Eğitim

Beykoz'da algı operasyonu....

Beykoz'da algı operasyonu....
2015.01.26 00:00
| | |
7927

Daha önce Beykoz Devlet Hastanesi Tepeüstü Ek Hizmet Birimi için söylenen yalanlar bu kez Ahmet Mithat Efendi İlkokulu için devreye sokuldu.

Beykoz'da gün geçmiyor ki ortaya atılan bir yalanla algı oluşturulmaya çalışılmasın... Bundan beş yıl önce, Beykoz Devlet Hastanesi Tepeüstü Ek Hizmet Birimi ile ilgili ortaya atılan "Otel yapılacak" şeklinde ki yalan bu kez Yalıköy'de ki denize nazır Ahmet Mithat Efendi İlkokulu için söyleniyor.

Tadilata alınan okulun, İl Genel Meclis'lerinin tüzel kişiliklerin kaldırılmasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle gecikmesini protesto eden veliler, marjinal grupların ekmeğine yağ sürdü.

Daha önce Beykoz Devlet Hastanesi Ek Hizmet Birim Binasının otel olacağını söyleyerek, çeşitli protestolar yapan zihniyet bu kez de Ahmet Mithat Efendi İlkokulu için devreye girdi.

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Bugün gazetesi, Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın bir iş adamına satılarak otel yapılacağını yazarken, Beykoz Kasrı'nın da Cumhurbaşkanlığı korumalarına tahsis edileceğini iddia etti.

İddiasını Yalıköy Muhtarı Erol Mete'nin yazdığı bir mektuba dayandıran gazete, İshakağa Ortaokulu'nun tadilata alınacak olmasını da, yine aynı iddiayı güçlendiren bir faktör olarak öne sürdü.

Kelimesi kelimesine hepsi yalan....

Daha önce bu sorunun İstanbul İl Genel Meclisi'nin tüzel kişiliğinden kaldırılmasından kaynaklandığını haberleştiren Dost Beykoz, Bugün gazetesinin uydurma haberi üzerine yine harekete geçti.

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile irtibata geçen Dost Beykoz,  yapılan haberin tamamen yalan ve bir algı oluşturma çabası olduğunu en yetkili ağızdan teyit etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, gazete sütunlarında yazılıp çizilenlerin hiç bir şekilde gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Okulun inşasının gecikmesinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bünyesindeki tarihi eser fonunda yaşanan bir sıkıntıdan kaynaklandığını ve Beykoz'da bu şekilde sorun yaşayan bir başka okul daha olduğunu söyleyen Müdür Bozbay, Kız Meslek Lisesi'nin ek binalarının aynı sorun nedeniyle geciktiğini belirtti.

Okulun otel olacağının söylenmesinin doğru olmadığını ve bu ifadelerinin farklı bir amaca hizmet ettiğini söyleyen Kazım Bozbay, İstanbul'un Fatih İlçesinde de aynı durumda olan beş tane okul olduğunu bu okullarının tadilatlarının da Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yapıldığını kaydetti.

Kazım Bozbay, "şu anda bu sorunun çözümü için İstanbul Valiliği ciddi bir çaba içinde, umuyorum ki en kısa sürede çözüm üretilecektir" dedi.

Öte yandan MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak’da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle iddialara ilişkin TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Beykoz Ahmet Mithat Efendi İlkokulu

Temeli 1927’de Valilik İl Özel İdaresi’nce atıldı. 1932’de binanın yapımı bitirildi ve 1932 Eylül’ünde Üsküdar 40. Mektebi olarak eğitim öğretime başladı. 1935-1936 yılında okulun adı değiştirilerek Beykoz 40. Mektebi oldu. 1948-1949 eğitim öğretim yılında okul, o civarda yaşamış tanınmış gazeteci ve yazar Ahmet Mithat Efendi´nin adını aldı. 1992-1993 eğitim öğretim yılına kadar ilkokul olarak devam eden okul, 1929’dan 1997’ye kadar 5808 mezun verdi. 1997-1998 eğitim öğretim yılından itibaren 8 yıllık ilköğretim okuluna dönüştürüldü. 1932’den günümüze kadar okul tarihi şeklini korumayı başardı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ahmet Mithat Efendi İlkokulu, Otel, Bugün Gazetesi, Erol Mete, Kazım Bozbay

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"