Güncel

Beykoz’da afet müdahale timi kuruluyor

Beykoz’da afet müdahale timi kuruluyor
2014.09.13 00:00
| | |
3754

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı olası İstanbul depremi ve afetlerde ilk müdahaleyi yapacak 37 kişilik acil arama kurtarma timi kuruyor.

Beykoz Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle olası İstanbul depremi ve afetlerde ilk müdahaleyi yapacak 37 kişilik acil arama kurtarma timi kuruyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından açılan “Afetlere Hazırlık Mali Destek Programı”na başvuruda bulunan Beykoz Belediyesi, bünyesinde arama kurtarma birimi kurmak üzere 580 bin TL hibe almaya hak kazandı.
 
Bu hibeyle kurulacak olan “Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi” ilçede tam donanımlı araç ve ekipmanlarıyla afetlerde ilk müdahaleyi yapacak, halka yönelik deprem bilinçlendirme faaliyetleri düzenleyecek.
 
Olası deprem ve afetlerde ilk müdahaleyi yapacak olan “Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi”nin proje sözleşmesi İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yeşilköy’deki merkezinde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından imzalandı.
 
8 Ay İçinde Hazır
 
Deprem, yangın, sel baskını gibi doğal afetlerde ilçe sakinlerine ilk müdahaleyi yapacak olan“Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi”nin 8 ay içinde araç, ekipman ve gönüllüleriyle müdahaleye hazır hale gelecek.
 
Birimin kurulması için sağlanan destekle öncelikli olarak tam teşekküllü arama-kurtarma aracı ve gerekli ekipmanlar alınacak, arama kurtarma faaliyetlerinde görev yapmak üzere ilçeden 37 gönüllü belirlenecek.
 
Her mahalleyi temsilen bir gönüllü belirlenirken 12 kişi de belediye çalışanları arasından seçilecek. Gönüllüler Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’da kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak.
 
Merkezi Çavuşbaşı’nda
 
Çavuşbaşı ek hizmet binasından kurulacak olan Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi’ne Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Torun başkanlık edecek ve birim eğitim ve tatbikat çalışmalarını burada yürütecek.
 
Yücel Çelikbilek, “Afetlere hazırlık konusunda mevcut kapasiteyi artırmak üzere yaptığımız başvurunun olumlu sonuçlanması bizleri memnun etti. Afetlerde ilk yardım çalışmalarını yürütecek donanımlı bir birim kurmayı hedefledik. Proje maliyetinin %90’ı Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Bu bizim için ayrı bir başarıdır, çünkü projemiz başvuru yapan yüksek oranda hibe alan nadir projeler arasında yer alıyor. Arama kurtarma birimi 8 ay gibi bir sürede afetlere müdahalede hazır hale gelecek. Şimdiden ilçemize hayırlı olsun” dedi.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: AFAD, Beykoz, Çavuşbaşı, Metin Torun, Yücel Çelikbilek, TİM

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"