandaşlara tavsiyem, ellerine mutlaka bir yazılı belge almaları yönünde... Söz dediğin nedir ki? Uçup gidiyor. Buradaki vatandaşlarımızın mutlaka noter aracılığıyla yazılı bir belge edinmeleri gerekiyor.

Elbette burada oturan vatandaşlarımız en az 30 yıldır buradalar... Elbette bizler birbirimizi tanıyoruz. Elbette bir mahkeme olduğunda Hâkim'in karşısına çıkıp gerçekleri söyleyeceğiz. Ancak bir yazılı belge olması durumunda bu kadar işe de gerek kalmayacak. Çünkü o yazılı belge zaten her şeyi ortaya koyacak. Vatandaşlarımız uyanık olsunlar. Beykoz'da tapu sorunları birer birer çözülmeye başlarken, araya başka filmler de girmeye başladı. Beykozlu bu filmlerde 'figüran' olarak durmasın; ‘başrolde’ yer alsın. Bunun için de uyanık olmakta fayda var, dikkatli olmakta fayda var."

İşler arap saçına döndü

Öte yandan arazileri sattıkları insanlardan habersiz bir şekilde inşaat firmasıyla görüşmeler yapan varisler arasında da birbirlerinden habersiz satışların yapıldığı ortaya çıktı. Bu görüşmeler sonucunda, bu satışlardan haberdar olan diğer varisler arasında güvensizlik sorunu doğdu. Varislerin bir kısmı bu güvensizlik nedeniyle inşaat firmasıyla görüşmelerin bitirilmesini, Orman Genel Müdürlüğü ile Sezer'ler arasında devam eden davayı Sezer'lerin kazanması durumunda arsaların satılığı insanlara tapularının verilmesini savunurken, diğer bir kesimin ise yapmış olduğu satışlar üzerinden kredi çektiği ve böyle bir şansının olmadığı iddia edildi.

Orman Genel Müdürlüğü'nün açmış olduğu davanın 5 Şubat günü Beykoz Adliyesi'nde duruşması yapılacak. Bu duruşmaya yaşanan bu olay nedeniyle mağdur olan çok sayıda vatandaş katılacak.

Dost Beykoz / ÖZEL HABER

Başkanlık Sistemi'ne ihtiyacımız var...
Önceki Başkanlık Sistemi'ne ihtiyacımız var...
Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Sonraki Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Yorumlar (2 Yorum)

erhan (9 yıl önce)

adamlar arsayı satıyor, sonra aynı arsayı başkasına satıyor ve ilk sattığına da merak etmeyin %38i size verilecek diyor. yıllardır komşuluk yaptıkları insanların gözünün içine bakarak malını gasp ediyorlar. para için şerefini bile satar bunlar, ki yaptıkları da şuanda o zaten...

cenk can (10 yıl önce)

arkadaşlar adamlar ankardan hallederiz demişler.Ya mafya bunlar yada cok cok para verip ormandan alıcaklar arazıyı.gecmiş olsun

Yorum Yaz