Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek

  • 0
  • 7147
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek

Beykoz Tokatköy’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut’un Beykoz Belediyesi eliyle yürüttüğü Kentsel Dönüşüm Projesinin 1. Etap ihalesi yapıldı.

Bölgede, belirli bir kesimin tepkisi sonucu, gecikmeler yaşanmış,  sözleşme imzalayarak, bir an önce konutlarına kavuşup kiradan kurtulmak isteyen yüzlerce vatandaşın mağdur olduğu dile getirilmişti.

Öte yandan, sözleşmede belirsizlik olduğunu öne süren bazı hak sahipleri de zaman zaman yapmış oldukları eylemlerle sesini duyurmuş, bu eylemler sırasında hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmıştı.

Uzun süredir Beykoz’da gündemi meşgul eden Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 1. Etap ihalesinin yapıldığı Emlak Konut tarafından kamuoyuna ilan edildi.

İşlerin yoluna girmesiyle yine bazı kesimler harekete geçti. Bu kez yapılan ihale tartışma konusu oldu. “İşler yoluna girdi, sorunlar çözüldü, ihale yapılmasıyla mesafe alındı” demek yerine, “Tokatköy ihalesi Erdoğan’a yakın bir isme verildi” yorumları yapıldı.

Özellikle muhalefete yakın gazetelerin kullandığı ifadeler ise, “Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek” şeklinde değerlendirilirken, ihalenin Erdoğan’a yakın olduğu söylenen İbrahim Turgut’un şirketine adrese teslim verildiği imasında bulunuldu.

Emlak Konut’un açıklamasında “Şirketimiz tarafından ihale edilen İstanbul Beykoz Tokatköy 1’inci Etap Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi için Yüklenici Turgut Müteahhitlik A.Ş. ile 27 Eylül tarihinde sözleşme imzalanmıştır” denildi.

Emlak Konut ile Turgut Müteahhitlik A.Ş. ile imzalanan sözleşmenin bedeli ise KDV hariç 789 milyon 743 bin TL olarak açıklandı.

Öte yandan, yapılan haberlerde Turgut Müteahhitlik A.Ş.’nin sahibi İbrahim Turgut’un Çaykur Rizespor Kulübü’nün de başkanı olduğuna vurgu yapılırken, AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkileri olduğuna atıfta bulunuldu.

Beykoz Belediyesi ise konuya ilişkin daha önce yapmış olduğu açıklamada söz konusu iddiaların yalan olduğunu ortaya koymuş, bir kısım çevrelerin projeden vazgeçilmesini istediğini kaydetmişti.

Beykoz Belediyesi açıklamasında şöyle demişti:

Proje bölgesindeki evlerin neredeyse tamamına yakını hak sahipleri tarafından gönüllü olarak boşaltıldı. Aylar önce taşınan bu insanlar evlerinin yapılmasını beklemektedir.

Tahliye ile ilgili tüm tebligatlar yapılmıştır. Hiçbir hak sahibi insanımız sürprizle karşılaşmamıştır.

Proje hak sahibi vatandaşlarımızın rızasıyla onaylanmıştır. Projenin her süreci hak sahipleri ile istişare içinde yürütülmüştür. Proje bölgesindeki arazi hazineye aittir. Proje bitiminde hak sahipleri evleriyle birlikte tapularına da kavuşacaktır.

Projede hukuka aykırı hiçbir uygulama yoktur. Uygulamaya geçilen bölgelerin hiçbirinde yürütme durdurma veya benzeri kararlar bulunmamaktadır.

Projenin büyük kısmı devlet destekli olarak hayata geçirilecektir. Hak sahibi vatandaşlarımızın yapacağı cüzi geri ödemeler proje maliyetinin yaklaşık % 20’sini karşılayacaktır.

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Haber Merkezi

Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Önceki Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Beykoz Kaymakamı Sözer bölge karakollarını denetledi
Sonraki Beykoz Kaymakamı Sözer bölge karakollarını denetledi